• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Pavel - напреднал
Преди 8 години взех от разсадник в Берковица три питомни кестена и ги засадих в Троянския балкан. От две години започнаха да цъфтят и връзват, но в бодливата топка намирах само празни люспи. Знае ли някой това на какво се дължи - рано ли им е, не могат да се опрашват ли или мястото е неподходящо?
Делян - специалист
По принцип присадения кестен би трябвало да започне да плододава на 2-та-3-та година, ако е от издънки - към 6-та-8-та година, а от семе - след 30-40г. Най-вероятно още им е рано.
Но празните плодове при кестена основно се дължат на лошо опрашване. При кестена на едно дърво се формират отделно мъжки и отделно женски цветове. Опрашването се осъществява от вятъра. Затова е добре да има поне две дървета от различни сортове, които да се опрашват помежду си.
Някои път лошо опрашване може да има и при лошо време - дъжд и студ по време на цъфтежа (макар че той е през май-юни и това е малко вероятно).
Но според мен изчакай още време, може настина да им е рано. Ако пък се съмняваш, може да хванеш някой, който разбира (или ти сам) да присади на дръвчетата клони от други сортове, които след време да опрашват дръвчетата.
Pavel - напреднал
Благодаря за отговора. А необходима ли е резидба на дръвчетата?
Neno Er - специалист
Pavel написа:
Благодаря за отговора. А необходима ли е резидба на дръвчетата?
Както всяко дърво предполагам, че и кестена се нуждае от тази операция.
За оформяне на короната, за просветление и т.н.
Делян - специалист
За кестена не съм сигурен, но за ореха знам, че се реже за просветляване на короната (както каза и Neno Er) - изсъхнали клонки, растящи навътре в короната, конкуренти на основни клони и т.н.
Между другото, на какво разстояние ги засади дърветата? Питам, защото и аз искам да засадя на мястото орех или кестен и да знам какви разстояния да оставя.
Neno Er - специалист
Делян написа:
За кестена не съм сигурен, но за ореха знам, че се реже за просветляване на короната (както каза и Neno Er) - изсъхнали клонки, растящи навътре в короната, конкуренти на основни клони и т.н.
Между другото, на какво разстояние ги засади дърветата? Питам, защото и аз искам да засадя на мястото орех или кестен и да знам какви разстояния да оставя.
Я по-добре сади орехи. Сладките кестени виреят само ако не се лъжа в Петричко и Сандански.
А на какви разстояния, ще питаш там от където купуваш фиданките.
И за да имаш качествени орехи, купувай само облагородени. От посаден орех не винаги се получава дърво с качествени плодове. Обикновено са дребни и костеливи.
Pavel - напреднал
Делян написа:
За кестена не съм сигурен, но за ореха знам, че се реже за просветляване на короната (както каза и Neno Er) - изсъхнали клонки, растящи навътре в короната, конкуренти на основни клони и т.н.
Между другото, на какво разстояние ги засади дърветата? Питам, защото и аз искам да засадя на мястото орех или кестен и да знам какви разстояния да оставя.
Кестените ги засадих на вилата, където имаше свободно място. Разстоянието между тях е около 6м. За резидбата питам тъй като досега кестените се появяваха само по короната на дървото и то в края на клоните. А иначе дръвчетата се развиват много добре и са много красиви. Няма изсъхнали клони и според мен са разпределени добре по ствола. Интересното е, че кестена който е на най хубавото и слънчево място е най добре развит, но не цъфти.
докера - специалист
Честита Нова Година !
Разстоянието на засаждане е много малко , защото кестена , както и ореха , макар и бавнорастящи , образуват голяма корона / около 12-15м. в диаметър / и са претенциозни към конкуренция . Често им съхнат клоните там , където са преплетени с короната на друго дърво :wink:
Делян - специалист
За много години...
Съгласен, ама пак зависи от ореха. Аз на мястото ми имам орех, саден преди 20-30г. на по 2-3м от другите дървета и въпреки това се скъсва от даване. Чак с косерите се надпреварваме кой първи да го обере :-D Аз бера на единия клон, а гаргата на другия до мен :lol:
Я по-добре сади орехи. Сладките кестени виреят само ако не се лъжа в Петричко и Сандански.
Що, и тук във Варна ги има много. Вярно, че в последно време намаляха заради МОЛ-овете, ама 30 и кусур години вирееха без проблеми.
докера - специалист
Охоооо - още са "младежи". Изчакай още 20-тина години да расат и ще видиш :wink: Моите на село са по на 60-тина години - на 10м. един от друг и ги разреждам , защото короните прорастват една в друга .
  • 1
  • 2

Тема "Отглеждане на кестени" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: