Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
quietmadness - специалист
Привет на всички фенове на зеленото,

Имам 50-тина кв. м. райграс (ще станат и повече само да отвоювам още дворно място :) ) и искам да ги поливам подпочвено. Племеника тича наляво на дясно, а едва си стои на краката и не искам да се спъва в капковото над тревата, а пък пръскаща система с мокра трева още повече не ми се иска.
Та на проблема чувал съм, четох и в мрежата за подпочвено напояване. Всички обясняват колко било ефективно и велико, но немога да намеря подробности по въпроса, нито пък необходимия хардуер. Има 10-тина обяви за микропорест маркуч и толкоз, на телефоните които са дадени или никой не вдига или са спрени. Може и поредните измамници да са, знам ли. По телефона намерих един магазин в Стара загора, ама да бия път от Пловдив до там само заради един маркуч. Имат магазин в Пловдив, но ме пращат да ходя там. Защо - не ми обясниха :sad: .
Ако някой е имал опит с такава система за напояване нека сподели.
А пък, ако подскаже от къде да го намеря тоя микропорест маркуч, или каквото му казват за подпочвено напояване, около Пловдив - евалла.
romanpm - майстор
Ако го пръскаш вечер късно примерно с таймер и магнетвентил до сутринта ще е поизсъхнало когато побегне палавникът защото такава подземна система е сложничко и за поддръжка :?
pavkatay - майстор
това според мен противоречи на природните закони-поливането е отгоре надолу-растенията, които могат да растат с подпочвено поливане са -тръстика, папур.....аз съм закопал армирани маркучи и разпръсквачите са на винтове-да не се спъва косачката :) . а това с мократа трева не е проблем-поливаш вечер преди лягане или рано сутрин-то без друго ,когато пече слънце не е редно да се полива
quietmadness - специалист
Абе то и хидропонните системи може да противоречат на природата, но пазарите вече се пълнят с такава продукция, та една трева ли ще я мисля. А и най-добрата тревна покривка в планината е там където има високи подпочвени води, даже е леко мочурливо.
Подпочвеното напояване нямаше да се ползва, ако нестава, да не говорим, че една камара научни трудове са написани по въпроса. Цялата работа е, че излиза скъпо за големи площи. Особенно, ако се оре и се сее друга култура дори един път годишно. Затова не е разпространено. Представете си за голф игрище колко километра напоителна система трябва да се вкопае, ми то няма избиване.
За малки тревни площи е идеално. В моя случай както е съотношението дължина и ширина на терена, направо е супер да опъна маркуча по дължина.

Тема "Подпочвено напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: