Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
rashana - напреднал
Здравейте. Имам засяти около 400 квадрата с райграс. Половината беше засят последната есен, а другата половина тази пролет. И двата килима се развиха много добре и станаха много гъсти. От около месец насам, в по стария килим почнаха да се появяват изсъхнали кръгли петна /същите като тези които се получават когато куче или котка го припикае/. В началото си помислих че това може и да е причината, но в момента съм абсолютно сигурен, че проблема е другаде. Петната се увеличиха значително като площ, и почти всеки ден забелязвам появата на доста нови, говоря само за стария тревен килим. В по новия райграс, а имам и около 200 квадрата с естествена морава, този проблем го няма. Идеи и съвети за проблема? Поливам цялата морава през вечер, и не вярвам да е липса на влага. Кося 2 пъти седмично. Проблема както писах се появи последния месец. Ако има предположения, или някой се е сблъсквал с подобен проблем, ще съм благодарем за всеки съвет. Лек ден.
schuldiner - майстор
Провери след поливане на каква дълбочина прониква водата. Също и колко надълбоко са старите коренчета. При мен е същото, че и по-зле и почти съм сигурен, че е от обилното изпарение на другия ден след поливане. Тревата ми просто изгоря и не намирам друго логично обяснение.
titingo - напреднал
Това е заболяване по тревата,причинено от гъбични агенти,които са нападнали твоята тревна площ. Има около петнадест вида болести по тревата,от описанието което си дал,става дума за четери възможни заболявания,но кое точно е не мога да ти кажа,без снимка от близък план. Това което можеш да направиш е да не поливаш през ден и да не поливаш вечер,защото -най вероятно именно тези твои действия са причинили тревната болест.Поливай рядко на( седем дена) но много обилно по 30 литра на квадратен метър и никога не поливай вечер само сутрин или на обед.
rashana - напреднал
titingo написа:
Това е заболяване по тревата,причинено от гъбични агенти,които са нападнали твоята тревна площ. Има около петнадест вида болести по тревата,от описанието което си дал,става дума за четери възможни заболявания,но кое точно е не мога да ти кажа,без снимка от близък план. Това което можеш да направиш е да не поливаш през ден и да не поливаш вечер,защото -най вероятно именно тези твои действия са причинили тревната болест.Поливай рядко на( седем дена) но много обилно по 30 литра на квадратен метър и никога не поливай вечер само сутрин или на обед.
Благодаря за съвета, като изключим че тази вечер полях, отсега нататъка ще сменя графика, и ще поливам сутрин. Може и това да е причината, че в тези жеги след горещия ден, заливам тревата с вода от кладенеца, която е доста студена. Дано има ефект. Мерси на всички отзовали се до момента.
rashana - напреднал
Здравейте. Поразгледах преди малко петната в райграса и открих нещо , което незнам защо не съм забелязал досега. По края на изсъхналите петна има бели мъхчета /на една от снимките се виждат/, и предполагам че те са причината за болната ми морава. Жената тръгна към аптеката, да видим дали ще имат нещо за това. Ако някой от вас се е сблъсквал с подобно заболяване, моля да сподели как се е оправил. Доста гъст стана тревния килим, и като общя площ в момента е засегната около 1/20 от по стария, затова не ми се минава на варианта - унищожаване и засяване на ново.

Прикачен файл

DSC00372.JPG
DSC00372.JPG (213.86 KиБ) Видяна 31089 пъти

Прикачен файл

DSC00373.JPG
DSC00373.JPG (266.07 KиБ) Видяна 31089 пъти
titingo - напреднал
Не се полива вечер защото ,тревата остава мокра за дълго време и това е предпоставка за развитие на патогените.Гъбите се развиват когато листата на тревата остава мокра за повече от осем или десет часа.Иначе че водата е студена и след жегите през деня няма никакво значение.
Това заболяване от снимката ти, ми прилича на путиъмблайт,появава се при дневни температури по високи от 27 градуса и нощни по високи 20 гр. съчетано с висока влажност и евентуално торене с азот над нормата
rashana - напреднал
Еми в агроаптеката са казали че било нормално и не било никакво заболяване. Да съм си пресял изсъхналите места и толкова. Минавам на варианта със сутрешното поливане, дано има резултата. Ако има , няма да е скоро но обещавам да споделя.
titingo - напреднал
rashana написа:
Еми в агроаптеката са казали че било нормално и не било никакво заболяване. Да съм си пресял изсъхналите места и толкова. Минавам на варианта със сутрешното поливане, дано има резултата. Ако има , няма да е скоро но обещавам да споделя.
За тези гъбични заболявания се исползват mefenoxam и propamocarb фунгоциди,под каква търговска марка се продават обаче не зная,ти си провери.С тях можеш да предотвратиш появата на гъбите но вече изсъхналата трева е мъртва
kolos - напреднал
titingo написа:
Поливай рядко на( седем дена) но много обилно по 30 литра на квадратен метър и никога не поливай вечер само сутрин или на обед.Иначе че водата е студена и след жегите през деня няма никакво значение.
Без да искам да засегна titingo искам да кажа, че това противоречи на всички статии и литература, които съм чел относно грижите за моравата.

Първо относно честотата на поливането е абсолютно грешно да се полива на рядко, но обилно. Тревата трябва да се полива по малко, но на често. Ако е възможно може да се полива например два пъти в денонощието по 30 минути. (естествено е необходимо да се полива само ако няма нужната влага) Причината за това е много проста. Корените на тревата се намират много близо до повърхността на земята, т.е. са на плитко и едно обилно поливане е абсолютно излишно, тъй като водата попива надолу в почвата и на следващия ден, както са жегите в момента, повърхностния слой на почвата изсъхва, а корените на тревата са точно там. Следователно ефекта от обилното поливане е нулев.

Относно това, по кое време трябва да се полива мисля, че е най-добре е да се полива вечер, след залез, тъй като тогава загубите от водата са най-малки, а и почвата е изстинала. Лично аз поливам всяка вечер между 22 и 23 часа. Съгласен съм, че може и рано сутрин да се полива, поради същата причина. Но да се полива на обед мисля, че е безумно.

Естествено, че има значение това, че водата е студена, а земята е гореща. Това е един вид стрес за тревата. Именно за това се полива късно вечер или рано сутрин - когато земята е изстинала и никога на обед, когато е най-загрята.
titingo написа:
Гъбите се развиват когато листата на тревата остава мокра за повече от осем или десет часа.
По тази логика ако една седмица се задържи дъждовно времето, тревата трябва да е обхваната изцяло от гъби, а на практика е точно обратното. Тревата "полудява" от водата. Колкото повече вода, толкова по-зелена трева.

Това е моето мнение по въпроса.
titingo - напреднал
Към kolos :

Колкото корените на тревата са по надълбоко в почвата,толкова тревата ще издържа по- добре в горещините и ще понася по- леко по- големите застудявания през зимата.Всъщтност една и съща трева може да има както корени 5см. така и корени 20 см. в зависимост как я поливаш.Ако я поливаш всеки ден по малко ,корена никога няма да задълбае надолу да търси влага тъй като повърхноста е влажна и ще имаш трева с корени до 5см дълги.Ако поливаш обилно но рядко,повърхноста на почвата(най горните 5см ) ще изъхнат след първия ден но влагата на 20см в почвата ще остане и корените ще бъдат стимулирани да растът на дълбоко за да достигнат влагата.Колкото корените на тревата са по на дълбоко,ще имаш толкова по здрава трева.Също така се замисли,къде в природата вали всеки ден по два пъти където расте райграса или другите треви които сеем за студен климат?
Освен това ако се полива всекидневно ,ще имаме изобилие от плевели в тревата.Семената на плевелите се намират на повърхноста на почвата,горните 5см. и държим ли я често влажна те има прекрасни условия да поникват.
Безумие е да се полива на обяд,защото има големи изпарения,и ще ти трябва много повече вода за да напоиш ливадата,и следователно ти бърка по надълбоко в джоба сметката за вода.Иначе други недостатъци обедното пиливане няма,само предимства.Вечер не се полива,защото тревата остава мокра дълго време и я хващат различни болести.
Ако хване една седмица дъжд,и тревата е постоянно мокра,не си мисли че не я хващат болести,хващат я и още как.Разбира се когато вали дълго обикновенно и температурата на почвата и на въздуха спада,което донякаде е спирачка за патогените.Най лошо е мокра трева и високи нощтни температури.
Лятото е проблемно за тревата не толкова с високите температури на въздуха,колкото с високите температури които достига почвата и затова даже препоръчват на обяд в много топли дни да се даде един кратък петминутен душ на тревата,за да охладиш почвата,не листата на тревата,на тях им няма нищо от студената вода,така че това не е никакъв стрес.
Всъщност поливат на голфигрищата май всеки ден и то на putting-green-овете,защото там тревата обивновеено бентграс е висока половин сантиметър,почвата е осемдесет процента пясък и така с толкова ниска трева и такава почва(пясъка не задържа вода) там вече поливат често.но домашната ливада е друга работа.. :)

Тема "Изсъхнали петна в райграса." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: