• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
angel_ov - специалист
dadko написа:
hidrazin написа:
Ба си майтапа. То ставало и било лесно.
Браво. Поздравления. При мен не се получи с огромната круша на калем. Ако са се запазили калемите- ще пробвам на пъпка да видим какво ще се получи.
При мен с крушата се получи “късмета на начинаещия“ Пъпките почнаха да се развиват преди 1 седмица докато основата беше прецъфтяла вече. Бях ги отписал, но явно е прекалено късна и затова. Погледнах дървото откъдето ги взех и то още не се е събудило.
swot - специалист
Малко ъп
Прикачен файл:
20042014705.jpg
Дясно-бадем, средата-праскова, подложка-слива
20042014705.jpg (99.13 KиБ) Видяна 3381 пъти
Прикачен файл:
20042014704.jpg
Бадем на подложка слива
20042014704.jpg (110.25 KиБ) Видяна 3381 пъти
igt - специалист
Привет на всички редовно посещаващи тази тема.
Имам нужда от методическа помощ:
Засадих две сливи /дивячки/ в двора. Сливите са се хванали успешно. Имам и асми. М. март отразях няколко пръчки от лозите на четири пъпки, които сложих в хладилника. Реших за да "вкарам" в сливите, но директно в стъблото. Не по показания примерен начин на стр. 2 от темата. Понастоящем резултата е нулев - няма разлистване на пъпките.
Обяснявам какво направих:
Пробих ръчно с бургия ф6 дупка в стеблото на сливата, отрязах съответната пръчка от двете страни, като оставих една пъпка. На косо /както е показано в темата/ отрязах част от пръчката и я вкарах в стълбото, като същата влезе плътно в отвора. Овощарска смаска не съм ползвал, процедурата я направих когато рязах асмите и видно от поведението им беше започнало сокодвижението. Къде сбърках и дали трябва да пробвам другата година на клон?
Благодаря за отделеното време.
dadko - майстор
Няма да се получи нищо.
Първо: сливата и лозата не са съвместими- от различни родове, семейства са, да не коворим, че сливата е с костилки, а гроздето е със семки. Най- малкото не е спазен принципа:семково се присажда на семково, костилково на костилково.
Второ- с отрязана пръчка от лозата- няма как да стане по този начин. пръчката ще изсъхне. Нужно е пръчката от лозата да си се храни от собствен корен, докато си пусне коренчета в клончето на дръвчето, в което се вкарва, но това дръвче може да е черница. Слива- абсурд.
igt - специалист
Благодаря от отговора.
Сега изниква следващия въпрос.
Ако заседя черница, то как трябва да я калема, в ствола на дървото или на клон.
Отново ли трябва да режа заспали пъпки или може направо от лозата, разбира се пролетта.
Stefan_62 - майстор
igt написа:
Благодаря за отговора.Сега изниква следващият въпрос.Ако засадя черница, то как трябва да е калема, в ствола на дървото или на клон.
Ти първо засади черницата. Изчакай 2-3г. да порастне пък после питай къде да слагаш калема :lol:
igt - специалист
Ти първо засади черницата. Изчакай 2-3г. да порастне пък после питай къде да слагаш калема :lol:[/quote]
Мисля да изчакам само една година.
Приятели, не се занимавайте с глупости. Да възможно е да се присади лоза върху черница, но след 5 години плода е нито грозде, нито буба, изражда се. Вкусът е отвратителен.
kapanec - специалист
dadko написа:
Второ- с отрязана пръчка от лозата- няма как да стане по този начин. пръчката ще изсъхне. Нужно е пръчката от лозата да си се храни от собствен корен, докато си пусне коренчета в клончето на дръвчето, в което се вкарва, но това дръвче може да е черница. Слива- абсурд.
kula65 - специалист
Здравейте,
Тази година за пореден път се опитах да пресадя издънки от вишня с череша. За моя изненада калемите се прехванаха, пъпките наедряха и станаха леко зелени, но само толкова. Кората на калемите и самите пъпки до този момент са свежи. Пресаждах на разцеп и под кора /когато имах голяма разлика в диаметрите/. Привързвах с рафия и хубаво ги замазах с овощарска замазка. Въпроса ми е къде греша, и защо филизите не тръгнаха да се развиват? Необходимо ли е да разхлабя превръзките?
Поздрави!
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: