Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Johny - майстор
За асма 50-60см е напълно достатъчно. За рязане също е по-удобно.

Прикачен файл

SSA50031.jpg
juvesan - специалист
Послушай патило.... резултата е налице, сега остава и лозата да разбере догодина за какво иде реч.. :supz:

Прикачен файл

hasma.jpg
hasma.jpg (100.69 KиБ) Видяна 1524 пъти
stonesour - специалист
тесничка ти е асмата и то доста.
нито читава сянка ще видиш, освен това ще имаш проблеми с леторастите, които ще бягат встрани или ще ги чистиш по няколко пъти на сезон или ще висят по земята.
помисли да разшириш наляво или надясно.
juvesan - специалист
Тясна е, да, ама аз така или иначе нямам големи надежди за тази издънка... пускам я най-вече за камуфлаж и тренировка :partyman: иначе зад мен си имам подготвено за сериозна асма, само дето затрих лозичките от предната есен ...сега вече ще има 2 опит и докато растат ( живот и здраве) ще трупам опит на тази .... хм...асма :mrgreen:
Чираче - майстор
Ако прочетеш малко по-нагоре, аз ти предложих да направиш "отвод", и да възстановиш асмата. Но явно това е останало незабелязано.
juvesan - специалист
Чираче написа:
Ако прочетеш малко по-нагоре, аз ти предложих да направиш "отвод", и да възстановиш асмата. Но явно това е останало незабелязано.
Не, не е толкова незабелязано :partyman: То си проличава от предисторията на цялата тема, която аз, ще си позволя да преразкажа: Тая лоза е от времето, което никой не помни, защото хората, които биха могли да разкажат нейното битие не са вече между живите. Никой не знае кога за последно е давала грозде, даже не се помни давала ли е някога нещо, което си е заслужавало да се сложи в уста :vom: Аз не искам тази лоза, но искам да имам асма :lol: Проблема е, че по незнайни причини младите лозички, които засях се развиха, но загинаха и сега пак ще засадя нови, които уж ще са с известен сорт ( избран от мен ) и вероятно бъдеще... а тази упоритата ще пусна, да върви и да трупам опит, защото явно ми липсва .. а бе нищо не разбирам от лози ...засега.... Сега вече ще изтъкнеш ли някаква причина, която да ме накара да правя "отвод" на нещо, което може да е едно нищо ? :weedman:
dadko - майстор
Щом не си видял плода на тази лоза- има голяма вероятност да е дивачка. И ако не е от "бодни пръчка", а от присадка- има вероятност като си я бастисвал- това, което е избило- да е под мястото на присаждане и да е дивачка.
Смисъл от отводка има, тъй като лозата е силна, с изградена коренова система. Дори и да излезе дивачка- отводката след като си пусне корени- можеш да я ашладисаш.
juvesan - специалист
Това е добре... на теория, ако си с изградени навици по въпроса...ама за един лаик най-логичният път ( според мен ) е , да се хване питомното т.е . да се засади някоя гмо модифицирана пръчка, закупена от разсадник ... а тази ... вече казах за какво :weedman:
stonesour - специалист
juvesan написа:
Тясна е, да, ама аз така или иначе нямам големи надежди за тази издънка... пускам я най-вече за камуфлаж и тренировка :partyman: иначе зад мен си имам подготвено за сериозна асма, само дето затрих лозичките от предната есен ...сега вече ще има 2 опит и докато растат ( живот и здраве) ще трупам опит на тази .... хм...асма :mrgreen:
често срещана грешка при засаждането (която и аз съм правил :lol: ) е на присадените лози от магазина да се засаждат без да се покрият с пръст. после като покарат слънцето и разтопения парафин, с който са покрити им разказват играта.
juvesan - специалист
относно лозичките - бях боднал 2 тази година ( всъщност миналата есен) , с все салтанати - дълбока дупка, угнил оборски тор - смес, рохкава купчинка да пробие пролетта.. обаче на , пробиха, изкараха по някое друго листенце и после.. като се почнаха едни бетонни пътеки наблизо, едно движение на колички с вар, баластра, бетон и ... нещо залиняха и си заминаха.
Всичко беше точно по книга, защото който не разбира нещо нормално е да извършва нещата без да разсъждава и да се опитва собствено да интерпретира но.. това не винаги помага =D>

Тема "Лоза - има ли шанс да се превърне в асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: