• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
velsi - Почетен майстор
Коригирано
stonesour - специалист
днес им се позачудих доста на асмите, но в крайна сметка се въздържах. нарязах си 4 калемчета само от един кардинал.

някой рязал ли е до момента?
EDI - майстор
Днес на вилата ударих две-три асми, ама те не са отговорни и все още не съм ги качил на конструкция а се мотаят по огради и колове.Само ги пооформих да не ми пречат.Но в къщи още не съм рязал.Сигурно другата събота или неделя.Гледам, че пъпките понабъбнаха, но ще ги изчакам още седмица.
Стефко - специалист
Най после някой да оправи правописната грешка в заглавието на темата.
kapanec - специалист
Вчера го подрязах лозенцето формировка кордон роая.Миналата година го рязах на 11.03.11 после цял месец плака. Миналата година си беше по топла и още на 03.03.11 като пробвах си имаше соко движение та затова тая година малко по навреме па какво стане .Такаче според мен винените сортове нищо не им пречи да си ги режите,колегата го накарах още прди 4-5 дена да ги ореже наред.Действайте смело
stonesour - специалист
дайте съвет какво да я правя тази:

Изображение Изображение

садена е сигурно преди повече от 10-ина години и не е рязана никога с изключение на миналата година, когато общо взето започна интереса ми към лозарството. представа си нямам какъв сорт е, тъй като не съм я виждал да ражда.
миналия март поизрязах до здраво на две пъпки едногодишните пръчки и това беше. лятото не роди нищо.

сега мисля да режа дървесина и да я оформя на 2 кордона, като по книжките. нямали да са прекалено големи раните, ако изрежа с триона големи разклонения? как ще ги понесе?

дайте нагледно с пейнта, ако може, вашите съветите какво да махна, нагледно като за аматьор :)
timo1 - специалист
Щом не е раждала досега я режи отдолу или викни някои да ти присади друг сорт върху тая.Иначе може да си я подрязваш и с триона по-дебелите няма проблем. :drinkers:
Мартин Цветков - напреднал
Тъй, като има дост апо опитни хорица от мене в тая област едва ли моето мнение ще да е меродавно, но все пак ще ти дам някои насоки.
1. Първо трябва да видиш какъв е сорта грозде (винско или десертно)
2. В зависимост от това трябва да решиш и за каква цел ще го подрязваш - дали да имаш помалко плод но качествен за консумация или пък обратното повече плод който просто ще използваш за сок

Във всеки случай ако искаш първия вариант, тогва ще е по-добре да отсраниш някои от по-дебелите разклонения това ще доведе до концентриране на плодовете вурху един клон но те ще са съответно с по-дбро качество. Обратнто важи за винските лозя. Относо подрязването на миналогодишните леторасти (тънките жултеникави пръчици :Д ) обикновено се отрязват до 2 или 3 та пъпка. Целта е да се презастраховаме от измръзване на разколнението (обикновено то започва от върха на летораста). Оникновено всички ненужни разклонения с еотстраняват до основа- такива биват да речем: израстци с растеж право нагоре, прекалено засенчени, смного кривини които в последствие биха пречили за по нататъшноъо оформяне на асмата и т.н. (по опитните могат да кажат това онова предполагам) Във всички случаи обаче трябва да се съобразиш с ослунчаването на асмата и с целата която ти искаш да постигнеш.

П.С/ забравих да спомена само че колкото повече разклонения оставяш толкова повече листна маса ще развие растението (в случая лозата) - това съотвенто ще изразходва голяма част от хранителните ресурси с които растението ще се захранва, което обикновено води до по -скромно плодоносене или до неразвиване на ресите. Така че със сигурност от това което виждам на снимката поне според мен би било хубаво да поотрежеш някое от вдървенелите(многогодишни) разклонения (тези в по-ниските части са по удачни за отстраняване).
kapanec - специалист
Аз съм за тая твоя идея"сега мисля да режа дървесина и да я оформя на 2 кордона, като по книжките"
Когато се ръководим от книжките и учебниците резултатите са много добри, Засяти на 22.11.2008г лозичките, миналата година набрах 450 кг от 2 ара.сортовете ми са Сторгозия и Мискет Кайлъшки

Прикачен файл

S7009739.JPG

Прикачен файл

S7009459.JPG

Прикачен файл

S7009458.JPG Това е резултата на 3г

Прикачен файл

S7004881.JPG

Прикачен файл

S7005050 [800x600].JPG
stonesour - специалист
значи 99% асмата е десертно грозде, най-вероятно болгар. просто никога никой не се е грижил за тях след засаждането им и от 4-5 асми в реда е оцеляла само тази. миналата година март месец като я рязах за първи път, сигурно откакто е посадена, общо взето спазих съветите на Мартин Цветков, отстраних всичко сухо, което не беше със зелена сърцевина до здраво. здравото подрязах на 2 пъпки. лято направи листна маса, но само с нея си остана - нищо не върза.

допускам, че е болна, освен, че не е рязана се подразбира, че не е била и пръскана.
изложението гледано от снимката е хубав слънчев юг през лятото, лошото е, че зимата е голям студ и вятър, иде реч за долината нарека вит, а мястото е открито в посока север - юг.
та миналата година като рязах по пръчките имаше едни такива белезникави петна / точки да не бъркам нещо с диагнозата но май е екскориоза?! така като чета книжките. лятото я пръсках заедно с новопосадените с бордолезов разтвор, топсин и ридомил голд.

сега се уикенда ще пръскам и после мисля да режа с идеята, ако има начин да я спася и тази година просто да роди нещо, нямам претенции колко. не става на въпрос да я махам или присаждам нещо върху нея, тва е най-лесно да я клъцна с брадвето.

на два кордона ли да я оставя или на един, кое да махна от съществуващите стари разклонения? с какво да пръскам? бордолезов разтвор ок ли е?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Подрязване асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: