• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
alsted - майстор
"На разцеп" не е особено надежден метод. "Под кора" се присажда спяща пъпка. Това е различно от "на калем" - и като време, и като метод. Ето ти една доста подробна статия. Аз лично имам някои резерви, но в общи линии ми се струва полезна.
докера - специалист
Вече спокойно може да се прави присаждане на "будна" пъпка - същото е като есенното - на "спяща ", но присада започва да се развива почти веднага . Този вид присаждане може да се извършва почти през цялото лято .
alsted - майстор
Това ли всъщност е "будната пъпка"?
Прикачен файл:
будна пъпка.JPG
будна пъпка.JPG (37.46 KиБ) Видяна 2872 пъти
докера - специалист
Не се вижда много добре , малко по отдалече е трябвало да снимаш :wink: , но май е точно това .
Най-общо казано , след покарването на листата на дърветата , в основата на дръжките им има заложени пъпки , които са за следващата година - това са будните пъпки и именно те се ползват за присаждане.
Пъпките /присадите/ се вземат от миналогодишни добре развити леторасти и общо взето технологията е същата като при есенното присаждане - на "спяща" пъпка.
Ето нещо по темата - http://www.domashenjurnal.bg/index.php/ ... 12359.html
hidrazin - майстор
Стига си разхищавал служебна PVC лента. После цяла България я плаща. :lol:
:partyman:
alsted - майстор
докера написа:
Най-общо казано , след покарването на листата на дърветата , в основата на дръжките им има заложени пъпки , които са за следващата година - това са будните пъпки и именно те се ползват за присаждане.
В крайна сметка става дума за едни и същи пъки, само наречени будни и спящи. Малко ми е объркващо, че сега са будни, а след месец, два - спящи :? То спящи има и на много други места ... активират се (събуждат се) при определени обстоятелства ...
Така или иначе на мен окулирането не ми се получава. Не, че съм се отказал да се пробвам - и вчера "мушнах" една, но не вярвам да се хване. На клипа ми направи впечатление, като че да е "изкопана" дървесината и пъпката е само на кора ...
докера - специалист
Точно така се изрязва пъпката - колкото по-малко дървесина има - по-добре и по-лесно се прихваща. Все пак се внимава да не се пререже и основата на пъпката де ...
mavryt4o - майстор
да се вмъкна малко в темата имам мерак да си направя малко масивче мавруд да пийвам зимата сабрах си пръчки как ще се окоренят най добре според вас да махна ли единия филиз че оставях по 2 пъпки уш за по-сигурно но май беше грешка кажете как трябва да процедирам да се окоренят най-добре до есента ?

Прикачен файл

02052014043.jpg

Прикачен файл

02052014042.jpg
hidrazin - майстор
Това не е добър начин за получаване на годен посадъчен материал. И да оцелеят в първите години, ще дойде време и флоксерата ще ги унищожи. Само на подложка с присаждане.
Още една подробност за маврудите. Сортът се смята за най-древният у нас. Сега правят нови насаждения с него, които са върху американска присадка. Това се прави с всички сортове през последните 100 години, защото само така лозята оцеляват от филоксерата – вредител, който съсипва корените на растението.
:partyman:
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: