Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
batkoradko - специалист
Дворът ми е около 1 декар. Имам доста дръвчета, които хвърлат сянка. Именно за това съм затревил с тревна смеска за сянка. До тук добре, но преди две години реших да подравня около 20 кв.м., тъй като беше по-ниско. Подравних с така наречената "мъртва земя" /от дълбок изкоп/. От горе сложих 10-тина см. хумос и засях тревната смеска. Вече втора година непрекъснато хвърлям семе на вятъра и поливам. Резултат - никакъв. А в същност кога се сади пролетта или есента.
Krass - майстор
Чудомир има един разказ "Американска леща" прочети го. :wink:
baharkadirov - специалист
batkoradko написа:
Именно за това съм затревил с тревна смеска за сянка. До тук добре, но преди две години реших да подравня около 20 кв.м., тъй като беше по-ниско. Подравних с така наречената "мъртва земя" /от дълбок изкоп/.
Krass написа:
Чудомир има един разказ "Американска леща" прочети го. :wink:
Не ми се вярва ,семената да ти са от "кускус-а на Чичо ти Съби"(Американска леща)...но може да ги замениш , с такива за полусянка...Аз бях в същата ситуация(изкопах стая в селска къща и използвах пръстта(чернозем,не жълта) за подравняване на терен-150 кв.) Не съм ползвал хумус...и тревната смеска беше за полусянка ,понеже има дръвчета...Посях ги в средата на март...и...си поникнаха на първата седмица
cecovili - напреднал
Най вероятните причини са две некачествени семена или неправилно поливане.
Поливането е най важно за доброто поникване при горещо време - трябва да се полива внимателно и ежедневно поне 20 дни. Важно е семето да не просъхне от липса на влага и трябва да не изгние от много вода. Може да засява райграс са от март до ноември, като за предпочитане влажни и по хладни периоди.
Изборът на вида тревна смеска не е причина да не никнат семената .
Ето и подробни съвети за затревяване и изграждане на тревен чим -http://ecodesign.bg/2010/02/zatreviavan ... ni-plosti/.
batkoradko - специалист
Благодаря за мненията, но проблемът не е в смеската, тъй като същата поникна на други места и стана разкошна. Коса, поливам и валирам като луд.
cecovili - напреднал
Тогава, ако горният ти слой почва наистина е хумусен, не поливаш добре и ли не си покрил семената и те просъхват.
batkoradko - специалист
Колеги, нов проблем. Миналия великден посадих един райграс - поникна и стана рзкошен. Тази пролет никакъв го няма. Възможно ли е да е измръзнал? :prayer:
muncho - специалист
Отиваш в Метро. Взимаш от тревната смеска на кутията или чувалчето /от 5 кг ,по на сметка е/ на която има обикновенна футболна топка.На фирма terradena е . Почисти сега местото с раундъп,махни после изсъхналите треволяци. Около 20.IX. засей с тревната смеска която ти казах.Може и сега,но предимството на есенната сеитба е ,че няма време да поникнат плевели и бурени.Засяваш по познатия начин -почистване,фрезоване ,пръскане срещу мравки,засяване,валиране и докато поникне тревата 8-10 дни да е влажно.Поливаш така,че да не става на локви.След 15 -20 дни ще имаш перфектния тревен килим.На пролет преди още да е станала за косене -задължително аериране,грапене или търмъчене.Става с автоматични ел. аератори/300лв./ или ръчен търмък/гребло/.Целта е да махнеш изсъхналите треви и да достигне кислород до почвата.Същото можеш да повториш и на есен след последното косене за сезона
Получава се това
Изображение
Изображение

Тревата на снимките е сята миналия .IX.2011.Под широколистните дървета е най-хубава.Това го постигнах след 3 години сеене ,раундъп и отново.Докато попадна на тревната смеска.Взимах за голф изгрище,датски,матски ,със сертификати-гола вода са.
Аз имах поражения по дръвчетата от големия студ,но тревата е :supz:
Успех!
Последна промяна от muncho на пет апр 27, 2012 12:25 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Хубава ти е станала тревата!
Само тази пръскачка не се вързва нещо.Не си ли заровил тръби с разпръсквачи?
:partyman:
Окака Чука - специалист
muncho, като ти гледам снимките, направо се отчайвам... от себе си :|
Аз сях и есента, и пролета ама като я гледам моята "трева" на какво прилича :vom:
пък твоята каква е... БРАВО! =D> :respekt: :gott:

Тема "Защо не никне тревната смеска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: