• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
niki_sap - специалист
Здравейте.Понеже ми писна са ми измират растенията на балкона от липса на напояване (по множество причини), съм се решил да направя елементарна система за капково напояване. Попрочетох, повечето въпроси ми се изясниха, но остават няколко, по които ще се радвам да получа съвет, особено от някой изпълнил същата задача:
Първо - системата ще се захранва от парното и от тук произтичат няколко въпроса:
1. Как най-добре да направя връзката? Мисля, че най-чистия и безопасен начин е да сложа едно кранче на радиатора, връзка през стената и второ кранче отвън. Така връзвам цялата система отвън, ако протече програматора или се спука маркуч, няма да е в апартамента. Та как най-добре връзката, за да може да се източва частта след радиатора и да няма замръзване и/или студен пробив в изолацията навън?
2. Ще ми стигне ли водата или ще се налага на всеки 2 дни да съм в абонатната да допълвам. Ще ползвам 20-тина сандъчета с цветя и 3 кашпи с туя. Блока не е голям 6 етажа аз съм на 3-ти.
И второ - при горната ситуация, елементарна система с подобен на този програматора ще е ок ли? http://vodensviat.bg/programator-za-che ... a-302.html
Мерси предварително.
ivanovbg - майстор
Ръждата от парното ще ти запуши капките и отрови цветята. По добре си сложи в някой ъгъл едно бидонче и ....
kozl - майстор
От къде ти хрумна това за парното :shock:
Водата за парното е циркулационна (една и съща се върти в инсталацията).
Не е добра идея за инсталацията водата да се опреснява, а за твоите цветя да пият от тази вода. Технически като точиш от инсталацията я изпразваш. Допълването става ръчно или автоматично, ако работи автоматичното.
По принцип съм отговорник на абоната станция в ЕС и подобно нещо няма да допусна.
niki_sap - специалист
хм... отговаряте...частично на втория ми въпрос :) Не ми се влиза в спор за качеството на водата в парната инсталация, за честотата на обновяването й и т.н. В нашия блок инсталацията се точи поне веднъж годишно през последните 10 години, като допълнение, поне двама съседи вече имат изведени кранчета на радиаторите и ползват водата. Пеоблемът ми е по-скоро, че системата не се пълни автоматично и ще трябва да го правя ръчно.... ще трябва да проверя с домоуправителя колко кубика събира. По мои елементарни сметки аз ще харча максимум окол 1/2кубик на месец или 2-3 кубика на година.
ivanovbg - майстор
Еми втория въпрос ти е много глупав(почти колкото първия). Ние откъде да знаем колко събира? Да не говорим, че щом има повече маймунки на кранчето ще свършва по бързо. Отделно вкарването на въздух в радиаторите води до по бързо ръждясване с всичките вредни ефекти.
Що не си сложиш по две кранчета и зимата да си връзваш допълнителен радиатор? :wink:

Няма да свършат идиотите по тая земя :?
kozl - майстор
niki_sap написа:
хм... отговаряте...частично на втория ми въпрос :) Не ми се влиза в спор за качеството на водата в парната инсталация, за честотата на обновяването й и т.н. В нашия блок инсталацията се точи поне веднъж годишно през последните 10 години, като допълнение, поне двама съседи вече имат изведени кранчета на радиаторите и ползват водата. Пеоблемът ми е по-скоро, че системата не се пълни автоматично и ще трябва да го правя ръчно.... ще трябва да проверя с домоуправителя колко кубика събира. По мои елементарни сметки аз ще харча максимум окол 1/2кубик на месец или 2-3 кубика на година.
А що се не замислиш с проблема по корозията при по-честа смяна на оборотната вода в инсталацията.
Аман от егоисти. па не се и усещат :shock:
Той така един се отопляваше с топла вода от БГВ и после в канала. и като го гепиха оня вика "Кво бе аз нели си плащам".
Кво си плаща бе :shock: Плаща на база 5 кубика на месец оти нема водомер. Останалото го плащат комшиите.
А твоето напояване кой го плаща :?
dolli - специалист
Откъде ти хрумна тая идея за парното :? И като сте навързали толкоз хора от блока и празните инсталацията, къде е гаранцията че всеки добросъвестно ще я допълва. И в един момент ако се окаже че в нея няма достатъчно вода? Но какво ли се възмущавам, все пак живеем в Циганария, тук всичко е позволено.
Не е ли най-просто да си купиш няколко метра поливен маркуч 1/2 и да го сложиш на чешмата в кухнята.
nilro - специалист
Виж за системи за микро напояване.Маркучетата са тънки и можеш да ги скриваш в первази с кабелен канал и прекарваш по-лесно.
Чираче - майстор
По-тъпа и глупава идея не бях чувал - да си полива цветята от парното с хим. обезсолена вода. :?
шоп - майстор
niki_sap, направо се втрещих от идеята Ви!!!

Как можете да използвате вода от отоплителната система, която е обща етажна собственост за поливане и лични нужди? Това е КРАЖБА!

Защо не си включите и тоалетните казанчета към тази вода и всички съседи да Ви я плащат?!

Ако знаеш какви бели ще направиш в отоплителната система за да спестите 0,5/1м3 вода месечно изобщо няма да Ви хрумне тази идея. Защото смяната на корозиралите и протекли вертикални щрангове няма да я плащам аз, а етажната собственост, демек пропорционално и Вие ше си платите измамата.
  • 1
  • 2

Тема "Капково напояване на балкон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: