• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Pavel - напреднал
Докера, а как махаш проклетата бодлива черупка. Не мога да вися на вилата цяла есен да ги чакам да се разпукнат, че да ги бруля. А и съсели, катерички и услужливи съседи няма да ме чакат през седмица да ги проверявам.
докера - специалист
Съжалявам , но поста ми е във връзка с казаното по-горе за орехите . Кестени нямам посяти и не съм много запознат с тях :wink:
ZEDYCUS - майстор
Pavel
Докера, а как махаш проклетата бодлива черупка. Не мога да вися на вилата цяла есен да ги чакам да се разпукнат, че да ги бруля. А и съсели, катерички и услужливи съседи няма да ме чакат през седмица да ги проверявам.
Най лесно става с настъпване с обувката, настъпваш и завърташ и бодила се разцепва.
strashko7 - специалист
ZEDYCUS написа:
Pavel
Докера, а как махаш проклетата бодлива черупка. Не мога да вися на вилата цяла есен да ги чакам да се разпукнат, че да ги бруля. А и съсели, катерички и услужливи съседи няма да ме чакат през седмица да ги проверявам.
Най лесно става с настъпване с обувката, настъпваш и завърташ и бодила се разцепва.
с настъпване става ако са узрели,ако са зелени ще си скъсаш обувките ама няма да се цепнат,а ако са добре узрели се цепят сами.сега и аз да попитам за кестените имах 2 но единия ми изсъхна,сега гледам под единия има издънки/незнам дали са точно издънки от корените или сее насадило от някой зарит кестен/около 30 см и искам да ги присадя но незнам по кой начин става присаждането ,ако трябва да ги чакам 30 години да родят по скоро ще отидат за дървен материал
hidrazin - майстор
Какви 30 години бре? Предполагам на 10-тата година ще роди ако е от фиданка. Може и по-рано. Имам два в двора. Преди години ги бях отрязал до корен и двата. После пуснаха гора от издънки. Оставих по една и сега пак имам два кестена дебели по 30-тина сантиметра.
Провери издънките дали са от дънера или от поникнал кестен. Ако са от дънера, вероятно няма да стане. Може да нямат въобще коренчета.
Ако е пораснал от заровено семе - супер! Пролетта го местиш на подходящо място. Миналата година дадох на комшията 5-6 кестена и тази пролет поникнаха 3 от тях. Остави сами един и вече е около метър висока фиданка.
Пък ако в региона е много студено, за да не измръзнат семената на кестена ги държиш в хладилника до пролетта и тогава сееш.
:partyman:
strashko7 - специалист
четох че ако го насадиш от кестен почва да ражда след 30-40 години
hidrazin - майстор
Е грешно си прочел. Вероятно се било написано че най-добрия си капацитет като плодовитост настъпва след толкова години.
Честно да ти кажа не знам от семе след колко години ще роди. Тези двата дето имам помня когато ги сяхме и бяха фиданки. Като ги изрязах, пак бързо се възстановиха но си имаха старата коренова система. Това ми напомня че пак имам да махам издънки от старите дървета. След толкова години продължават да пускат издънки.
Кестена е хубаво дърво и е медоносен. Хубав мед става от неговите цветове (и пчелички естествено). :) Ама пък прави сянка като орех и отдолу нищо не расте.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Отглеждане на кестени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: