• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
filmatoplo - майстор
Здравейте , днес както си вървях из пазара в Бургас си купих 1 кило пресни Попчета за 5 лв :wink: .И по нашенска рецепта станаха супер -така се надух че едва пиша в момента на компа :lol: .Значи рибките с дължина по около 14-15 санта всяка се изчистват от вътрешности и люспи , посоляват се и се запържват в около 300 гр загрято олио , вадят се опържените риби от тигана и се поставят в широка тавичка (мойта стъклена тип йенска ) поръсват се с чипка черен пипер :wink: .Ако олиото е било само за тази риба се оставя около 100-150 грама в тигана който седи на котлона , в него се пуща счукан чесън няколко скилидки 2-3 , след това се добавят 3 супени лъжици брашно -бърка се постоянно , след това се сипва сока от 2 лимона , след това се сипва 2 чаши вода (350-400 млл) , седи на котлона докато се посгъсти сместа , колко :? ами на боза прилича ама по светла :wink: .Рибите се поставят в тавичката и се заливат със сместа , да се оплескат целите отвсякъде -поръсва се отгоре с ситно нарязан магданоз , опитва се на вкус за сол и се добавя на 90 % от случаите :tonqe: .Сега може да се консумира в топло състояние , както и в охладено , ние ядохме топло защото кой ще чака , но от опит знам че ако престои за час в хладилника си има своя студен чар ястието -въпрос на вкус .Ако ви попаднат Попчета си направете тази рецепта , ако някой знае друга да допълва :drinkers: .
Stefan_62 - майстор
=D> Браво, подобна рецепта съм правил с пържена каракуда / или по нашенски таранка/, но без брашно в соса и вместо магданоз слагам пресен копър, но наистина става по-вкусна когато престои в соса да си поеме от него. :drinkers:
Илчо Илиев - майстор
С тая риба ме изкушихте яко...
Аз пораснах (ваканциите) в рибарската махала в Тутракан и баба ми готвеше често риба,но съм запомнил и сега правя една много специална рецепта..
Като риба се ползва карагьоз или т.н. дунавска скумрия,но става със всякакъв вид риба..
Чистите рибата и се рязва като наденица, през 2см, за карагьоза е задължително да е с главата , и се осолява..
Като дойде момента за пекане,задължително на жар, рибата се овалва в царевично брашно и на слаба жар се изпича добре,но без да прегаря...
През това време,а може и по-рано се прави ''марината''-вода, сол, оцет(лим. сок) и олио(зехтин), пресен чесън, магданоз и мнооого копър нарязани на дребно..
Съотношението на съставките е на вкус, трябва да е приятно на вкус, нормално солено и кисело, а мазнината -на около 1л марината, към50мл...
Тази марината трябва да е в подходяща съдинка-елипса или правоъгълна дълбока тава, за да може да се сложи рибата ,но да не се чупи, да се събере цяла..
Пече се рибата и от скарата в маринатата, така трябва да преседи поне 30-40 мин,но час е по-добре...
Сервира се в подходящи плата по една рибка, залята с марината и обилно поръсена със зеленията...
Карагьоза е много трънлива риба и има чалъм как да си хапнеш,без само да плюеш, та, както е сервирана рибката, хваща се за главата и се ''изправя'', да застане по корем и с вилицата се намачква добре и се маха гръбнака с главата( за това се оставя главата, да има къде да се хване), ако е добре изпекана, месото опадва лесно, ОБАЧЕ, повечето кости си остават в месото,но стърчат и се обират лесно и.....парче месо, малко зеленийка и обикновено се яде с качамак(мамалига),но става и с хляб...
Малко сложно и трудно изглежда,но си заслужава вкуса..
По принцип сме правили и пържена друга риба в такава марината, е, става,но не е същото...
п.п. И тая година не можах да си направя карагьоз, студена е пролетта и пак няма риба,е поне така казват рибарите, ще чакаме догодина...
kuger - майстор
filmatoplo написа:
.Ако олиото е било само за тази риба се оставя около 100-150 грама в тигана който седи на котлона , в него се пуща счукан чесън няколко скилидки 2-3 , след това се добавят 3 супени лъжици брашно -бърка се постоянно , след това се сипва сока от 2 лимона , след това се сипва 2 чаши вода (350-400 млл) , седи на котлона докато се посгъсти сместа , колко :? ами на боза прилича ама по светла :wink: .
Този сос го правя почти редовно, но първо си правя купчина изчистено от кости месо, и тогава заливам.
Илчо Илиев написа:
Карагьоза е много трънлива риба и има чалъм как да си хапнеш,без само да плюеш,
Препичам я малко повече, заради гадните и кости. А соса обещава да е вкусен.
teon - специалист
...още една рецепта на сос подходящ за всяка пържена риба:
-в хаванче се счукват със сол 5-6 скилидки чесън, след което към тях се добавят ядките на 3-4 ореха които също се счукват вече заедно с чесъна...следва добавянето на малко зехтин или олио в хаванчето и разбъркване докато попие...получената гъста маса се поставя в купичка, залива се с топла вода и се бърка докато се разтвори във водата...добавят се сол и оцет(лимон) на вкус...в получения сос се топят хапките хляб(предупреждение-отива много хляб :-D )
Илчо Илиев - майстор
teon написа:
...още една рецепта на сос подходящ за всяка пържена риба:
-в хаванче се счукват със сол 5-6 скилидки чесън, след което към тях се добавят ядките на 3-4 ореха които също се счукват вече заедно с чесъна...следва добавянето на малко зехтин или олио в хаванчето и разбъркване докато попие...получената гъста маса се поставя в купичка, залива се с топла вода и се бърка докато се разтвори във водата...добавят се сол и оцет(лимон) на вкус...в получения сос се топят хапките хляб(предупреждение-отива много хляб :-D )
Такова нещо правеше баба ми , но му казваха сиромашки таратор, иначе за разядка е добра идея..
Навремето в една нафукана кръчма, в която рибата беше основното меню, предлагаха една друга разядка- хайвер с мнооого чесън, а може да е било майонеза с пасиран чесън(в тъмното много не се вижда),но беше страшно добра комбинация с пържен шаран или сом....
Andri01 - майстор
teon написа:
...още една рецепта на сос подходящ за всяка пържена риба:
-в хаванче се счукват със сол 5-6 скилидки чесън, след което към тях се добавят ядките на 3-4 ореха които също се счукват вече заедно с чесъна...следва добавянето на малко зехтин или олио в хаванчето и разбъркване докато попие...получената гъста маса се поставя в купичка, залива се с топла вода и се бърка докато се разтвори във водата...добавят се сол и оцет(лимон) на вкус...в получения сос се топят хапките хляб(предупреждение-отива много хляб :-D )

Това се казва "скурдуля" - мисля че идва от гръцки,от "цистите" българЕ ,къде южното Черноморие
filmatoplo - майстор
Някой спомена ли че в скордалята има варени картофи :wink: , може и само с намокрен сушен хляб :tonqe: .Абе нека има пържен калкан за разнообразие , ама как се преглъщат 25 лв килограм :? .
ZMeyGorianin - майстор
[-X 35 лв., Филме - по Варненско :axe:
mrdds - специалист
filmatoplo написа:
Здравейте , днес както си вървях из пазара в Бургас си купих 1 кило пресни Попчета за 5 лв :wink: .
Колега я кажи къде в Бургас има рибен пазар?
Миналия септември от Обзор ходих чак до Варна заради рибния пазар да си накупя риба за зимата.Напълних фризера с попчета,сафрид,меджит и кефал.Цяла зима си кльопаме рибичка.
Това лято се очертава да сме на юг,та ще ми е от полза ако споделиш къде в Бургас има прясна риба да си купя 15-тина кг.

А аз лихнусите(едрите попчета) най си ги обичам пържени в уок тиган с много олио и оваляни в царевично брашно с малко царевичен качамак.
Веднъж пробвахме печени на фурна с домати и кис.краставички едва ги изядохме.Костите се смесват със соса и става мазало.
  • 1
  • 2

Тема "Подлучени Попчета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: