Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
cazobg - помощник
Моля някой да сподели опита си с конструиране на лозова асма.Предстои ни да си изберем терен на двора ,съответно конструкция и да си засадим лозата.Любопитна съм коя конструкция е най-практична : дървена или от винкел?Какво място е най-подходящо за лозовата асма - южно ,северно ,на завет ,на сънце.....Новак съм :? и ще ми е полезна всякаква информация.
Предварително едно голямо Благодаря!
lyki - специалист
Tака зададен въпроса ти ме навежда на мисълта дали си наясно дали изобщо ти е нужна асма.
Разбира се ,че винкеловата конструкция е по надеждна и трайна ,но добре боядисана и периодически поддържана.На циментови или железни колони правиш винкеловата рамка на квадрати окло 2/2метра,а вдругото пространство до оплиташ пак на квадрати30/30см. с поцинкована тел. За сорта също трябва да си изясниш за каво тие асмата за сянка , за грозде или просто за оригинален придатък към екстериора на двора.Ако е за сянка би могла със същия успех и разходи да си стъкмиш една тента присадена към постройката или градински снник.Така ще избегнеш задължителните грижи по отглеждане на приятно за окото и здраво грозде, както и неизбежно бръмналите пчели по гроздовете към края на лятото под сянката.
Ако обаче искаш задължително лоза с определен сорт трябва да си наясно ,че трябва да е на добре проветриво място , под нея да няма трева която се полива лятото защото от изпаренията се поврежда гроздето и манясват листата, както и част от двора по която се разлива вода лятото плочник или нещо подобно.Някои които използват асмата повече за сянка се ориентират към полу диви сортове като унгарка , каберне ,мерло,ако обаче искаш десертни сортове имай предвид че са много капризни и изискват много грижи.
Изясни си първо какво точно искаш , аз бих ти препоръчал ако не сте се занимавали с това да си посадите няколко лозички оформени на ред като лозе , а със средствата за асмата да си стък
мите един красив градински сенник.
cazobg - помощник
Първо lyki благодаря ти за инфото.
Ще се опитам да бъда по-конкретна.
Желанието ни е да си направим асма с десертно грозде.Идеята ни е да я разположим отстрани на къщата <тоест залепена за едната стена.С това разположение асмата би имала източно/южно изложение.Под асмата мислим да засипим с чакъл или нещо подобно и да си паркираме колите отдолу.
Та сега с въпросите ми :
Имам познат с многогодишна асма с десертни сортове грозде,така че бихме могли да си вземем посадъчен материал от там.
-Кога е най-подходящото време за засаждане
-По какъв начин става
-Кое се прави първо -конструкцията ли ?
-След колко години ще се роди пъравата реколта?
Извинявай за въпросите ,но нали знаеш когато мерака е голям ,голямо е и любопитсвтото.
А тентата си е нещо съвсем отделно и ще си има отделно място. :)
lyki - специалист
Конкретно на въпросите.

Да можете да си вземете пръчка здрава едногодишна която да завършва със стволче от дървесината на миналата година която да вкорените.Това може да стане след заспиване на лозата ,може и много рано на пролет преди да е почнало сокодвижението.Вкореняването може да стане директно в мястото за засаждане. След първогодишното презимуване на пръчката режеш рано на пролет товакоето се е подало от земята на две или три пъпки,след като серазлистят добре избираш наи-силната от тях а другите ги филизиш. Так бързо и за един сезон (обикновено втория )се качва летораста на конструкцията. После почва формирането на кордоните . Което зависи от площа на конструкцията и броя на лозичките . за всяка лозичка ти е нужно от 3 до 5 квадратни метра площ.Добре хваната и добре развиваща се пръчка може на 3-та година да и опиташ плода.Имай обаче предвид че така вкоренени пръчките нямат дълъг живот и са по капризни към почви влада и др.
Най добре е да си купите готов вкоренен расад от някой расадник на който имате доверие че няма да ви излъжат със сорта. Там културните сортове са присадени на дивачка за основа което гарантира дълъг живот на асмата.А кое по напред ще направите , аз бих засял първо лозичките , на тях им е нужно време да се развиват в последствие имате 2години време да вдигнете конструкцията .
А подхвърлянето ми за тента бе по повод факта че винаги асмата се явява като естествено продължение и захваната на една от фасадите на сградата.
Ако нещо не ти е ясно ще се радвам да ти помогна.
Имам асма на двора на вилата със 5лозички,имам и на 4-я етаж на терасата в апартамента.Там от една лозичка сята от един комшия мераклия си направихме зелена сянка двата апартамента на 5-я етаж двата на четвъртия и един на третия.

Тема "ЛОЗОВА АСМА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: