• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 20
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
koveslav - майстор
ZMeyGorianin написа:
Някой ползва ли култиватор като прикачен инвентар, за какво служи и дали е доволен?
Прикачен файл:
th_226-1.jpg
Аз също съм харесал такъв култиватор,лек и компактен е.Но според мен това не е "запъвач" а ограничител на дълбочината.Само че преди още да съм ползвал такъв,все си мисля,че този ограничител трябва да бъде преди работните органи,т.е. да стъпва на твърдата почва.Досега си минавах муждуредията с фрезата на ниски обороти,обаче специално троскота с фрезоване се размножава-факт е,затова се замислям за този инвентар.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте! koveslav за фрезата си прав ,но не мисли че с култиватора ще го отвъдиш,трябва след култиватора много,ама много старателно обиране да троскота,защото от всяко колянце заровено в земята пуска корени.Пръскане му е майката,поне аз така се отървах от него.видях и още един метод ,но на мен не ми хареса.Един познат си загради до тях на поляната едно местенце но беше като килим от троскот.С правата лопата премахна един табан от мястото и така по-малко,по-малко и се отърва от него.
koveslav - майстор
Много благодаря за съветите,Алцек.Проблема ми е,че аз съм малко вманиачен в екологичното земеделие.Против плевели никога не съм пръскал и поне докато ми стигат силите,не мисля да го правя.Заменям пръскането с по-честа обработка и досега поне съм се справял.Култиватора дава възможност да изхвърлиш повечето плевели след обработката,докато фрезата....Затова съм се замислил по проблема.Благодаря пак за съвета и пожелавам високи добиви на всички!!!
Илчо Илиев - майстор
koveslav написа:
Много благодаря за съветите,Алцек.Проблема ми е,че аз съм малко вманиачен в екологичното земеделие.Против плевели никога не съм пръскал и поне докато ми стигат силите,не мисля да го правя.Заменям пръскането с по-честа обработка и досега поне съм се справял.Култиватора дава възможност да изхвърлиш повечето плевели след обработката,докато фрезата....Затова съм се замислил по проблема.Благодаря пак за съвета и пожелавам високи добиви на всички!!!
До сега не съм имал и работил с фреза и все слушах великите митове и легенди за добрите и лошите странни на обработката с нея....
Мита,че фрезата разсажда тросъка и балура според моите наблюдения са абсолютно безпочвени, на село мястото ми е разсадник за тросък(ако някой търси разсад-дарявам в неограничени количества) и тази пролет когато тренирах с фрезата извадих с нея солидни количества-навиват се коренищата на фрезата и става като валяк...
Трудно се късат и ако има кой да ги обира, чистенето на мястото е много лесно..
След това фрезовах него място поне 3-4 пъти, като последно беше миналата седмица,имаше избил на няколко места тросък и ....фрезата не може да го отреже ,а го вади...
Не знам за вашите фрези, но тая моята не може да подрязва по-големите плевели, макар да съм заточвал мотичките и да карам на 2-ра и макс газ...,прескача или само омачква гюрлюка,но не го отсича...
Та в тази връзка мога да твърдя,че фрезата не става за разсаждане на тросък,а при правилна организация, спомага за отвъждането МУ...
Относно култиватора, той е за такова подрязване на плевелите, трябва да е така настроен,че да влиза на 5-10 см , да подрязва плевелите и да разрохква горния слой, но да не се забива на повече и да вади''кал''/буци/и за да се получи това, трябва да има ограничител-колело или друга опора, която да го държи на това ниво, иначе или няма да се забива или забиването ще е прекомерно, като второто е по-често...
На другия трактор имам култиватор за две междуредия, но може да работи и слято, та с него имаше такъв проблем, оригинално нямаше опори и се забиваше едната страна и ставаше лошо,но сложихме по едно колело,на което може да се регулира височината и се реши проблема..
При този култиватор, за мотоблок/фреза пак би трябвало да има някаква опора и тази''гега'' е явно за това, не вярвам да му трябва ''запъвачка'', но може да се сложи и колело ,но ще гази...

Това са ми картофите, накичени с ''плашила''-
Изображение

Малко не се вижда добре,но слепите псета са подкарали картофите от сега-

Изображение

Граха е доста разреден, явно голям глад ги гони...

Изображение

Дано плашилата свършат работа :axe:
koveslav - майстор
Дали го реже или не - след като пооберем ненарязаните плевели,междуредията са осеяни със ситни парченца от същите.Няма как да не се накълцват в тази "мелница",която се получава при фрезоването.
Йордан - специалист
koveslav написа:
Дали го реже или не - след като пооберем ненарязаните плевели,междуредията са осеяни със ситни парченца от същите.Няма как да не се накълцват в тази "мелница",която се получава при фрезоването.
Ами при ваденето на картофите редуктора не опира ли в издадената нагоре част при картофите
Andri01 - майстор
Рових из темата ,но не намерих нищо: какъв е номера с тубите и сопичката за "бой" с гадовете отдолу? Дайте малко инфо, please.
А пък и времето наближава вече да "сготвя" отплатата-сливите поочти мирясаха в бидоните и.... :partyman:
Илчо Илиев - майстор
Йордан написа:
koveslav написа:
Дали го реже или не - след като пооберем ненарязаните плевели,междуредията са осеяни със ситни парченца от същите.Няма как да не се накълцват в тази "мелница",която се получава при фрезоването.
Ами при ваденето на картофите редуктора не опира ли в издадената нагоре част при картофите
Ами опира и за целта се слагат доста големи колела, поне Ф 500мм, ОБАЧЕ, това повишава скоростта и намалява теглителната способност на машината,а и ако почвата е сбита(като при нас), мисията е невъжможна....
Andri01 написа:
Рових из темата ,но не намерих нищо: какъв е номера с тубите и сопичката за "бой" с гадовете отдолу? Дайте малко инфо, please.
А пък и времето наближава вече да "сготвя" отплатата-сливите поочти мирясаха в бидоните и.... :partyman:
Колега, аз изръчках из нета каквото има писано/снимано по темата и реших,че това е най-лесния и евтин начин да се сборя с тая гадна напаст,НО.....ефект няма никакъв и май даже има обратен....
На площ от 300кв.м. сложих 12-15 пръчки арматура с туби 10л.,но по една или друга причина не ми хареса как ''дрънчат'' и сложих кутийки от бира, с тях шума е в пъти по-вече и тракат от най-лекия полъх на вятъра,но явно това изобщо не ги притеснява тези гадини...
Като взех да вадя първите картофи и съответно намерих доста тунели и им спретнах една артелирийска подготовка на гадините- по 5-6-10 пиратки с по 3 гръма , но явно гадините са си помислили,че има сватба и на тях места нямаше абсолютно никакви картофи...
В една друга тема съм писал за тези неща и снимки има,но каквото и да говорим, с тая гад борбата е изключително трудна,освен ако имаш малко място и имаш възможност ежедневно да се занимаваш с това..
Иначе, с тези ултразвукови уреди с туби, пиратки, примамки,а и голяма част от капаните си е загуба на време и пари..
Аз няма да се откажа да сея картофи,но и няма да се мъча да ги гоня и трепя, каквото ми оставят....това ще е ..
forski - специалист
Колеги, утре ще ходя да гледам една фреза Pubert Primo 5.0к.с. и ако всичко и е наред ще я купя.
Искам към нея да си купя и инвентар, най вече браздир и картофовадач, въпроса ми е за да се използват двете приставки, фрезата с монтирани метални колела ли трябва да е?
И захващането на този инвентар към машината стандартно ли е, или всеки производител е с различни накрайници за захващане на инвентара?
EDI - майстор
Аз имам ПУБЕР КОМПАКТ 5,5 коня двигател ЛОНЧИН /китайче/.Отзад браздира се закачва както се закачва направляващата.Има водеща втулка заварена на браздира, развива се един болт, слага се браздира и болта се нахлузва, като се законтря с гайка.Други фрези не съм виждал, вероятно има няколко вида захват според производителя и мощността на фрезата.Карам си бразди с мотичките, нямам колела.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 20

Тема "Прикачен инвентар за мотофреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: