• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 86
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivanovbg - майстор
Както ти казах много зависи от степента на развитие на растенията. Сещаш се че пиеш повече вода от дете :wink: Ако пък мулчираш още по малко вода ще е нужно. За там рецепти няма. Така свикнах, че забивам пръст в земята и решавам :) И ти ще свикнеш. Имай в предвид че с капковото не си личи колко си полял. Отгоре все е сухо. Първата година ги удавих доматите. Не им харесва много вода. Поливах , и датчици лагах, но ... По едно време гледам - нещо им вехнат връхчетата. Казвам си - още вода им трябва и пак поливам, но след ден два почнаха целите. Срязах някои снимах, питах и това казаха - мнооого преполяти.

Иначе поливам гравитачно. Сутрин пълня, през деня се грее и вечер отвъртам кранчето ако преценя. За около час изтича всичкото. Поливам 20 метра ред с такова бидонче в оранжерията, а отвънка съм на чешмата с отделен водомер. Виж на краставиците ежедневно, а започнат ли да дават яко, сутрин и вечер.
dadko - майстор
От четвъртък, 24-ти април в lidl пускат ето това:
Прикачен файл:
computer_napoiavane.png
Предполагам, че ще е удачен избор за капковото напояване, което мисля да правя.
Какво ще рече, обаче " препоръчителен дебит 28 л/мин" .???
Ще измеря какъв е дебита там, където ще го подвържа, но ако много се различава от препоръчителния- какво се случва?
angel_ov - специалист
dadko написа:
От четвъртък, 24-ти април в lidl пускат ето това:
Прикачен файл:
computer_napoiavane.png
Предполагам, че ще е удачен избор за капковото напояване, което мисля да правя.
Какво ще рече, обаче " препоръчителен дебит 28 л/мин" .???
Ще измеря какъв е дебита там, където ще го подвържа, но ако много се различава от препоръчителния- какво се случва?
Майи аз ще го купувам. Моя се оказа на 1.7 бара идеален за тръбопровод но не и за самотек. Ще се продава. :sad:
Stefan_62 - майстор
Същите ги получих преди 10 дена от Англия за по 20 евро парчето и малко по-нагоре в темата постнах снимки с проба от бидона и чешмата. Остава да ги тествам само с капковото.
s_toshkov - специалист
Колеги , имам бидон 1000 литра и кладенец - точа от кладенеца и пълня бидона защото нямам гголям воден стълб - дори лятото доста пада...

Та така - засял съм на 2 реда по 8 корена домати и на още два реда по 10 корена краставици . Почвата на вилата е много добра и много плодородна - заленчуците и плодовете дават добре.

Въпроса ми е възможно ли е да си направя някакво по-елементарно капково напояване на гравитационен принцип което да свържа направо към бидона ?

Реално трябва да поливам около 25-30 корена .Мога ли да си приспособя някакво елементарно капково напояване - от обикновенни маркучи и някакви други приспособления ?Бидона е на около 10 метра растояние от посевите и е на около 30 сантиметра повдигнат над нивото на градината . На бидона има монтиран спирателен кран с които може да се регулира донякъде с това какво количество вода да се изпуска от бидона .

Досега съм поливал направо от кладенеца с помпа , но водата от него е много студена и в разгара на лятото стават мани и т.н. .

ПОливал съм досега два пъти в седмицата в дупки до самите корени по около 20 литра на корен на поливане и по този метод доматите и краставиците раждат доволно

Проблема е че вече незнам дали ще имам време да ходя по два пъти в седмицата .....

Затова се замислих за някакво елелментарно капкова напояване свързано към този бидон , а аз при редките си посещения там да допълвам нивото на бидона от кладенеца


Какво мислите за идеята ми ? Приложима ли е ?
nakatasan - специалист
Здравей s_toshkov, аз също съм нов в тази материя. Според мен при възможност повдигни този бидон малко по-нависоко, за да се увеличи налягането. Ако имаш наблизо магазин Джъмбо, на секцията градина има дюзички за капково напояване 10 бр за около 1,5 лв, има и тънък маркуч за тях 15 м, около 4 лв май беше. Според мен това е най-евтиното, което съм намирал до момента, има и тройници 10 бр също за 1,5 лв. Като ти са малко на брой, от бидона пускаш 1 маркуч и с преходник с тия капкови дюзи и тънкия маркуч си трасираш до всеки корен. Смятам ще се получи добре, вече дюзите си ги настройваш както трябва и след това хвърляш боб да станат доматите и краставиците.
По подобен начин смятам да си направя градинката, с особеността, че ще е на терасата. В моя случай е да се получи нещо, количества не ми трябват.
За бидон ще ползвам шише от 2 л и периодично ще пълня. Надявам се да се получи нещо добро.
Поздрави и успехи на всички
s_toshkov - специалист
nakatasan написа:
Здравей s_toshkov, аз също съм нов в тази материя. Според мен при възможност повдигни този бидон малко по-нависоко, за да се увеличи налягането. Ако имаш наблизо магазин Джъмбо, на секцията градина има дюзички за капково напояване 10 бр за около 1,5 лв, има и тънък маркуч за тях 15 м, около 4 лв май беше. Според мен това е най-евтиното, което съм намирал до момента, има и тройници 10 бр също за 1,5 лв. Като ти са малко на брой, от бидона пускаш 1 маркуч и с преходник с тия капкови дюзи и тънкия маркуч си трасираш до всеки корен. Смятам ще се получи добре, вече дюзите си ги настройваш както трябва и след това хвърляш боб да станат доматите и краставиците.
По подобен начин смятам да си направя градинката, с особеността, че ще е на терасата. В моя случай е да се получи нещо, количества не ми трябват.
За бидон ще ползвам шише от 2 л и периодично ще пълня. Надявам се да се получи нещо добро.
Поздрави и успехи на всички

OK
Благодаря за ценните съвети !Ще отида ще напазаря и ще пиша какво се е получило!Понеже аз пък съм абсолютен новак в темата да попитам системата за капково напояване (т.е. дюзите през който капе водата )над пръста или под нея трябва да са ?И ако трябва да са заровени как ще се разбира че реално от тях капе ?
Stefan_62 - майстор
s_toshkov написа:
Въпроса ми е възможно ли е да си направя някакво по-елементарно капково напояване на гравитационен принцип което да свържа направо към бидона ?Какво мислите за идеята ми ? Приложима ли е ?
Погледни на предната страница някъде по средата съм постнал снимки на проба на програматор от бидона. Та от тези бидони по 1000л. поливам на гравитационен принцип, оранжерията и останалите посеви отвън. Повдигнати са на около 50см. и се полива без проблем с капковото.
s_toshkov - специалист
задължително ли е използването на програматор ?Ако намаля крана и оставя водата на минимум да тече постоянно какво ще стане ?

Доколкото разбирам самите дюзи имат някакви настройки - та ако ги сложа на минимума и оставя водата под постоянно нялагане (гравитационно), ако сложа такива малки дюзи каквито ми е препоръчал колегата колко ли вода ще изтича през 26 такива дюзи за денонощие ???

Евфективно ли ще е така ? Мястото е без денонощно наблюдение и не ми се иска да оставям по-скъпички неща там ?

Та пак да попитам въпросните дюзи за напояване трябва ли да са заровени в земата , или не ?
dadko - майстор
И аз се замислих дали наистина ми е необходим програматор. Тъй като се насочих към този, който го пускат в lidl за 50 лв.
Като се замисля, обаче- май не ми е толкова необходим. Удобен ще е ако нямаш възможност сам да пускаш и спираш системата.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 86

Тема "Въпроси за изграждане на капково напояване за градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: