• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mavryt4o - майстор
dadko написа:
mavryt4o написа:
Aз със скромния си опит 2-ра година получих 90процента положителен резултат ползвам макетен нож обикновен изулирбанд и восък другото е пълна измишльотина.
Поздравления. Щом имаш такава успеваемост- това означава, че умело се справяш с ашладисването. Не мисля обаче, че е много правилно хем да разсаждаш дръвчето на ново място и в същото време да го присаждаш, но щом ти се получава- това е най-важното. Нали се гони резултат- щом той е налице- всичко е ОК.
Само едно не успях да разбера- кое е онова, другото, което е пълна измишльотина?
ами скъпите ножици и купешки смазки а относно едновременното разсаждане и присаждане и на мен ми казваха че няма да стане макар че никой не беше пробвал .........
hidrazin - майстор
Ба си майтапа. То ставало и било лесно. Пролетта на майтап минах през един мой приятел дето има две хубави сливи - черна и бяла, много едри. Бялата е много сладка, а черната огромна. За съжаление бялата вече беше тръгнала да се рзпъпва и си отрязах десетина калема от черната. Увих срязаното с една салфетка и я намокрих. После найлонова торбичка и в хладилника. Като попреминаха студовете преди около 3-4 седмици се въоръжих с доста тъпо макетно ножче, PVC лента и една църковна свещ - от тези тънките.
На снимката отзад се вижда едно изсъхнало дърво. Май беше някаква кайсия от Гърция. Като изсъхна не я извадих и изби от подложката. То се вижда на снимката - три издънки. Реших да пробвам и на трите. Да ама средната дебела горе-долу колкото цигара а калемите тънки. Шибнах два на рзцеп. Отгоре запечатах с размачкан с пръсти восък от свещта и накрая бандажирах с лента. По подобен начин и с другите две, ама те по 4-5мм и минах с по един калем.
Изображение
В началото често ги наглеждах без надежда до преди десетина дни, когато забравих за тях. Днес поглеждам - и четирите се хванали. :supz:
Обаче сега възникват въпроси. Първо - ясно е че двете тънките ще трябва да ги махна. Какво да правя обаче с двата калема? Кога да махам лентата?
Трябва ли да скъся калемите за да не са толкова дълги и да може да ги изхрани?
:? Всякакви съвети ще са ми от полза.
Имам и още един бучнат калем на друго място ама за сега едва е напъпил. Ако се хване и той, ще е върхът.
:partyman:
P.S. като малък (4-5-ти клас) бях набарал на дядото ножчето за ашладисване. Беше ми показвал как се прави по различни начини. Явно обаче ме е влачело към ГМО-то. Пробвах да ашладисам несъвместими неща като бяла череша на акация, трън от акация на слива (под кора) и подобни. :lol: За съжаление нищо не се получи. Иначе сега нямаше да си говорим тук във форума. :cool:
mavryt4o - майстор
hidrazin написа:
Ба си майтапа. То ставало и било лесно. Пролетта на майтап минах през един мой приятел дето има две хубави сливи - черна и бяла, много едри. Бялата е много сладка, а черната огромна. За съжаление бялата вече беше тръгнала да се рзпъпва и си отрязах десетина калема от черната. Увих срязаното с една салфетка и я намокрих. После найлонова торбичка и в хладилника. Като попреминаха студовете преди около 3-4 седмици се въоръжих с доста тъпо макетно ножче, PVC лента и една църковна свещ - от тези тънките.
На снимката отзад се вижда едно изсъхнало дърво. Май беше някаква кайсия от Гърция. Като изсъхна не я извадих и изби от подложката. То се вижда на снимката - три издънки. Реших да пробвам и на трите. Да ама средната дебела горе-долу колкото цигара а калемите тънки. Шибнах два на рзцеп. Отгоре запечатах с размачкан с пръсти восък от свещта и накрая бандажирах с лента. По подобен начин и с другите две, ама те по 4-5мм и минах с по един калем.
Изображение
В началото често ги наглеждах без надежда до преди десетина дни, когато забравих за тях. Днес поглеждам - и четирите се хванали. :supz:
Обаче сега възникват въпроси. Първо - ясно е че двете тънките ще трябва да ги махна. Какво да правя обаче с двата калема? Кога да махам лентата?
Трябва ли да скъся калемите за да не са толкова дълги и да може да ги изхрани?
:? Всякакви съвети ще са ми от полза.
Имам и още един бучнат калем на друго място ама за сега едва е напъпил. Ако се хване и той, ще е върхът.
:partyman:
P.S. като малък (4-5-ти клас) бях набарал на дядото ножчето за ашладисване. Беше ми показвал как се прави по различни начини. Явно обаче ме е влачело към ГМО-то. Пробвах да ашладисам несъвместими неща като бяла череша на акация, трън от акация на слива (под кора) и подобни. :lol: За съжаление нищо не се получи. Иначе сега нямаше да си говорим тук във форума. :cool:
като гледам май излизат и трите от един корен и няма как да ги разделиш най добре според мен нищо не први до есен само отрежи калемите до 3-4 пъпки чисти подложката ако и избиват листенца лентата сама ще падне спойката е много крехка първата година внимавай
alsted - майстор
hidrazin написа:
Първо - ясно е че двете тънките ще трябва да ги махна. Какво да правя обаче с двата калема? Кога да махам лентата?
Трябва ли да скъся калемите за да не са толкова дълги и да може да ги изхрани?
:?
Не ги махай "двете тънките". Корена има сила, нека ти останат като резерв.
Могат да си останат и двата калема - подложката (дебелото стебло) също има сила. През снаждането потока на сока вече (поне на първо време) не е най-добър. Затова не трябва да оставяш повече от две пъпки. Режи веднага без жал за да оцелеят. При положение, че имаш достатъчно резерви, даже е по-добре да оставиш само по една пъпка.
Лентата (щом е само лента) тази година няма нуждя да я махаш. По принцип се привързва с лико, сезал ... които някога през лятото трябва да се превържат, т.е. да се охлабят (да не се получи "впиване"), но лентата е разтеглива и няма да има проблем.
Препоръчвам ти да забиеш близо до фиданките по един кол. Добре е леко да ги привържеш, но основното му предназначение е да предпазва от отчесване. Това е характерно на по-късен етап - когато се развърже снадката, но не пречи да вземеш мерки предварително. Става дума за кацане на птичка на вейката. При наличието на кòла тя ще кацне на него понеже е по-висок. За същото се препоръчва от тел да се направи като ореол, но е по-сложно, а кòла е достатъчен.
dadko - майстор
hidrazin написа:
Ба си майтапа. То ставало и било лесно.
Браво. Поздравления. При мен не се получи с огромната круша на калем. Ако са се запазили калемите- ще пробвам на пъпка да видим какво ще се получи.
hidrazin - майстор
Благодаря за съветите. Аз като махане на тънките имах в предвид да ги отрежа а не да ги разделям. Няма как да стане с разделянето.
Относно привързването. Аз не съм махнал това изсъхналото стебло дето се вижда на снимката. Мисля да привързвам за него. Пък и гарги няма. Имам свободно пуснато куче в двора и много ги харесва на вкус. :lol:
Относно "ореол" от тел. И аз се замислих за нещо подобно за да не може кучето ако мине от там да ги отчесне. Ще им направя нещо като ограда от ленти за патрони. Утре ще отида и ще ги скъся.
Още веднъж благодаря за съветите!
:partyman:
stiv1961 - майстор
С такива ленти ли си правиш оградките :-D
Прикачен файл:
pic15573.jpg
Ефектно :supz:
hidrazin - майстор
:-D Не точно. И с такава става ама много засенчва. :lol: Лента от производството на патрони. Тя е биметална (с медно или месингово покритие). От нея се щамповат кръгчета, от които после се изтеглят гилзите. Остатъка от лентата е отпадък и отива за рециклиране. Преди години се намираха направо за без пари. Трябва да имам още поне една ролка към 70 метра. Като го направя ще снимам.
:partyman:
stiv1961 - майстор
Тъста и тъщата се пенсионираха в завод 4 и тъй не изнесоха един-два брака от производството :axe:
alsted - майстор
"Ронди"- защо така им казваха, от къде е идвало ... :? При нас чукаха едни от цинк - не знам за какво, но имам парченца колкото за гасене на солна киселина. Други - от олово - за тубичките за лепилото "Рила" :-D А за огради бяха актуални ленти, от които матрица е извадила кухненски нож :lol:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: