• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината

Кога да засадя живия плет (Лигуструм)?

43%
Октомври
10
9%
Ноември
2
Няма гласове
Декември
4%
Януари
1
4%
Февруари
1
22%
Март
5
4%
Април
1
13%
Друго
3

Общо гласове: 23

ArturDent - Почти Безобиден
Колеги, четох, четох, но мненията са разделени. Затова пускам тази тема/анкета.

На въпроса: Кога да засадя живия плет (Лигуструм)?

Изображение
Делян - специалист
Октомври - ноември. Но ако се пропусне този срок, може като краен случай и март - април. Главната цел на есенното засаждане на дървета и храсти е младите растения да започнат да се развиват рано напролет на втората година, използвайки натрупаната в почвата влага. Така те ще бъдат по-подготвени за предстоящите летни засушавания, поради по-развитата коренова с-ма.
А иначе, този лигуструм от снимката много ми хареса. Тъкмо смятам и аз да правя жив плет, ще взема да го използвам. Само че доколкото разбрах есента листата му опадват.
torbalan - Дървен философ
Артъре, вместо да пускаш анкета тук и да ти отговорят хиляда нищо незнаещи (като мен), по-добре питай някой градинар...

ако нямаш познати такива - кажи, ще разровя, аз се сещам за двама - трима такива около мен...
дето това са учили и им е занаят :)
ArturDent - Почти Безобиден
Изчетох всичко тук, питах и градинар - то зависело, не било сигурно.
Най-накрая ше бода и сега и напролет - не са толкова скъпи
rulom - модератор
И да знаеш че искат много вода(поливане) за да израстат бързо.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ArturDent написа:
Изчетох всичко тук, питах и градинар - то зависело, не било сигурно.
Най-накрая ше бода и сега и напролет - не са толкова скъпи
:) Тъкмо да ти пиша " Сега... и на пролет" И сам си се усетил. И без това, тая работа си е Божа Работа.
Помисли да пуснеш по телена ограда малко бръшлян. Бързо расте, лесно се поддържа, вечно зелено.... За "на първо време".
ArturDent - Почти Безобиден
То мойта къща докато стане обитаема, ще има време да порасне.
merakliq - специалист
Моя го садих миналата година по това време. Наторих го с някакъв торна бели гранули специално за него, който ми дадоха от градинския център.
На снимката е лятото, юли месец неподрязван от пролетта.

Прикачен файл

DSC03622.JPG
DSC03622.JPG (150.5 KиБ) Видяна 31619 пъти
Martin.P - специалист
ArturDent написа:
Колеги, четох, четох, но мненията са разделени. Затова пускам тази тема/анкета.

На въпроса: Кога да засадя живия плет (Лигуструм)?
Здравейте!

Ако ми позволите, ще напиша няколко съвета и аз, тъй като виждам, че е пусната снимка от сайта на разсадника, който поддържа семейството ми.

1. На пазара има Лигуструм в контейнери и Лигуструм на гол корен. Предполагам сами се досещате, че единия се продава с бала пръст около корените, а другия без и съответно, че има разлика в цените на двата продукта. Мисля, че първия върви около 2 и повече пъти по-скъпо.

2. Лигуструм в контейнери може да се сади по всяко време(като да речем изключим най-горещите дни през лятото), докато Лигуструм на гол корен се сади в периода, в който растението е в покой - т.е. есен, зима или ранна пролет.

3. Най-удачно време според мен е Октомври-Ноември. както спомена колегата Делян - "Главната цел на есенното засаждане на дървета и храсти е младите растения да започнат да се развиват рано напролет на втората година, използвайки натрупаната в почвата влага" . Проблема при пролетното разсаждане е, че периода е доста къс - Лигуструма започва да се разлиства и развива още с първите топли дни на месец Март...

Надявам се, че съм ви споделил нещо полезно.
ArturDent - Почти Безобиден
Така и така си писал, я кажи за 30 м, кво би ми струвало с доставката В.Търново - Русе или да дойда на място?. Не зная колко корена са на метър...
  • 1
  • 2

Тема "Кога да засадя живия плет (Лигуструм)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: