• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Martin.P - специалист
Бих желал да попитам по-запознатите, hidrazin да речем за някои съвети.

Желая да направя система за капково напояване. Ситуацията при мен е следната.
Имам помпа Wilo Jet WJ 204. До миналата година поливах от вада, вървяща успоредно на реката, но от тази ще я местя на самата река, което прави едни 40-50 м. допълнително тръба ф32 до границата на имота. Хубавото е, че там помпата ще е монтирана на хубаво място и дължината на смукателния маркуч(ф40) ще е около 1.5-2 метра - т.е. ще смуче по-добре в сравнение с вадата, където дължината на смукателния маркуч беше 12 м. и денивелацията около 3 м.
Максималната височина, на която ще трябва да тласкам водата е 3 м. до границата на имота и не повече от 10 м. за най-високата част на градината.
Проучвам вариантите за оборудване на помпата с пресостат и разширителен съд, за да прикача и клонове за капково поливане.
Дължината на капковите тръби ще е приблизително 400 м. Спрял съм се на твърдите, многогодишни.
Другият ми вариант е да инвестирам в закупуване на резервоар с обем 2 кубука да речем(инвестицията ще е по-голяма), да го монтирам на височина 1.5 м. от най-високата точка в градината и да вържа капковото към него, като с помпата, без хидрофор само го пълня.

Бихте ли ми дали съвет, кой вариант е по-удачен или има и други?

Благодаря!
Krass - майстор
Ех тоя Хидразин бе.Под пари щеше да остане ако се занимаваше с вода, а не с ток :lol: . Това което ще ти каже е, че резервоар на 1,5м. не може да създаде нормално налягане за работа на системата.
hidrazin - майстор
Да бе, да. Ей сега ще седна да си чеша пръстите. :lol:
Гравитачно капково напояване
Капково напояване
Да чете, пък после - конкретни въпроси.
:partyman:
P.S. На помпата хич не и дреме от колко дълъг маркуч смуче а я интересува само денивелацията.
Ако имаш постоянно вода и дебит резервоар не ти трябва. Само флуидконтрол или пресостат към помпата. И след помпата филтър естествено.
Това с денивелацията от 13 метра след помпата не е много добре. В най високата точка все едно ще имаш Wilo-202 и ще трябва да съобразиш там да намалиш очаквания дебит на помпата при разчета на капковия маркуч.
Какво ще поливаш?
Martin.P - специалист
Абе и аз си мислех, че мога да опъна 40-50 м. смукателна тръба
и при само 3 м. денивелация да поливам с помпата, ама ми казаха, че не става.
Нали в равното пак има триене на флуида в стените на тръбата :)
Денивелацията е максимум 10 м. общо. От водоизточника през помпата, до най-високата точка на градината.
Може и да е по-малко, говоря на око, но максимум да е толкова.
За справка, имам вече изградена поливна система, с 4 кръга и 16 разпръсквача Hunter PS Ultra с дюза 17.
Намира се на равно място, в най-високата част, до където трябва да се завежда вода.
С тази помпа работят безпроблемно по 2 кръга едновременно, т.е. 8 разпръсквача с ширина на поливния сектор - половин кръг.
Ето в картинки:
Това ми е системата, която направих преди 3 години. Върши перфектна работа.
В момент на работа, след първата година извадих разпръсквачите и ги вдигнах на по половин метър над терена, че при по-високи растения в лехите не се поливаше както трябва.
имам и дисков филтър
Това е шахтата с клапаните

Това, което искам да поливам се намира в ниската част на градината.
Петнадесет-двадесет реда, дълги по 25-26 метра, като малко терена ми е като трапец и редовете намаляват на дължина.
Тръбата си мисля да е с капкообразуватели през 30 см. Общо взето го смятам 400 метра тръба по 2 л. на час дебит, на капкообразувател = 2.4 м3 на час.
Помпата обаче тласка двойно. Не успявам да намеря тръби с дебит 4 л. на час, може би те биха ми свършили работа.
Ще ми се също да карам водата до шахтата(тя е на високото) и от там да я свалям пак надолу към тръбите за капковото.
Или е по-удачно, ако избера да се полива с помпа да правя разклонението още в ниското?
Naskata - специалист
Ще има ли клапани за капковото ? Струва ми се директно от помпата, ще е високо налягането...
ivanovbg - майстор
Martin.P написа:
Тръбата си мисля да е с капкообразуватели през 30 см. Общо взето го смятам 400 метра тръба по 2 л. на час дебит, на капкообразувател = 2.4 м3 на час.
Помпата обаче тласка двойно. Не успявам да намеря тръби с дебит 4 л. на час, може би те биха ми свършили работа.
Ще ми се също да карам водата до шахтата(тя е на високото) и от там да я свалям пак надолу към тръбите за капковото.
Или е по-удачно, ако избера да се полива с помпа да правя разклонението още в ниското?
С помпа ще е по добре според мен.Като ги смяташ с капка през 30 см така може и през 15 см, или сложи по 2 реда маркуч. Ще качиш двойно дебита. :wink:
Този регулатор на налягане не е добър за помпа и няма нужния дебит. Най добре е регулатора да е на края на тръбата и да регулира налягането като изпуска от тръбата. По този начин и помпата ще работи при по ниско налягане, като ще ти пести и ресурса си и ток. Многогодишни с вградена капка не те съветвам - запушват се ако няма добър филтър и са 5 пъти по скъпи, а и не издържат 5 години. Дисковия не е добър за вода от реката - по скоро става за чешмяна вода.
hidrazin - майстор
Martin.P написа:
...Тръбата си мисля да е с капкообразуватели през 30 см. Общо взето го смятам 400 метра тръба по 2 л. на час дебит, на капкообразувател = 2.4 м3 на час.
Помпата обаче тласка двойно. Не успявам да намеря тръби с дебит 4 л. на час, може би те биха ми свършили работа.
Ще ми се също да карам водата до шахтата(тя е на високото) и от там да я свалям пак надолу към тръбите за капковото.
Или е по-удачно, ако избера да се полива с помпа да правя разклонението още в ниското?
400м/0,3 = 1333 х 2 = 2,66 м³ на час
И какво като тласка двойно? Важно е да не надвишиш максималното работно налягане в системата. лентовите маркучи не издържат на голямо налягане но голяма част от твърдите маркучи работят и до 4 бара. Примерно при някои от компенсиращите капкови маркучи дебитът на капкообразователите се запазва в интервала 0,5-5,0 бара.
http://www.polymex.com/sistemi_za_kapko ... ry0_1.html
Маркучи разни и трябва да се интересуваш за параметри при търговеца. Лично аз не препоръчвам налягане повече от 2 бара. Ако все пак ти дойде високо, което много ме съмнява, ще се наложи да сложиш такива неща.
Регулатори на налягане
Не знам защо ivanovbg казва че няма нужния дебит :? На сайта си има характеристики за дебит и налягане. Ползвам такива вече няколко години и нямам забележки. Освен това на изхода на помпата може да раздели на два и повече кръга, като преди всеки сложи по един регулатор на налягане. Все пак струват по няколко лева. Моите по-скоро са такива:
http://vodensviat.bg/regulator-na-nalia ... tm-89.html
Разбира се има и по-хубави и съответно по-скъпи. И това с изпускането в края на на тръбата не ми харесва. Не е удачно. Първо не искам да ми се лее вода там, където не трябва. Нямам и излишна вода за пилеене. освен това в началото на редовете си имам обща тръба от която излизат примерно 20 броя капкови маркучи затапени в другия край. Сега на всеки край ли да слагам регулатор или на края на общата тръба? Няма начин! И както казах - при 400м маркуч едва ли ще му се наложи да регулира налагането.
За филтъра съм съгласен. Дисковия не ми харесва за капково.
:partyman:
Martin.P - специалист
Благодаря на всички за отговорите и съветите.

По принцип съм решил да е от твърдите, многогодишни тръби. В един склад в Търново ми предлагат едни връзки по 400 м. за 30 и няколко стотинки на метър.
Гръцки били по произход..., но ще трябва първо да ги проверя, колко са читави. Мислех си и за тези : Blue Line PC 16 мм Колко са верни хвалбите в описанието, някой има ли опит?
Тези меките, едногодишни.... много афиф ми се струват, пак там ги дават по 11ст. на метър.
Всяка година трябва да купувам нови. ivanovbg тях ми препоръчва, другите какво мислите?
Krass написа:
http://napoqvane.com/pressure_regulator
Naskata написа:
Ще има ли клапани за капковото ? Струва ми се директно от помпата, ще е високо налягането...
hidrazin написа:
http://www.polymex.com/sistemi_za_kapko ... ry0_1.html
Маркучи разни и трябва да се интересуваш за параметри при търговеца. Лично аз не препоръчвам налягане повече от 2 бара. Ако все пак ти дойде високо, което много ме съмнява, ще се наложи да сложиш такива неща.
Регулатори на налягане
:
Този филтър с вграден регулатор на налягането, дали ще свърши работа?
Скоро си го купих за един друг малък напоителен проект, но свързан с чешмата, че там налягането ми от ВиК е 6 и половина бара и трябва също да го намалявам. Струва ми се доста малък, за реката.
Щом дисковият филтър не е удачен какви други бихте ми препоръчате?

Значи щом може директно с помпата, без хидрофор, мисля да правя разклонението в ниското, преди дисковия филтър, който ще си остане за старата система, преди него ще правя разклонение за капковия клон, който да е само един, с един регулатор на налягането и филтър на общата тръба. Смятам да хващам по два реда с едно отклонение от нея. т.е. капковата тръба да отива до края на единия ред и да се връща по другия, като накрая я затапя. Едно отклонение ще е най-много 50 м. на дължина, като отклоненията ще са десетина. Това с регулатор за налягането на края на тръбата на мен ми се струва интересна идея, не се бях замислял.... може тази ненужна вода да я отвеждам с тръба навън в старата вада, няма да ми мокри излишно и да ми пречи, а и няма да се притеснявам за помпата.

:partyman:
ivanovbg - майстор
Аз винаги си ползвам еднократните, около 200метра годишно, преди време си взех 2километра и няма да го мисля 10 години :wink: То си зависи и от водата - колко варовик има в нея и за колко време се запушват дупките. Не мисля къде да ги прибирам зимата, че принципно зимата няма никой там. Ако не се махат, не знам как стои въпроса с източването на водата и какво се случва като замръзне вода в капкоотделителя. Принципно при мен е под мулча и си лежи директно върху земята.

За регулатора накрая на линията ... ми на всички коли захранването на инжекционите е на този принцип. Вероятно има значение за живота на помпата. А и какво ще се случва с помпата като врътнеш някое кранче на някой клон за поливане на който не е нужна вода?

За филтър от река и в предвид малкия дебит е по добре да е пясъчен - само като идея, че цените ... http://www.agrocomers.com/site/index.ph ... _subcats=1
Но нищо не ти коства да си го направиш сам от някой подходящ съд, примерно стара газова бутилка от вторичните и малко кварцов пясък.
  • 1
  • 2

Тема "Капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: