• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Илчо Илиев - майстор
И аз като гледам май няма да стане с фрезата...
В събота пак фрезовах картофите и ги загърлих...
Мет. колела, тия от джанти ги събрах колкото успях и външно стана 45 см, браздира го вдигнах макс на горе и го отворих на макс..
Получи се доста добре,но докато му хвана чалъма, картофите свършиха, само не снимах,но ми хареса резултата..
Има много вярно в думите ти, макар,че почвата беше възможно рохкава, заравянето си беше трудна задача, колелата доста боксуват,а за вадене, с другите, които са много по-тесни...просто ми е трудно да си го представя...
Аз ще пробвам, като му дойде времето,ако не става с фрезата, ще закарам другия трактор,но с него има други проблеми...гори като змей,а и мястото е такова,че повече ще огази, от колкото работа да свърши...
Сега започвам война с гадовете под земята, толкова са огладнели,че са ми подкарали граха...оня ден гледам растения странно полегнали, като дръпнах...тъкмо закусваше гадината...
Доста рових из нета и мисля да пробвам варианта с туби и пръчки арматура, за другите варианти ....или трябват доста пари или време, а аз и двете ги нямам..
Георги Иванов(алцек) - специалист
Тази година и аз ще пробвам с тубите,но сложих само на картофите,днес ще поставя и на лука че може да се премести там.Вчера докато сяхме пипера се отвори една дупка.Към края на мероприятието напълних ваните с вода и реших да пусна водата от маркуча направо в дупката.Държах го около 20 мин.Къде отиде тази вода така и не разбрах,но и гадинка не видях да се покаже някъде.

Изображение

Изображение

Ето от тук ползвам вода,само се чудя как не са се сетили да ни поставят водомери на помпите.

Изображение

Изображение

Днес пак съм на нивата,ще използвам докато жената е в къщи и има кой де си грижи за Митака
ZMeyGorianin - майстор
Някой ползва ли култиватор като прикачен инвентар, за какво служи и дали е доволен?
Прикачен файл:
th_226-1.jpg
th_226-1.jpg (4.98 KиБ) Видяна 6085 пъти
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравей ZMeyGorianin,като бивш механизатор ще се помъча да внеса малко яснота относно предназначението на култиватора.
Има няколко предназначения на култиватора.
1.Култиватор за слята предсеитбена обработка на почвата при което работните органи(лястовичките) покриват изцяло обработваемата площ.
2.Култиватор за междуредова обработка на почвата,за окопаване на пролетни култури като царевица,слънчоглед,боб,картофи и др.
3.Култиватор — огърляч (браздител) за загърляне при окопаването на гореописаните култури и за направа на бразди за сеитба.
4.Култиватори със секции за подхранване и/или растителна защита-за внасяне в почвата па торове и препарати за борба с плевелите и подхранване на културите,но в личното стопанство не се ползват.
Има и комбинирани култиватори,но са за големи площи и едрогабаритна техника.
В личното стопанство се ползват малки и опростени култиватори.Целта на използването е пролетно време да разрохква почвата и за подреже кореновата система на поникналите плевели.Някой ползват за това мотофрезите или мини тракторите които все по-масово се употребяват в личните стопанство.За мен специално това е грешка.Пролетно време горния пласт на почвата е сух и стои на пепел (ако е изорано през есента) но малко по надолу е много влажно,и при обработка в фреза се образуват кални топчета от порядъка на орех до кокоше яйце.Фрезата ги изкарва на повърхността и като изсъхнат трудно се рабиват и пречат на по нататъшната работа .При минитракторите Японските и Китайските оборотите на фрезата са в пъти по-големи от стандартните мотофрези и там този процес на образуване на топчета по не се забелязва,но пак го има и затова се предпочита разрохкване на почвата с култиватор.
Последна промяна от Георги Иванов(алцек) на ср май 14, 2014 10:25 am, променено общо 1 път.
iivanov - майстор
Виж няколко страници назад.
kr1100 - майстор
Идеята на тубите на коловете ?? Да плаши сл.куче ли?
Мисля, че се отървах от тях . Отидоха при съседа с картофите.
Аз си завъдих пък къртици.
Ползвам култиватор. Моя е с 2 рамена с променлив ъгъл м/у тях. Има 3 големи пачи крака , а 2 та крайни органа са права отвесна стена от външния край и работещо острие към вътрешните пачи крака. Използвам го и есенно време в овошната градина.

На показания на снимката защо ли му трябва и запъвач /най-отзад в средата/?
Георги Иванов(алцек) - специалист
kr1100 написа:
На показания на снимката защо ли му трябва и запъвач /най-отзад в средата/?

"Лястовичките" не се забиват чак толкова много в земята и не оказват голямо съпротивление и според мен така наречения "запъвач" не позволява на работещия да бяга след мотофрезата.
Илчо Илиев - майстор
kr1100 написа:
Идеята на тубите на коловете ?? Да плаши сл.куче ли?
Мисля, че се отървах от тях . Отидоха при съседа с картофите.
Аз си завъдих пък къртици.
Ползвам култиватор. Моя е с 2 рамена с променлив ъгъл м/у тях. Има 3 големи пачи крака , а 2 та крайни органа са права отвесна стена от външния край и работещо острие към вътрешните пачи крака. Използвам го и есенно време в овошната градина.

На показания на снимката защо ли му трябва и запъвач /най-отзад в средата/?
Първо за тубите, да за това се ползват,но мисля,че Гошо е направил единия вариант, а аз ще пробвам другия, при който тубата се изрязва от към дъното и се нанизва да опре 'джилязуту' в капачката,а отстрани се изрязват 'крила'-срязва се по дължина и по малко напреки и се отваря, да стане като турбинка, за да може и лек вятър да ги върти и да 'тропат'..
За култиватора, не знам защо,но тези раб. органи, които ти описваш като ''права отвесна стена от външния край и работещо острие към вътрешната'' се наричат ...пачи крак, а другите...лястовичка..
Така както е устроен твоят култиватор е за междуредова обработка,а за слято култивиране се използват само лястовички, разположени да се препокриват,но и така става,но товари повече машинката...

п.п.Може досадно да изглежда на някой,но според мен е добре да се обсъждат такива теми...
Има колеги с повече опит, други искат да научат нещо,но по една или друга причина не питат или не са се сблъсквали все още с проблема,но за всички ще е добре да има повече инфо от опита...
ZMeyGorianin - майстор
алцек написа:
Здравей ZMeyGorianin,като бивш механизатор ще се помъча да внеса малко яснота относно предназначението на култиватора.
Има няколко предназначения на култиватора...
Благодаря, алцек за подробното обяснение!
kr1100 - майстор
алцек написа:
kr1100 написа:
На показания на снимката защо ли му трябва и запъвач /най-отзад в средата/?

"Лястовичките" не се забиват чак толкова много в земята и не оказват голямо съпротивление и според мен така наречения "запъвач" не позволява на работещия да бяга след мотофрезата.
И аз мислех ,че е затова, но понеже при мен не се налага бягане затова попитах. Имам голямо ремъчно колело за намаляване на оборотите , а и водещите метални колела са голям диаметър.Хопдя си бавно според това колко газ подавам / обороти/
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20

Тема "Прикачен инвентар за мотофреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: