Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
alsted написа:
Затова споменах неутрализиране с хидратна вар. Дървесната пепел не придава ли киселинен характер?
Дървесна пепел - съдържа калциев карбонат
Хидратна вар - калциева основа, за която говореше
И двете са силно алкални.
:partyman:
iivanov - майстор
Alsted, не отричам торенето с оборска тор, напротив.Но се тори с добре огоряла тор.Единствения негатив са семената на плевели.А целта на сламата/пресен тор е затопляне на парника .Дядо ми е отгледал майка ми и вуйчо ми с парници.След сезона изхвърляше пръста на 50-70 см, полагаше слой прясна оборска тор и отгоре пръст.За запазване на топлината отгоре покриваше с рогозки.А торенето с изкуствени торове наистина води до вкиселяване на почвата.То и затова производителите предлагат калциеви торове, като коректор.Ама кой ги ползва? И после, що ябълките нямали трайност и пипера се скашквал!!? :cry:
PS Спомняте ли си испанските краставици и бумът на ешерихия коли? Тогава пресният тор се спрягаше за виновник.
Последна промяна от iivanov на нед окт 20, 2013 9:45 am, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Единственото което торя и издържа на прясна птича тор е негово величество доматът.От тодини не торя друтото със амониева селитра а със сложна тор/NPK/ която е балансирана и се разгражда/подхранва/ в почвата по-бавно.
alsted - майстор
iivanov написа:
Alsted, не отричам торенето с оборска тор, напротив.Но се тори с добре огоряла тор.Единствения негатив са семената на плевели.А целта на сламата/пресен тор е затопляне на парника .Дядо ми е отгледал майка ми и вуйчо ми с парници.След сезона изхвърляше пръста на 50-70 см, полагаше слой прясна оборска тор и отгоре пръст.
Нещо не схващам :? Хем казваш, че трябва да е огоряла, т.е. да преминал процеса на ферментация, който практически се използва за отопление, хем накрая казваш, че слагал слой прясна оборска тор. Къде е изхвърлял въпросната пръст - някъде си и така всяка година? И защо слоя пръст - самата прясна, гниеща тор е под тази пръст, а тя си е само пръст, служеща като буфер. Най-горния посадъчен слой трябва да е торф, но това е друга тема. Всъщност за какъв парник говорим - топъл или полутопъл?
Уточни ако обичаш коя тор е огоряла и защо в нея няма патогени, а в тази използвана за отопление има. Не се заяждам - питам! Интересно ми е. По принцип съм чел, че се изхвълря, но не го възпремам.
iivanov - майстор
alsted написа:
iivanov написа:
Alsted, не отричам торенето с оборска тор, напротив.Но се тори с добре огоряла тор.Единствения негатив са семената на плевели.А целта на сламата/пресен тор е затопляне на парника .Дядо ми е отгледал майка ми и вуйчо ми с парници.След сезона изхвърляше пръста на 50-70 см, полагаше слой прясна оборска тор и отгоре пръст.
Нещо не схващам :?
Ако не е заяждане, какво точно не схващаш? Огоряла тор за торене и прясна за отопление.Патогени ще има, докато има кльопачка и убежище, т.е растителни остатъци. А парниците са си хамалогия, аз затова не се хващам. :-D :partyman:
alsted - майстор
Как огаря тор? Що е огоряла тор? Какво е това огаряне? Различен процес ли е този дето се използва за отопление? Какво става при единия и какво - при другия. В единия случай гюбрето е ферментирало под някакъв слой пръст (дебелината му зависи от това дали е топъл или полутопъл парника), в другия - на камара, потрупана с пръст (аз така знам). Кое е същественото като разлика, условия, в двата случая! Защо "отработеното парниково гориво" не е просто сгоряла тор и чак трябва да се хвърля надалеч? Че се копае трап всяка година за да се зареди с ново гориво - това е повече от ясно, но чак да се изкарва на някъде стария материал/пръст защо фактически е заразен ... Колко да е заразен ... кажи-речи колкото и сгорелия разхвърлян за наторяване? Сега дали ме разбра, че не се заяждам, а питам?
iivanov - майстор
Огоряла тор =разложена тор.Май говорим различни диалекти. :-D Какво е гюбре?
Заразен е повърхностния слой с растителните остатъци.Освен другото, целта на оранта е заравяне на този слой .И тъй като няма възможност за оране в парника , а и трябва да се зарови "гориво"за отопление, се изнася и пръста, и "отработеното".Можеш да ползваш същата смес пръст/тор, като повърхностен слой в парника, но след няколко години, когато заразите изчезнат.А през това време трябва да имаш место за съхраняване и т.н.Затова е по лесно да я разкараш и да вземеш "свежа" пръст .
ArturDent - Почти Безобиден
За питащия за стърготините - ето три теми по-нагоре, какво можеш да направиш.
viewtopic.php?f=29&t=44564&view=unread#p547268

Таман миналата седмица изхвърлих около един кубик, да са е...а в тъпата кратуна, че не съм го прочел по-рано.
joro39 - специалист
вече ги изхвърлих всичките.
joro39 - специалист
ArturDent написа:
За питащия за стърготините - ето три теми по-нагоре, какво можеш да направиш.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... ad#p547268

Таман миналата седмица изхвърлих около един кубик, да са е...а в тъпата кратуна, че не съм го прочел по-рано.
цитат; Мицелът за кладница на дюбели е предназначен за отглеждане на гъбата кладница в домашни условия, на открито в градината върху пънчета (от топола, дъб, бук, липа, акация, слива, ябълка).

Тема "иглолисни стърготини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: