• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
Не виждам проблем с филтрирането - филтри колкото и каквито щеш. Това с бидона не ми харесва много. Водата зеленясва.
Мястото не твое, не се знае до кога ще го ползваш, нямаш постоянна вода, не искаш да инвестираш.... И сега ако може да ми обясниш защо изобщо тогава го зададе тоя въпрос? Да си трошим пръстите да ти отговаряме? Че и на всичкото отгоре ми се сърдиш за краткия отговор. Сега като се замисля беше даже много дълъг.
:partyman:
alsted - майстор
... Мисля си, дали обаче ефекта няма да е по-добър ако тези два литра се подават равномерно през цялото денонощие? Т.е. вместо да работи системата един час директно с помпа, да се зареди големия (1т) бидон и да изтича бавно-бавно, цялото денонощие? Може ли всъщност да се направи "дебита на капката" да е 0,05 л/ч?
Това беше основното ми питане. Ако отговора беше положителен, щях да се заема. Ако това би довело до увеличаване на производителността - да, но основно заради удобството - не е лошо, но не на този етап. Точно, защото не винаги тече канала, имах идея бидона да се допълва автоматично, когато се появи вода. Поне ти генерално отричаш бидона и гравитачното. Ако следвам съвета ти ще трябва да си купя и друга помпа ... Вероятно и това ще стане някога, но за сега ще продължа да си поливам обилно :)
Благодаря още веднъж за отзоваването и не съжалявай за труда си да чешеш клавиатурата. Написаното ще го четат още много други колебаещи се и ще си направят правилния избор, вероятно точно след прочитането на написаното от вас :)
iva6ki - специалист
Метода с бидона действа ,но действително трябва
да се почиства веднъж месечно и задължително да
е тъмен и с капак за да има минимално алги ,но е
по трудоемък от таймера и хидрофора.Когато за кое
има възможност. :cool:
dolli - специалист
Видях тая тема миналата година и ми влезе мухата в главата да си направя такова напояване. Помежду другата работа започнах да събирам компонентите на системата и се снабдих с пластмасови бидони 200 л., направих стабилен метален постамент за бидоните с височина 1.50 м. над земята. До няколко дни ще ми пристигнат самите компоненти на капковото - тръбата, фитингите и капкообразувателите, водовземки и т.н. Капкообраувателите са от тези:
Изображение
регулируеми от 0 до 40 л. на час. , раб. налягане - 0.6 до 2.5 бара - за храсти, лози, дръвчета. Понеже четох в разни американски сайтове, че поради ниското налягане се получава неравномерен дебит от капкообразувателите - първият пуска много, а последният почти нищо - идеята ми е да ги регулирам ръчно по дължината и някак да ги изравня. :? Мислех да взема компенсиращи, обаче не знам те дали изобщо ще сработят на толкова ниско налягане.
Моля ви тези, които вече имат опит с тази система да споделят има ли го този момент или си капе равномерно по цялата дължина на реда? А също когато намалее водата под 1/2 в бидона, дали последните капкообразуватели намалят или спират? Знаете ли дали някъде в БГ се предлагат капкообразуватели за ниско налягане?

В интерес на истината имам възможност да го вържа и към кладенец, и към водопровод, но ме е гъдел точно за гравитачно - там водата се темперира , а и мога да добавям разни стимуланти в бидона.
hidrazin - майстор
Компенсиращите ги забравяш. За колко ниско налягане? То те си работят и при една атмосфера. И защо поръча с токова малък дебит като няма да имаш налягане? Ако си беше взел за 100-120-150 литра на час щеше да имаш по-големи възможности за регулиране.
http://panagro.eu/index.php?mod=product&id=6
Аз съм с такива при система с 1,7 атмосфери и пак от време на време се налага да ги нагласям.
http://www.agrocomers.com/site/index.ph ... w&view=423
Не знам какво ви гони с тези системи без налягане и с бидони? Колко бидона и колко площ мислиш да поливаш?
:partyman:
dolli - специалист
Бидоните са 3 по 200 л. или общо 600 литра. Площта е около 250 кв., но в нея влиза тревна площ ок. 80 - 90 кв. м., тя няма да е на капково.
Що не си взех с по-голям дебит - ми щото си мислех, че 40 л. на час е голям дебит ](*,) , толкова ми разбира главата. Нищо, де то не е голямо ценовото изражение, мога да си поръчам нови с по-голям дебит.
А защо гравитачно - казах, че имам възможност да го вържа и на водопровода - водата там тече млечно бяла от гадостта, с която я обеззаразяват - не мисля, че растенията ще се зарадват на хлор стократно над нормите. Към кладенеца да го вържа - там пък сигурно ще трябва да купувам нова помпа. В момента сме с една стара Вида, още от времето на соца - 0.75 или 1, ако не се лъжа. Та не знам тая помпа ще върши ли работа. Площта не е голяма ... :? За добавяне на тор, пък ще трябва и инжектор да купувам, май така се казваше това нещо ..., а с бидона мога просто да сипя една шепа тор вътре и да разбъркам.
ivanovbg - майстор
Здравей Доли. Добре дошла в клуба на капковото напояване.
Не си казала какво ще напояваш капково. 40 литра на час за капкоотделител е много за зеленчуци.

Ако искаш начертай примерен план на градинката която искаш да напояваш, разположение на дръвчета, редове, даже и къде какъв зеленчук мислиш да садиш за да е адекватна помощта.
hidrazin - майстор
Абе то и с тия ще работи ама май по-добре да беше направо капков маркуч. :? Пък и не са много като пара и винаги можеш да ги извадиш и да сложиш с по-голям дебит. Пък и не е много ясно какво точно ще се полива. За зеленчук определено не са подходящи.
Ще изчакаме да видим как стоят нещата.
:partyman:
dolli - специалист
Ще се напояват лози, няколко храста касис, 2-3 овошки и двадесетина туфи многогодишни цветя. Зеленчук няма, той е на друго място. По-скоро не са на редове, а са пръснати в "художествен безпорядък" :lol: или казано другояче - садили сме ги без много мисъл навремето. Досега се поливаха в околостъблени чаши, обаче омръзва влаченето на маркуча.

ivanovbg, моля те, кажи дали при теб капе равномерно на първия и на последния отвор на маркуча? Като спадне водата в бидона под половината, спират ли да капят най-отдалечените капкообразуватели?
hidrazin - майстор
О, за тази цел външните капкообразователи са подходящи. Нямам обаче опит с гравитична система. Не би трябвало да спират последните. За това съдя от капковите маркучи при мен. Терена е с малък наклон и като спре програматора системата, водата продължава да си капе като последно спира при най-крайните, защото там все още има вода.
То щом при вградените капкообразователи продължава да тече, не мисля че ще има проблем с тези. Няма да спрат. Все пак са кранчета на конус вътре. От време на време ще трябва да ги наглеждаш дали не са запушени. Развиваш капачката да излезе боклука и пак я навиваш и регулираш.
Тези дето пише 40 литра са до 40. Като навиеш капачката намаляваш дебита. Предполагам бидоните ще са свързани един с друг? На изхода към тръбата сложи филтър.
:partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Гравитачно капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: