• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
batence81 - специалист
сетих се да попитам - каква да е височината на коловете вътре в реда - в гуъл пише 2 метра, ако е телена конструкция за резитба тип Гьйо, а според мет това е много високо и засенчва задните, даже е неудобно за брене.
Johny - майстор
Два метра е малко височко, но всичко завоси от дължината на кола /2,10-2,40м/, за да не копаеш дълбоко, но и да бъде устойчив. Какво ти пречи ако са по-високо. Ще поставиш тела както на тебе ти е удобно.
Крайните колове може да бъдат дървени, железобетонни и железни. В практиката у нас все повече се налагат железобетонните колове. Те са дълготрайни и по-икономични от дървените. Дължината им е от 2,10 до 2,40 м, а дебелината при основата - 10/12 см и на върха - 8/10 см. Крайните колове се поставят точно срещу реда, отдалечени от първата лоза на половината разстояние между лозите в реда и на 50 см дълбочина. Те може да се поставят вертикално или наклонени под известен ъгъл навън. В първия случай им се поставят подпори от вътрешната страна, а във втория се закотвят с вертикални обтяжки отвън. Наклонените крайни колове са по-устойчиви .
Междинните колове се поставят през 4 до 5 лози, най-добре през 4, и също може да бъдат дървени или железобетонни, но малко по-тънки от крайните. При поставянето на коловете трябва да се следи те да бъдат в една линия по реда и напречно. Необходимо е също върховете им да бъдат на еднакво ниво. На пръв поглед идеалното подравняване на коловете е без значение, но от естетична гледна точка е много важно.
След поставянето на коловете се обтяга телът - най-често три реда: първият на височина 50 - 60 см от нивото на почвата, вторият на 35 - 40 см от първия и третият на 60 см от втория. При по-високи колове е желателно да се поставят четири реда. Първият тел, за който се привързва плодната пръчка и се придържа плодът, е най-дебел (№ 24), вторият е по-тънък (№ 18), а последният - малко по-дебел от втория (№ 20), тъй като на него се увиват леторастите. Най-напред се опъва горният тел, след това - средният и накрая - най-долният. Ако се започне по обратен път, по-долните редове ще се разхлабят след опъването на горния.
batence81 - специалист
просто 2 метра кол трудно се забива най-малкото, а и няма да слагам колове, а железа
mim - специалист
тези колове може да са за асми, така че под тях по редовете да минава малък трактор
в нашенско май са бая по-ниски
Johny - майстор
batence81 написа:
просто 2 метра кол трудно се забива най-малкото, а и няма да слагам колове, а железа
И тръба е трудно да се забива без техника. Нали разбираш, че за да е устойчив, трябва да е 40-50 см. в замята.
Ползвай това: viewtopic.php?f=21&t=31612&hilit=%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D1%81%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB&start=0
batence81 - специалист
аз искам колчетата повече колкото да го вържа лозето да не го чупят вятър или животни, иначе искам и тел да сложа за да се разлиства по-проветриво, мислех че 1.50 е ок за височина
batence81 - специалист
Савиньон блан студоустойчив ли е и кои са всъщност по-непретенциозните, но хубави бели сортове?
Има ли някой, който е против пръскането по лозите и имал ли е успех, аз имам 40 корена каберне, но е младо още за пръскане, март го садих. Принципно съм против вмешателства и химия по растенията и затова исках да знам дали е възможно без да се пръска да тръгнат лозичките?
Krass - майстор
Аз съм против пръскането, както и милионите производители по света. Обаче без пръскане не става. Особено повишено внимание изискват младите лозички, които са близо до влажната почва и са застрашени най силно от мани.
batence81 - специалист
На мен ми е на скат лозето, не би трябвало да има влага, маната от това ли се получава? За сивото гниене пише че кабернето е устойчиво. Пръска се за оидиум, но нали само ако видиш петна по листата?
batence81 - специалист
Важен въпрос - 2-годишни лози подрязват ли се есента или е опасно от замръзване после, просто съм пуснал дебели пръчки, които искам да отрежа на метър от земята, за да формирам стъблото.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Лози" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: