• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 39
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
докера - специалист
Само да внеса уточнение , че да не станат грешки и да изгорят на някой зеленчуците ..... :wink:

Много хора наричат Бордолезовия р-р "Син камък" , а той всъщност е смес от син камък и вар .
С него се пръскат растенията .
А с чист син камък , разтворен във вода , се пръска земята за дезинфекция. Ако той попадне върху листата на зеленчука , ги изгаря .
brum - майстор
Ясно. Не знаех, че има и вариант без вар да се пръска.

Някой може ли да ми посочи литература където тия работи са описани? Че с четене и питане по форумите ще е тегаво да се ограмотя, а явно имам много да уча :) .
nikolson - майстор
Никой не се е родил научен, никой не умира и да знае всичко-човек все има какво да научи.
http://agronet.bg/
kuger - майстор
Доколкото знам, синия камък /киселинен/ се "гаси" с варно мляко до неутрален характер. Тогава е безопасен за пръскане.
Krass - майстор
Даже някои градинари пускат син камък във вадите, когато поливат.
brum - майстор
Я да питам още нещо - едни тиквички тука порастнаха, ама преди 5-6 дни са пръскани с бордолезов разтвор. И уж на тоя разтвор му дават 14 дена карантине срок, ама то т'ва нали е някаква стабилна химия и не се разпада с времето. И тъй като не прониква в тъканите на растенията (и в плодовете съответно) не би трябвало да има карантинен период или трябва да има доста дълъг такъв.

Та въпроса ми е - реално какъв е карантинният срок на бордолезовият разтвор и защо?

Щото все си мисля, че едно миене (или евентуално белене което е приложимо при тиквичките) би било достатъчно и няма значение дали са минали 2 или 20 дни...
pipilica - майстор
Няма проблем, миеш белиш готвиш. Синия камък и другите медни препарати не се абсорбират от листата и плодовете и след добро измиване няма и следа от тях. Като дете колко грозде със син камък съм изял, има стипцив вкус и много леко нагарча. Гледаш на опаковката на препарата ако е контактен само с измиване се премахва ако пише системен тогава прониква в растението и трябва да чакаш карантинния срок да се разгради вътре.
dolli - специалист
За бордолезовия р-р и подобните нему препарати като Фунгуран, Шампион не е толкова фатално да не спазиш точно карантинния срок. Само измий добре, дори можеш да измиеш с вода с разтворен в нея оцет и след това с чиста вода. И ние като деца зобехме грозде със син камък, направо от лозницата, дядо ни викаше "скорци" :)
brum - майстор
Значи няма някакво логично обяснение за тоя 14 дневен карантинен период, тъй ли да разбирам :) ? Май трябва да питам тия дето пишат спецификациите на препаратите :) .
Stefan_62 - майстор
Добре де да попитам, вие като си пръскате зеленчука или дърветата с препарати които са с карантинен срок 14-20 или 30 дена не ги ли берете и не ги ли консумирате през този срок :?
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 39

Тема "Зеленчуци - торене, пръскане....отглеждане..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: