• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ivanovbg - майстор
При мен е с капков маркуч и си капе от всички до последно. Маркуча ми е с капка през 20 см и е 2 литра на час като най дългото разстояние ми е около 18 метра.

Другото което си мисля е, че няма смисъл чак толкова да го тъниш - кило повече или по малко едва ли ще е от такова значение.

Предполагам че си видяла снимките на моето от предишната страница. Като каза тези метри въобще не предполагах че се отнася за 10-15 локални места за напояване, така че внимавай с разполагането на маркучите. Трябва и място за децата да играят.

Гледай да направиш така, че отделните видове да са на отделни кръгове и да могат да се спират. Овошките искат по рядко и по обилно поливане от цветята примерно.
dolli - специалист
Благодаря и на двама ви за отговорите.

ivanovbg, да разгледах твоята система. При мен ще има и филтър след крана. Захранващата тръба е тънкостенна 32 мм., за капкообразувателите - 16 мм. Местата за напояване всъщност са около 50 броя. Заради различните видове растения и съотв. различната им потребност от вода са планувани 5 кръга. Като го сглобим ще сложа снимки :)
ivanovbg - майстор
Аз филтъра го махнах бързо защото лесно се запушваше. Пролетта нали имат по малка нужда от вода... Идеята е водата да ти стига точно за едно поливане. Застоява ли се зеленясва и няма филтър който да го спре. Аз го почиствах моя с четка на всеки 2 седмици. Затова и не сложих по голям бидон. Този ми стигаше за една поливка.
Но при твоя дебит от 40 литра на час не вярвам нещо да го запуши. То не е капане, а течене. Ще видиш :)
hidrazin - майстор
Оооо... Запушват се. :-D Моите са до 100 литра и пак. Отвътре понякога вадя едни такива бели власинки като коренчета, а предполагам че са нещо такова. Веднъж бяла бубулечка излезе а системата е с филтър, после ел.клапани а и те имат дупчици прз които такова нещо не може да мине. Как се навряла си нямам на идея. :? Освен това събират и накип/варовик. :)
:partyman:
Да допълня. Ето тук може да видиш как тече при мен, само че при налягане в системата 1,7 атмосфери. Това е намалено - не е на шълен дебит.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 19#p519619
:partyman:
Здравейте колеги!
От днес съм регистриран във форума и искам да задам някои въпроси относно гравитачното капково напояване. Живея в село близко до София и ще ми бъде по удобно да разговарям и почерпя опит с някой от вас,който също се намира около или в София. Стига да се намери колега,който да ми обърне внимание,няма да го ангажирам с много въпроси.
Накратко-имам бидон с вместимост 1000 л. ,парник около 22 кв. метра и градина с домати и пипер около 50-60 кв.м. Имам и сонда с вода в двора. Искам да направя системата с капковото гравитачно налягане и около тази тема ще бъдат въпросите. Все още не съм купувал никакви маркучи и материали.
Опитах да влезна в контакт с някои от вас на лични,но не ми позволява системата, тъй като съм все още нов. Ще бъда благодарен ако някой ми пише на лични и ми даде телефона си за да му се обадя и влезнем в контакт.
moreno - специалист
iva6ki написа:
Метода с бидона действа ,но действително трябва
да се почиства веднъж месечно и задължително да
е тъмен и с капак за да има минимално алги ,но е
по трудоемък от таймера и хидрофора.Когато за кое
има възможност. :cool:
Определено алгите са проблем,но от както при чистенето на басейна водата отива в бидона на капковото-зеленясване няма.Това заради алгецида в басейна,не знам дали е правилно но водата е кът.А едва ли хлора е повече от колкото в водопровода.
plamen8527 - напреднал
Здравейте. Реших да улесня живота на майка ми като и направя капково напояване на оранжерията. Има до нас чешма от която много хора поливат и има график кой кога да полива, но майка ми все пак ходи на работа и графика често не е удобен и се налага от водопровода да полива което излиза доста скъпо дори и за малката й оранжерия. Имам два контейнера за вода по 1000 литра които са достатъчни за оранжерията идват по 32 литра на квадрат. Но имам много неясноти за мен относно изграждането на гравитачното капково напояване. Като се почне от дали контейнера от 1000 литра ще има достатъчно налягане например под 200 литра, има наклон оранжерията нахвърлял съм една скица набързо там съм показал наклона колко е . Какви маркучи да закупя лентови или тръбни? Трябва ли да сложа регулатор за налягането( за в началото когато е пълен контейнера да не би да има голямо налягане).Много ще съм благодарен за всеки съвет.
Прикачен файл:
oranjeria (1).png
oranjeria (1).png (67.19 KиБ) Видяна 4242 пъти
angel_ov - специалист
plamen8527 написа:
Има до нас чешма от която много хора поливат и има график кой кога да полива, но майка ми все пак ходи на работа и графика често не е удобен и се налага от водопровода да полива което излиза доста скъпо
Прикачен файл:
oranjeria (1).png
А тази чешма кой ли плаща?
plamen8527 - напреднал
Тази чешма за която си правим график е такава изворна преди много години хората са я направили чешма на времето хората си перяха килими там, сега си мият колите и поят животни, И ПОЛИВАТ ГРАДИНИТЕ. А тази от водопровода мисля че е ясно кой я плаща ;)
angel_ov - специалист
Направи поне 1м. денивелация и ще стане.
viewtopic.php?f=29&t=41619&hilit=angel_ov+%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE&start=180
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Гравитачно капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: