• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Lisko - майстор
soulrain написа:
Привет на всички. Понеже не съм запознат много, бих искал да попитам има ли опасност от вреди по овошките ако компостера е поставен под голям орех, на 2 метра от дървото. На около 5 метра от него ще има стара дюля и една ябълка ʼпетровкаʼ. Там някъде започва и градината. В компостера ще се слага предимно градински отпадъци и подобни. Не мисля да слагам развалени плодове, нито болни плодове. Ще е на шарена сянка. Притеснявам се от разни гадинки, които да засегнат градината. За съжаление не виждам по добро място. Също така бих искал да попитам, имам познат който твърди че готова пръст не остава. Всичко потъва в земята, след известно време. Има ли ʼрецептаʼ за готова пръст? Оставям настрана варианта с оборска тор, който се обсъжда.
Благодарение на твойто подигане на темата, видях и аз че имало такава.
От около 4 години си ползувам компост - поема всичките ни хранителни отпадъци без значение колко са изгнили плодовете. Никакви специални червеи не съм му носил освен когато след дъжд съм намирал няколко по цимента, ги занесох в компоста че да ги зарадвам малко :)
По принцип мухлясали плодове не е добре да се слагат щото антибиотиците се отразяват зле на процеса. Но за себе си съм решил да не се втелявам и ако някой плод е мухлясал още в торбата в кухнята преди да съм го занесъл в компоста - не си правя труда да го отделям. Компоста ми е малък но поема 100% от хранителните ни отпадъци (подходящите), 100% от оскубани плевели в градината и понякога, когато има място - мятам окосена трева. Никога не разбърквам, гледам да редувам разнородни отпадъци за да може да диша. Грешка съм правил в началото когато нахаках много листа, те се степаха плътно и не остана отде да влиза въдух. Повече от година по-късно тия листа приличаха на нещо като брикети, надали беше минал червей през тях, или само химична реакция е ставала или някаква микроскопична гад е играла.
Слагане на готова пръст в компоста по принцип не се препоръчва (хабиш обем, а нищо не печелиш). Вода да се налива също не е препоръчително освен ако не е много сухо времето (аз съм наливал). Слагал съм отпадъци от рози щото никой не ми е казал да не слагам - никакъв проблем не съм забелязал от това. Пепел също съм слагал, но вече не слагам, откак се сетих че мойта пепел не е само чисти дърва, а може да има и от вестници и списания (съответно бои, химии).
Най-нервиращо от всичко е лепенките по бананите - ако забравиш да ги махнеш - после ги намираш непокътнати в готовия тор.
Подходящо ли е да се слагат в компоста, изрезките от кастренето на туи?Не повишават ли киселинността?
Andri01 - майстор
Плевели не се слагат в компоста-корените им са много устойчиви и след време покарват. Същото се отнася и за заразени части от стебла,листа и други от градината. Добре е от време на време да се слага целулоза-накъсани вестници,амбалажна хартия-леко намокрени.И при възможност да се разбърква поне на месец веднаж-гниенето става по- равномерно
vavel - напреднал
Здравейте,компостирам от няколко години.Тия дни отворих и долния слои, около 10см беше черен като прегоряла тор.Направи ми впечатление,че заедно с дъждовните червеи имаше и бели ,дебели около 6,7 мм и дълги 20,30мм.Някой знае ли дали са опасни за растенията-казаха ми ,че ядели корените...?
kuger - майстор
Гледам, темата умрела, ама имам зор. Тази година, на пролет се обзаведох и аз с компостьор.
Зареждам го според инструкциите.
Въпросчето ми е, коя година ще вадя тор от него? Щото така си стои треволяка в него. Дори пръсках с вода, събирах червеи, все "екстри" в негова полза, ама....
Lisko - майстор
Не е умрела, просто няма какво повече да кажем :) Най-важното е да не се пуашиш -това е като секса - и без да те е учил някой, все ще стане - дори и да не е перфектно първия път, нататък му намираш колая. :)
За скоростта - божА работа - зависи колко гадинки има вътре, какво им подаваш, колко е влажно, колко е топло и т.н. Преди да е почнала зимата мисля да направя едно голямо вадене - над 50-60 % от обема, това е събирано две години. Можело е да вадя малко по малко и по-рано - най-отдолу. Но ми е по-лесно кампанийно да извадя горната част, да я туря настрана, после да извадя абсолютно всичко чак до долу оставяйки няколко червея за мая и после да върна бившото горнище.
Но аз крайния продукт го разглеждам не като крайна цел, а като подарък. Основната ми цел е да имам място което да поема градинските и кухненски отпадъци.
Като заредиш няколко пъти и като видиш как всеки следващ път се е слегнало неузнаваемо, предишното което си бил напълнил до горе, ще разбереш че действа :)
:partyman:
kuger - майстор
Не, че се плаша, напротив, имам си място за отпадъци и треви. Не ми се налага да ходя и изхвърлям, всичко в компостьора. Просто ми е интересно, явно става бавно.
nikolson - майстор
Продават едни такива неща
Прикачен файл:
bokashi.PNG
Аз мисля, че е някакви дрожди като мая, ама знам ли.
angelfilev - специалист
kuger написа:
Гледам, темата умрела, ама имам зор. Тази година, на пролет се обзаведох и аз с компостьор.
Зареждам го според инструкциите.
Въпросчето ми е, коя година ще вадя тор от него? Щото така си стои треволяка в него. Дори пръсках с вода, събирах червеи, все "екстри" в негова полза, ама....
Един-два пъти в годината вдигам компостера и го премествам плътно до предишното място. Прехвърлям всичко на новото място. На пролет след такава процедура отдолу остава около една педя годно за употреба.
Отначало слагах и дрожди, но не забелязах особен ефект.
При почти никакви грижи при мен цикъла е една година.
kuger - майстор
angelfilev написа:

Един-два пъти в годината вдигам компостера и го премествам плътно до предишното място. Прехвърлям всичко на новото място. На пролет след такава процедура отдолу остава около една педя годно за употреба.
Отначало слагах и дрожди, но не забелязах особен ефект.
При почти никакви грижи при мен цикъла е една година.
Това защо?
Моят е с дъно и шипове, крепящи го в земята. Сигурно за да не избягат червеите с него :-D
Сложен е на единственото подходящо място в дворчето ми, нямам опцията "преместване".
Не ме притеснява, че няма тор, стига ми, че имам къде да изхвърлям отпадъците. Явно става бавно.

Преди компостьора изхвърлях треви, отпадъци, стебла от летните насаждения на куп в съседен, запустял двор. Мине ли зимата ставаше отлична тор, но птиците на други комшии го разнасяха.
Явно няма да се бърза, още има доста място и за есенното почистване на двора.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14

Тема "Компостиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: