• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Моля "спецовете" да обяснят простичко как да си приготвя разсад в къщи за зеленчуковата градина.
Купих си розови домати - 4 бр. червени - уж узрели, няколко по-големи чушки, камби...
Сега стои проблема кога да отделя семената, как да ги суша, после с какво да ги третирам, гога и как да ги засявам....
Става дума не за промишлено производство а за стотина корена... от всяко.

Не видях темата да се дублира, но ако е така, моля за извинение.
svetoslavoff - специалист
Отделяш от домата месото със семките, слагаш в чашка, малко водичка, разбъркваш добре с лъжичка, прецеждаш през цедка за чай - семенцата остават в цедката. Сушиш ги на хартия. Края на февр, нач март сееш напр в кофичка кисело мляко, като изкарат на 2 листенца пикираш - разсяваш в кофички по 1-2 стръка. Края на апр, нач на май - на мястото.
подобно и за пипера без промиването.
Това е от любител, спецовете да допълнят.
П.П. Дано не си попаднал на хибридни.
Успех!
sto64 - специалист
svetoslavoff написа:
Отделяш от домата месото със семките, слагаш в чашка, малко водичка, разбъркваш добре с лъжичка, прецеждаш през цедка за чай - семенцата остават в цедката. Сушиш ги на хартия. Края на февр, нач март сееш напр в кофичка кисело мляко, като изкарат на 2 листенца пикираш - разсяваш в кофички по 1-2 стръка. Края на апр, нач на май - на мястото.
подобно и за пипера без промиването.
Това е от любител, спецовете да допълнят.
П.П. Дано не си попаднал на хибридни.
Успех!
Да допълня .Тези семенца , които изплуват на повърхността на водата , когато са в чашката се отстраняват . Пикират се когато кръстосат , т.е. две по-големи листенца и заформени други две.
докера - специалист
Под "месо" колегите , писали по-горе имат предвид воднистата част около семената , а не цялата вътрешност на домата сигурно .... Пояснявам - да не стане объркване .... :-D
От мен , като допълнение , един пиниз за обеззаразяване на семената на доматите .
Като се отделят от домата , не се промиват , а се оставят с течността , докато тя шупне /ферментира/ - така , чрез киселината , съдържаща се в домата , се изтребват доста от бактериалните и гъбични болести.
След като спре ферментацията и позасъхнат отделените семена , се промиват , изсушават и прибират за по-късно садене. Това го четох навремето в някаква книга за био-земеделие и го прилагам вече поне 5 години.
За пипера и камбите - след изтърбушването запазвам цялата дръжка със семето и ги оставям да изсъхнат , без да роня семената - така семето се храни още известно време . Когато се спаружи меката част , за която е хванато семето - роня го и прибирам.
svetoslavoff - специалист
Радвам се, че скромното ми мнение беше ъпгрейдвано с важни подробности.
Доки, благодаря за споделения номер с ферментацията.
infomar
Информацията досега считам за много ценна и не съм я срещал в други форуми.

Имало някакъв пениз чрез който семената се облепяли с някакъв тор или нещо подобно и така се сеели. Това май няма да стане за домати и чушки, но за други може и да става.
някой да каже нещо за обеззаразяването им? Чувал съм, че се правело преди засяване, но не знам как и с какво.

Относно доматите ми казаха, че за семе се избирали от първите домати, които се оставяли добре да узреят. Не знам каква е разликата между първите и следващите, но това го каза стар производител.

В кофичките се поставяло пръст и отлежал оборски тор (гюбре) - 30 към 70%.

Защо се поставят по 1-2 стръкчета, а не само едно, което после да се засее заедно с хумусът в кофичката, а не да се вади и засява само корена?

Как се закаляват преди засаждане?
svetoslavoff - специалист
Инфо, да не забравиш до пролетта какво си питал :)
Една от косвените мерки за предпазване е да използваш предимно горска пръст, може да я прекараш и през фурната. Не е грешка при пикирането да слагаш по 1 стръкче в кофичка. Аз често слагам по 2 и така ги сея без да ги разделям, та ако с едното стане нещо...Повечето така си и вървят до края.
Закаляването - зависи къде си. Ние си правим разсада в апартамента, след пикирането изнасяне на терасата при хубаво време отначало за кратко, после по-дълго и така. Като се "стръска" от пикирането, пръскане с фунгицид. освен против болести, той и "заякчава" разсада.
Прецени колко разсад да подготвиш, на нас са ни достатъчни 80-100 корена за 3 семейства.
Колегите да допълват.
Стефко - специалист
Правил съм всякакъв разсад. Специално за доматите имам личен опит. Пикирам поне по 3 коренчета в кофичка от кисело мляко. Нареждам кофичките една до друга до прозореца. Поливането е ясно. След една-две седмици от всяка кофичка избирам най-доброто стебло, останалите отстранявам. Оставям разсада да прорасне поне до около 50 см дължина. Засявам под найлон, като закопавам почти цялото стебло хоризонтално на дълбочина около 10-12 см. При закопаването отстранявам листата, и оставям само върха над почвата. По този начин се образува мощна коренова система.
hidrazin - майстор
Една от косвените мерки за предпазване е да използваш предимно горска пръст,
За прекарването през печката съм съгласен. Относно горската пръст - гледай само гората да не е иглолистна.
Хубава пръст може да си вземеш от някое поле с къртичини. Аз си взимам от там. Рохкава и няма никакви камъчета.
Дано съм бил полезен.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47

Тема "Разсад в домашни условия." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: