Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stoyansbg - специалист
Можете ли да хвърлите едно око и да ми кажете дали това на снимките е бактериален рак?

Прикачен файл

loze2.jpg

Прикачен файл

loze1.jpg
EDI - майстор
Прилича на бактериален рак в начален стадий, поне доколкото виждам, но не съм сигурен.Доколкото знам, първо тумора е гладък, жълт или розов, после става зърнист.Да не са измръзвали силно лозите при вас.Само на този корен ли имаш такива "туморчета" или и на други.Добре е да я види някой на място.
Krass - майстор
Потърси агроном да погледне, защото може да е екскориоза или антракноза, които май се лекуват.Навремето имаше динозол, но сега не се намира никъде.
joro_tsanev - специалист
Това восъкоподобното отгоре прилича на калус, ако е така след като изсъхне той наподобява тумор на бактериалния рак. Ако все пак е рак няма какво да направиш освен да наблюдаваш дали ще засегне и други части на лозата като се развие. Ако е калус нямаш проблем.
Антракноза не е, тя напада зелените части
stoyansbg - специалист
Това отгоре е восък, тъй като лозата е млада и от разсадника я купих така "капсулирана" с восък.

По другите лози няма такива неща. Аз и по тази не бих забелязал, ако един приятел не беше ми ги показал.

Не съм забелязал да са били розови или жълти образуванията.

Не знам дали се забелязва мащаба от снимките, но това е 1-2 годишна лозичка.
joro_tsanev - специалист
Това със сигурност не е 1-2 годишна пръчка. Разсадника от който я купи в кой район се намира?
Много често при присаждането на калема се образува течение на калус, който се стреми да заздрави раната, събира се точно под присаденото и като засъхне става като тумор. Раковия тумор като изсъхне пада, но след това отгоре пораства нов. Докато калуса при калуса не така. Наблюдавай при растежа дали ще се появят нови образувания по другите части на лозата.

Тема "Бактериален рак по лозите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: