• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
ivanovbg написа:
... А и какво ще се случва с помпата като врътнеш някое кранче на някой клон за поливане на който не е нужна вода?...
Случва се това, че помпата се разтоварва. Почва да черпи и по-малко ток. :) Ако не вярваш - вземаш едни ампер клещи и пускаш помпата. Мериш тока. Затваряш крана на изхода и пак мериш. :-D
Това с пясъчния филтър може и да стане, но след помпата задължително фин филтър от тези прозрачните. Има различни пълнители за него - сменяеми, постоянни, с различни отвори... Аз ползвам постоянен. Само го мия.
Изображение
Може да е малко, но увлича пясък от филтъра. Това съм го забелязан в басейна на приятеля, който е такъв филтър.
За варовика във водата - вярно, като почне да се изпарява от слънцето и се отделя по капкообразувателите. Дори запушва някои. Тази година моите маркучи ги промих есента с разредена солна киселина. Една туба 5 литра е 6-7-8 лева (техническа, концентрирана).
:partyman:
ivanovbg - майстор
hidrazin написа:
Случва се това, че помпата се разтоварва. Почва да черпи и по-малко ток....
Възможно е, не съм пробвал, но съм виждал на какво приличат перките им от кавитацията. Леле, написах кавитация в гугъл и ... много дупета :shocked:

Добре че помня адреса http://engineering-review.bg/engineerin ... 35&id=1731
Martin.P - специалист
hidrazin написа:
ivanovbg написа:
... А и какво ще се случва с помпата като врътнеш някое кранче на някой клон за поливане на който не е нужна вода?...
Случва се това, че помпата се разтоварва. Почва да черпи и по-малко ток. :) Ако не вярваш - вземаш едни ампер клещи и пускаш помпата. Мериш тока. Затваряш крана на изхода и пак мериш. :-D
Значи, няма значение, че максималния дебит на клона ми ще е наполовина на този, който може да прави помпата...
мога да си я включа без хидрофор и да сложа регулатор на налягането преди капковите маркучи и да я оставям да работи смело?
Или трябва да и закача поне един пресостат?

Иначе май и аз се ориентирам към лентов маркуч. намерих го по 7 ст. метър, тъй че ще взема да взема и аз 2 км. и да сменям всяка година, вместо да се чудя, какво да правя, ако твърдите се запушат след някоя друга година ползване. Пясъчен филтър скъпа работа, сам не знам дали ще успя да си направя. Ще взема от тези прозрачните, има 10 инчови, с два различни филтриращи елемента. Общо за 30-тина лв.
ivanovbg - майстор
Ако ги чистиш всеки ден..., но пак не съм сигурен. Колкото и бистра да ти се струва реката... Предполагам вадата е по бистра.
hidrazin - майстор
Martin.P написа:
...Значи, няма значение, че максималния дебит на клона ми ще е наполовина на този, който може да прави помпата...
мога да си я включа без хидрофор и да сложа регулатор на налягането преди капковите маркучи и да я оставям да работи смело?
Или трябва да и закача поне един пресостат?...
Абселютно! :-D Ако слагаш механичен пресостат ще ти трябва и разширителен съд. Ако сложиш флуидконтрол на WILO или друг електронен пресостат разширителен съд не ти трябва. Електронния за разлика от механичния предпазва помпата от работа на сухо. Освен това ако решиш в последствие да автоматизираш системата с програматор, ще ти дойде добре дошъл.
И нямам си на представа колко е чиста водата. Все пак филтъра има ограничен обем. Сложи на входа преди смукателя в реката груб филтър поне. Като поработи ще видиш дали ще трябва допълнително филтриране ако често се запушва филтъра.
:partyman:
Martin.P - специалист
Благодаря ви сърдечно! :partyman:

Wilo Fluidcontrol е 111 лв., тука намерих два други по-евтини варианта: 1 и 2 ... ама тази марка RTR имам лоши спомени свързани с една калпава бензинова косачка, която пак беше евтина и се изприщих да я ремонтирам, докато накрая не я захвърлих и не си купих един Щил. Предполагам и пресостатите им са същото качество? Някой има ли опит или да карам направо с флуидконтрола?

За водата... на реката тази година ще и правя сефтето.
Би трябвало да е по-чиста. Там където ще черпя е заустяването на един голям вир, дъното е леска(така викаме по нашия край на гладките скали, цепещи се на пластове в реките) Цялото упражнение го правя по принуда.
Във вадата се отлагаше постоянно много тиня, но пък водата беше спокойна. Преди 3 години тука едни местни бейове правиха някакво почистване на коритото с пари от държавата ли, от еврофодове ли... отрязаха 60-70 годишните върби, дръпнаха ги за дърва, изринаха част от коритото и направиха голям вир(сега му викат метсните подигравателно "водното огледало"), баш пред имота на бея, като покрай всичко това развалиха и заустяването на вадата, пред благосклонния поглед на кмета и въпреки възраженията, които имахме.... на другата година събирахме пари част от хората, които ползваме вадата и викахме фадрома, да прави ново заустяване, но миналата пролет високите води пак го бяха отнесли, пробвахме пак тази пролет, но май на всички ни писна. Та решихме да се спасяваме по единично. Сега ще опъна две 40-50 м. тръби ф32, едната ще ми е за водата, в другата ще пъхна кабела, ще си направя една здрава клетка от желязо, ще я бетонирам с постамент в единия от габионите на моста и ще видим какво ще стане...
ivanovbg - майстор
Не знам каква тръба ще ползваш, но ако не е под земята ...кат я напече слънцето ще стане с метър по дълга. Така че имай го в предвид.Също така сезонния маркуч издържа 1 бар така че и това го имай в предвид като купуваш регулатори на налягането. Гледай и дебита на филтъра да не е по малък от нужния. Мисли с главата си и успех.
:partyman:
Martin.P - специалист
Слава богу, че не остана време тази пролет да правя това, което бях намислил...
Наводнението от месец юни почти разруши моста, до който смятах да правя шахта за помпата.
Габиони имаше за укрепване на брега, всичко е на мармалад... насипа към моста от другата страна на реката, водата го отнесе.
Аз такава реката не съм я виждал през живота си.
Ако бях подхванал нещо, сега щеше да го няма.
Та всяко зло за добро. Коритото се изчисти идеално, сега имам хубаво място на метър от брега с дълбочина 60-70 см., върху дъно от чиста скала, на което със завъртане/отвъртане на един фитинг монтирам или прибирам една потопяема високонапорна помпа - бг производство - http://elmashbg.com/bulgarian/produkti/ ... mpi/dpsph/. Чиста работа. 10 минути на ден за монтаж/демонтаж и спокоен сън вечер, че няма някой крадец или природата да ме разочарова.
Дано да е държелива, засега върши идеална работа и дава чудесен дебит. Захранва старата ми поливна система, с разпръсквачите толкова добре, колкото и Wilo-то.
Не ми остава време за капковото напояване, но съм решил да е с лентов маркуч и с тази помпа.
  • 1
  • 2

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: