Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
txtotko - помощник
ПИЧОВЕ , благодаря Ви за отговорите.Значи този сезон ще го пробвам това зебло.Мисля да покрия междуредията на доматите ,че много ме мързи да копам между тях,т.е. не ме мързи ,но не ми стига времето да огрея на всякъде.
ivanovbg - майстор
Аз ползвам такова https://scorpioplast.com/dom-i-gradina/ ... 000m-20mk/ за градината. Отдавна не знам какво е мотика.
Svetoslavoff1 - майстор
вт май 14, 2024 6:08 amivanovbg написа:
Аз ползвам такова https://scorpioplast.com/dom-i-gradina/ ... 000m-20mk/ за градината. Отдавна не знам какво е мотика.
Иванов, това фолио доколко понася механическо натоварване, сиреч да се ходи по него?
Прибираш ли го зимата?
Колко години изкарва, горе-долу?
Благодаря!
Да питам нещо друго уважаемото форумно братство. Ако отглеждате малини, периодично сменяте ли им мястото и ако да, на колко години прибл.?
Моите последните 2-3 години нещо се назлъндисват да вързват, слабо покарват , мръзнат... А поливане, торене, обработка - не са занемарени.
ivanovbg - майстор
Ми тънко е и всяка година го сменям щот есен се прекопава под него. То покрива само лехата, а пътеките между лехите ги кося с косачката да не се калям ако е валяло. Под него си слагам маркучите за капковото. Де факто не копая цялата градина, а само лехите. То си е сезонно и затова е евтино - 9ст. на метър. Иначе на ягодите вече трета година стои без проблем, но там не копая както лехите с домати, пипер.... Тъй като не позволява изпарение на водата и разстенията не хващат мана, а отразяващата повърхност помага фотосинтезата и отдолу на листата.

Дупките си ги правя с ръце където ми трябват. Бях пуснал във форума и снимки. Земята също се стопля по бързо под него.

Ово е стандарт, ползваш и хвърляш :-D
kr1100 - майстор
вт май 14, 2024 8:43 amSvetoslavoff1 написа:

Иванов, това фолио доколко понася механическо натоварване, сиреч да се ходи по него?
Прибираш ли го зимата?
Колко години изкарва, горе-долу?
Благодаря!
Да питам нещо друго уважаемото форумно братство. Ако отглеждате малини, периодично сменяте ли им мястото и ако да, на колко години прибл.?
Моите последните 2-3 години нещо се назлъндисват да вързват, слабо покарват , мръзнат... А поливане, торене, обработка - не са занемарени.
Пробива се лесно и от упорита трева с дебел ствол и от камъче като стъпиш в/у него. В края на сезона - на огъня.
Затова минах на зеблото.
Моите малини не ги местя. напролет лекичко ги окопавам и NPK , от 2 те страни са с мулч зебло /от едната страна с боклука зелено зебло -догодина ще го сменям, от другата е черното зебло с зелените квадрати. Есента режа плододавалите и пръскам с меден препрата и напролет.
Svetoslavoff1 - майстор
вт май 14, 2024 9:23 amkr1100 написа:

Моите малини не ги местя. напролет лекичко ги окопавам и NPK , от 2 те страни са с мулч зебло /от едната страна с боклука зелено зебло -догодина ще го сменям, от другата е черното зебло с зелените квадрати. Есента режа плододавалите и пръскам с меден препрата и напролет.
И аз горе-долу така, но нещо не вървят, а как раждаха... :)
miroki - майстор
Не правете могилки (повдигнати лехи) че като вали и водата бяга. Правете хлътнала част при отворите да се събира водата. Дори доматите почнах да ги правя лехите с наклон към коловете.
ivanovbg - майстор
То корените имат нужда от въздух. За какво мислиш, че се копаят културите? Нали за да се вкара въздух в почвата. Принципно ниската леха се казва фитария и не е подходяща за много култури. Много се уплътнява почвата.
Баш Майсторо - специалист
От няколко години се каня да пробвам с прословутото зебло, и като няма на място от къде да взема все пропусках да сложа. Тая година поръчах чрез интернет. Поръчах зелено и сега разбрах, че било боклук, :? мислех че черното много ще се нагрява от слънцето. Ролката е 1,05м на 100м, но времето ще покаже как е и дали си е струвало, надявам се да не скубя треви тая година. :-D Захващам го като си правя скоби от тел, а дупките режа със запалка като горелка. Ходя по него и изглежда здраво за сега, като вали пропуска водата.
Прикачен файл:
rsz_img_20240507_201435537.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20240507_201419938.jpg
miroki - майстор
Пропуснах да пиша, прогнозата общо взето се сбъдна.
Имало лека слана сутринта. И паднала мъгла /или изпарения от реката/ и сланата е заминала. Сякаш няма поражения. Но доматите половината бяха с чували защипани по коловете. Дано и цвета да е там.
За сега в оранжерията има малко по-голямо от кестен. Но с тази липса на слънце може и така да си седи дълго.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: