• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
докера - специалист
Двете оставащи пъпки да са над земята :wink: И ги засей по възможност първоначално до чешма , за да ги поливаш редовно , а когато се вкоренят - наесен или следващата пролет , внимателно ги изваждаш и пресяваш на постоянните им места.
Поне аз така процедирам и почти нямам фира :wink:
stiv1961 - майстор
Аз също сложих двайсетина по описания начин в тенекия от сирене, но ми казаха пръстта да я смеся с пясък :? , почвата ставала по- рехава и наесен лесно се вадели от тенекията.
Dam46 - специалист
Да споделя и моя опит, който практикувам.
Избирам си пръчки за разсад от грозде, което ми харесва на вкус. Или, ако е за дестилация да има висок захарен градус. Отрязвам си пръчки с чепче на 7-8 очи, като сряза на най-горната пъпка е скосен и съвсем близо до пъпката. По този начин раната от сряза заздравява най-пълно/ обвива се с кора /. Държа пръчките във вода около 10-15 дни, докато започнат да се развиват пъпките. Подготвям пластмасови туби от 3 или повече литра, като отрязвам горната скосена част, а дъното надупчвам на 8-10 места с шило. Смесвам почва от градината и торова почва от цветарски магазин. Сипвам около 5 см почвена смес във всяка туба, поставям по една пръчка в средата, и я дозаравям с още 15 см пръст. Поливам с около литър вода. Така подготвените туби поставям на сенчесто, проветриво и топло място. Периодично поливам, но с по-малко вода. Когато лозата започне да нараства се виждат корените през прозрачната туба. В средата на август изкопавам дупка на определеното за засаждане място, внимателно отрязвам дъното на тубата с макетно ножче, поставям тубата в дупката, и я срязвам по височина. Изваждам срязаната туба, засипвам с почва, и поливам обилно.

По този начин избрания от мен сорт е гарантиран, безплатен, и при засаждането не се нарушава кореновата система. На следващата година подрязвам на две очи, като сряза на горната пъпка е максимално близо, и скосен.
Krass - майстор
A с филоксерата как се справяте след това?
kr1100 - майстор
Закъснях малко с отговора .
Лозичките , които купи са от "Екзотика"ЕООД гр.Б.Черква.
www.ekzotika-bg.com
Купих и 3 дръвчета /2 череши бинг и ван и 1 ябълка/. Бинг а има вече цвят
hidrazin - майстор
Krass написа:
A с филоксерата как се справяте след това?
:-D Никак. Особено с кореновата. Просто идва време и си умират.
:partyman:
film - специалист
Благодаря за съветите.
gogo7777 - майстор
Здравейте,
искам да попитам знаещите лозари, какъв сорт грозде е подходящ за асмалък при 700м. надморска височина, камениста почва и северен склон. Интересува ме само шумата за сянка /е и гроздето де, ако е десертно е за предпочитане/. Преди две години насадих някакъв сорт /май керацуда беше/ и още сме на етап оцеляване :)
Нямам никакви познания в лозарството и всякакви насоки ще са ми от полза.
kr1100 - майстор
От 18 засяти - вс. са се прихванали. Последната изби над пясъка преди 4дни. И 3 сръвчета също . На 6.05. ги посъветват с 1 помпичка / пръскане/.
wpw - специалист
Това са сложени да се вкореняват пръчки от лоза сорт Молдова. Ако всичко е успешно на есен ще ги разсадя на постоянните им места. Долу и горе на снимката се виждат и млади филизчета от семки на нектарини. Ще ги ползвам за подложки при ашладисване.

Прикачен файл

111.jpg
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Лози" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: