• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 39
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
докера - специалист
Картофена мана или Ескуриоза /кафяви листни петна/ , не мога да определя по тази снимка .... - и двете се лекуват с Ридомил голд, Акробат , Корсеит и т.н.
brum - майстор
Т'ва е само на едно 2 места. Повечето са здрави или съвсем леко заболели. Няма да са био доматите явно ...

Има ли значение кое от всичките ще ползвам? Гледам, че ридомил голд е с най-голям карантинен период, а аз се надявам след 2 седмици да има домати...
докера - специалист
По принцип всички изброени са комбинирани / и за превенция , и за лекуване/, така че си избери този с най-къса карантина .
Щом са тръгнали и с това хладно и влажно време - лекувай докато не са пламнали повече.
Аз по принцип пръскам превантивно с медносъдържащи препарати / бордолезов р-р , фунгуран и т.н./ и ако се развие някакво заболяване минавам на тези , но тази година от валежите и сравнително хладното време , де що има заболявания се вихрят на воля и рано-рано минах на лечение...
ivanovbg - майстор
brum написа:
Т'ва е само на едно 2 места. Повечето са здрави или съвсем леко заболели. Няма да са био доматите явно ...

Има ли значение кое от всичките ще ползвам? Гледам, че ридомил голд е с най-голям карантинен период, а аз се надявам след 2 седмици да има домати...
Избирай с какво да пръскаш. Някои са разрешени и при биопроизводство:Шампион или Фунгуран
Прикачен файл:
fungicidi_protiv_kartofena_mana.jpg
i % - заразени растения;
Е % - ефективност на фунгицида.
Таблицата е копи от тук: http://кръчма.вискяр.com
:partyman:
П.П. Само не схващам напъните ви за био. Цяла година купувате от магазина оранжерийните найлонки и за 2 месеца - био. То все едно на една каца ...лайна, лъжица мед :wink:
forski - специалист
Мойте напъни за БИО отидоха майка си е гъзо, от тези проливни дъждове :evil:
Не съм пръскал почти с нищо тази година, веднъж асмалъка с Шавит и нуреле, и три-четири пъти лукът и доматите с дитан и топсин.
Всичко се маноса, само морковите, и горе долу краставиците държат фронта, много влага много нещо ](*,)
brum - майстор
Био щото ми е мерак да пробвам. Ама очевидно за сега не се получава. Предполагам вина има и това, че ми е за първа година и хич не съм на ясно кое и как :) .

Шампион и фунгуран не са ли контактни? При мен май е късно за контактни вече ...

И какво значи локално системен фунгицид? Че работи само там където се пръска ли?
brum - майстор
А я да питам и за тоя карантинен период. Предполагам означава, че през него при никакво положение не могат да се консумират зеленчуците. А след него - за какво да се внимава? Примерно насоки като - да са добре измити, да се изчака няколко дни след карантинният период?

Защото за разтвора на син камък четох, че карантинният период не е задължително да се спазва, ама трябва да се мият много добре нещата. И питам за всякакви такива насоки които може да са ми полезни.
atanasov2004 - специалист
Тази година е много трудна. Ефективни препарати за 2014г :-D са : СКОР; ВЕРИТА; КУПРОСЕЙТ ГОЛД; ИКУЕЙШЪН ПРО- фунгициди за мана и алтенарии, от инсектицидите/за бубулечки и въшка/ : Децис; Актара; Омит/за акарите/.
Разбира се спазвайте ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! предписания карантинен срок! Поздрави!
ivanovbg - майстор
Аз досега ползвах само куадрис на 2 пъти предпазно когато нямаше слънце и засега съм ок с доматите и краставиците. Може би мулча и градушкозащитата си каза думата , все пак дъжда и града отиваше в междуредията. Чесъна и праза беше хванал някаква ръжда в начален момент и след едно пръскане с дитан се оправи. Няколко градушки минаха и градушкозащитата удържа, не бяха едри, макар че едната беше 15 мин. Та това е досега за тази година.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 39

Тема "Зеленчуци - торене, пръскане....отглеждане..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: