• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Малко да повдигна темата. Тази година домати ама найн. :x Чернилката (картофена мана) ги е нападнала яко и май ще им види сметката. Днес падна голямо стъргане на стебла, мазане и пръскане. Ще видим накрая какво ще излезе. :? У наше село е масово тази година. Някои хора направо ги извадиха без дори да се опитат да ги спасят. Не я забелязах навреме защото по листата се появи едва вчера. При мен е почнало от стеблата но не съм ги забелязал, защото от няколко ден не съм влизал из тях.
:partyman:
Johny - майстор
Аз вече казах - по-добре да пазиш, отколкото да лекуваш. През годините пръсках, когато видя, че има зараза и бях винаги губещ. Сега пръскам през 7-10 дни и за сега спасявам положението. Имаше дребни наченки на петна по доматите и краставиците, но аз откъснах болните листа. В неделя свършва карантинния срок за краставиците и започвам да бера :supz: . Обаче доматите са здрави, но нямат достатъчно цвят и завръз и то не само при мене.
kuger - майстор
Днес и аз намерих почернял и изсъхнал лист, че и доста нагоре по стеблото, а такъв коктейл им изпръсках. Пак ще ги тровя!
Иначе, цвят много, завръзи тук-там :shock:
vlax - майстор
hidrazin написа:
Малко да повдигна темата. Тази година домати ама найн. :x Чернилката (картофена мана) ги е нападнала яко и май ще им види сметката. Днес падна голямо стъргане на стебла, мазане и пръскане. Ще видим накрая какво ще излезе. :? У наше село е масово тази година. Някои хора направо ги извадиха без дори да се опитат да ги спасят. Не я забелязах навреме защото по листата се появи едва вчера. При мен е почнало от стеблата но не съм ги забелязал, защото от няколко ден не съм влизал из тях.
:partyman:
И при мен беше така -за 24 часа се появи.
Стопирах с Верита.
Утре за втори път Верита+Топсин+ Децис.
Преди пръскането изрязах всички стари листа до 30 см от земятана здравите и болните домати.
vlax - майстор
Johny написа:
Обаче доматите са здрави, но нямат достатъчно цвят и завръз и то не само при мене.
И при мен е същото положение.Пръскам с Доматин от време на време.
Айде мен ме остави ,но комшията ,който има 5 пълни кошера на 15 м от доматите му също купи Доматин и пръска.
Защо завръза е малко тази година?
kuger - майстор
vlax написа:
Johny написа:
Обаче доматите са здрави, но нямат достатъчно цвят и завръз и то не само при мене.

Защо завръза е малко тази година?
Защото буболечките нямат чадъри :-D
stiv1961 - майстор
Ей ги на комшиите доматите
Прикачен файл:
280620142497.jpg
Ей ги мойте
Прикачен файл:
280620142498.jpg
Ега ти бурята оня ден, всичко било на земята :sad:
И аз имам изсъхнали листа и не знам с какво да ги напръскам :? , иначе узрелите домати са толкова вкусни, че снощи ударих няколко ракийки :)
kuger - майстор
Чети, баце, и пръскай, че отидоха....
http://agronet.bg/agro/plant-protection ... atite.html

Благодаря на hidrazin, че се оплака, та и аз да си погледна доматите! По плода още като че ли няма засегнато, но листа, тук там и стебла имат мана.
Сега ги къпах с Ридомил и още едно, забравих му името, пак против мана. В Агронет пише на седем дена да се третират. Дано ми се размине.
hidrazin - майстор
Мен ме посъветваха да пръскам е Ридомил и Скор. Преди пръскането се премахват долните листа дето опират в земята. Също всички болни доматчета и силно засегнати листа. И нещо ново за мен. Казаха ми да остържа черните петна от стъблата доколкото мога и да ги намажа с Ридомил. Та вчера падна голямо стъргане с един скалпел. Остърганото събирам в една чашка и после заедно с отстранените листа го изхвърлям - все пак си е чиста проба концентрирана зараза. :-D После една лъжичка Ридомил в една чашка с много малко вода за да стане на каша и се маже остърганото място. Следва пръскане. Следващо пръскане след 3-4 дена, не след седмица. Това ако са нападнати от мана де. И първото пръскане е с по-концентриран разтвор на Ридомил.
По принцип бях пръскал предпазно за мана ама не предпази нищо. Явно при мен дойде от комшиите. И двамата имат засети картофи. И на двамата маната им тръшна картофите. Ако и двамата си бяха пръскали картофите с подходящите препарати и навреме, може би нямаше да ми заболеят доматите. :? Знам ли. Да не ги обвинявам напразно.
Пак да кажа - огледайте си стъблата. При мен почна от тях, без да има нападнати листа. По листата се появи в последствие. Болестта се развива много бързо.
:partyman:
nikolson - майстор
То хубаво Радомил, ама карантината е 20 дни, как да пръскам? И аз (в оранжерията) съм с петна, само по листата, по плода и стеблата няма. Дано поне още месец издържат, докато тия на открито почнат да дават активно. Ако и булката да вика, че като сме само на купешки, килото стигало за три дена, пък от домашните отивало за ден, и все през ръцете и минавало! :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12

Тема "помощ за домати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: