Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mitko414 - специалист
Здравейте на всички.
От около две седмици забелязвам, че доматите ми на виличката цъфтят много слабо. Завръзите се развиват добре, но няма нови. Иначе общо взето доматите са добре, пръскал съм ги редовно срещу мана и инсекти, с Улипил за опрашване. Някой може ли да ми предложи какво да правя, за да цъфтят повече.
P.S. Домати са основно от сорта "Рила", семената са купени, а не събирани от предна година.
И моите са така, спряха да цъфтят, мисля, че е от горещините. Ако някой знае от какво е да пише.
sveteca666 - напреднал
Моите пак изгниха още както са зелени и много хора тази година се оплакват от това
докера - специалист
Ако това гниене е придружено с почерняване на стъблото , подобно на кора на дърво - няма спасение . Това е бактериално заболяване , с което е заразена почвата и при суша или обилни валежи се активира.
Изскуби всички болни растения и през следващите 2-3 години не сади домати на това място . Единствения начин за някаква профилактика /болестта не може да се премахне/ е неколкократното пръскане с бордолезов разтвор /син камък и вар/ .
Друго , което съм пробвал и имаше някакъв ефект , е поливането с воден разтвор на син камък около корените , като се внимава да не се пръскат листата , защото ще изгорят . Друг начин за изпълнение е да се сипе в крачол от дамски чорапогащник син камък , поставя се в края на вадата , а струята от маркуча се насочва в-у него .
Относно окапването или липсата на цвят - При започване на масовия цъвтеж на доматите е добре да се поразреди поливането им . Една от причините за окапване на цвета е именно прекомерното поливане . Веднъж на 5-6 дни е достатъчно :wink:
mitko414 - специалист
@докера.
Благодаря за отговора. С каква концетрация е разтвора на син камък за поливане, който споменаваш?
докера - специалист
Произволна :wink:
Примерно разтваряш половин килограм син камък в кофа вода и с канче внимателно поливаш около корените , като внимаваш да не попадне по листата - ще изгорят .
По принцип заболяването минава и заминава - важното е да го ограничиш , като отскубваш всеки заболял корен . Те са напълно безполезни , защото дори зелените домати са с петна и са като "дървени"

Тема "Слаб цъфтеж на домати -- решение?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: