Съвети за начинаещи готвачи.
Стефан - майстор
Предлагам една изпитана от мен рецепта, която се прави точно в този период от годината:

Смесена туршия


4 кг Зелени домати - намушкват се с нож на 5-6 места
3,5 кг Моркови - цели
2 кг Зелени чушки “Златен медал” /може и "Сиврия"/ - нацепват се веднъж по дължина
2 кг Зелени чушки “Чорбаджийски” -цели
3 кг Карфиол - отделят се на средно големи розички
2 бр. Целина – глави - главите се нарязват на тънко,а клонките на6-7 см
2 кг Сол разтворена в 25 л вода - 8 %-тен разтвор от сол във вода
Продуктите се смесват,поставят се в бидон от 50 л и се преточва сутрин и вечер в продължение на десетина дни в зависимост от времето.
Стефан - майстор
Днес отново правих тая туршия, но с половината пропорция. Просто за двама е много цялата. А ще има още и кисело зеле. Ракията е в достатъчно количество.
Илиян Илиев™ - майстор
Дядо ми прави нещо подобно. Доматите май не ги мушка и не слага чушки или поне не съм видял. Слага и круши.
Стефан - майстор
Илияне, всичко е въпрос на варианти и опити. Намушкването е с цел едновременна ферментация на различните продукти. Не само круши, но и други плодове е възможно да се слагат. Друг е въпроса и с количеството на отделните продукти. Моето е примерно, и осреднено. Ако в едно домакинство се консумират повече от единия вид, за сметка на другия, то следващата година се прави корекция. Нали?

Въпроса е, че туршийката става преди зелето, и страшно много върви с ракия.
Илиян Илиев™ - майстор
Да така е и за това споменах крушите. Сега като се замисля май слага чушки или поне чушлета, защото съм опитвал въпросната туршия и е леко подлютена.
Leon - специалист
Стефан написа:
Предлагам една изпитана от мен рецепта, която се прави точно в този период от годината:

Смесена туршия


2 кг Сол разтворена в 25 л вода - 8 %-тен разтвор от сол във вода
Преди 10 дни правихме подобна. Вече я започнахме, с ракия разбира се.

8% сол не е ли много?
Нашата я правихме с 5%. 500 гр. сол на кофа вода (10 литра).
Добре стана. Прекарва ракията! :)
LazarGanev - "Велик майстор"
И аз щях да кажа - 8% е много бре Стефчо, аз я правя с 3% - по-бързо заминава, не държи толкова, ама по-вкусно и по-здравословно. И зелето го правя с малко сол.
Стефан - майстор
Тая година я направих 7%. А зелето го правя 3,5-4%. И не се смива до коледа, както ще стане при Лазар. :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Нали всяка година така ги правя и зелето, и туршията и си ги ги изяждам сладко-сладко. Само че ги правя късно - към 15 ноември. Тогава вече е студено и не шупват набързо, а си ферментират бавно и стават качествени.
stiv1961 - майстор
Какво става с туршиите :) Изрових тази тема на Стефко да не се повтарям. Та аз я направих на 25.09. и днес направо ми се прииска ракийка като я опитах. Моите продукти са сходни на Стефковите като допълних с краставички и четири зелки разрязани на четири/ да допълня качето/. Разликата е, че я направих в каче и солта е 4 %. Утре ще и сложа натриев бензоат и съм готов за следващата зимнина- голямата каца за кисело зеле :)

Тема "Смесена зелена туршия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: