• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
BAT_GOIKO - специалист
Здравейте,

през септември засях около 250 корена лоницера от контейнер през 50 см за да стане като килим (около 50 см) пред масивна ограда (измазана с вар). Сега идва ред за подрязването и искам да попитам дали да ги орежа всичките в основа за да напускат нови клонки и да се сгъстят.

Мога ли да направя нещо с отрязаната листна маса - разсад?

Прилагам и снимки за да е по нагледно моментното състояние. Моля ви да ме посъветвате как да постъпя за да получа желания бордюр/килим/перваз

Имам и около 100 корена лавровишна (около 1 висока) сята в два реда на зиг заг през 50 см (т.е. в един линеен метър са 2 растения) за жив плет но мисля че там ще се справя. Ще отрежа 3/4 от клоните за да с сгъсти отдолу и да пусне повече клончета които да растат до около 1,5 м (разбира се с подрязване всяка година). При лавровишната също искам да попитам дали мога да направя разсад от отрязаните клонки.

Ще съм благодарен на всеки съвет от опитни градинари.

Поздрави
BAT_GOIKO

Прикачен файл

IMG_20140227_143216.jpg

Прикачен файл

IMG_20140227_143211.jpg

Прикачен файл

IMG_20140227_142954.jpg

Прикачен файл

IMG_20140227_142936.jpg

Прикачен файл

IMG_20140227_142857.jpg
stenmark - специалист
Това на снимките лоницера ли е ?Тя по принцип е лиана и сигурно ще и осигуриш на какво да се увива.Много бройки си купил,ако искаш сподели от къде си купил и лавровишнята и цени.
BAT_GOIKO - специалист
stenmark написа:
Това на снимките лоницера ли е ?Тя по принцип е лиана и сигурно ще и осигуриш на какво да се увива.Много бройки си купил,ако искаш сподели от къде си купил и лавровишнята и цени.
Здравей,

Да това е лоницера от типа pileata. По скоро съм я взел да напрвя висок и гъст бордюр от колкото лиана. Закупени са от разсадник срещу КЦМ Пловдив (между Пловдив и Асеновград). Имаше разпродажба през месец Октомври. 2 - 3 годишни контейнери (2 - 3 литра) - 3,5 BGN.

ето и снимка на лавровишните

Поздрави
BAT_GOIKO

Прикачен файл

IMG_00002010.jpg
cekop - специалист
Лавровишната става за разсад предполагам и лоницерата също но аз нямам лоницера. Като подстрижеш лавровишната събираш клонките с дължина 20 и повече сантиметра и от тях си правиш разсад. Клонките за вкореняване трябва да са поне 15 см. дълги. Може едно клонче да го разделиш на 2 или3 клонки като махаш обаче по около 5 см. от върха на клонката която си одрязал от растението защото върха на клонката е неузрял и мек. След като си нарязал кланки по 15-20 см. им махаш всичките листа освен ЕДНО най-отгоре. След това вземаш някакъв съд най-лесно 10 литрова туба от вода режеш я на половина пробиваш и дупки отдолу както на истинска саксия пълниш тубата с пясък ( по- дребен ) набучкваш клонките в пясъка около 10-12 см. поливаш обилно с вода и сядяш да чакаш. На есен ще си готов. Само разсада трябва да го сложиш на сянка. Аз го държа под един голям орех. Успех.
themask - специалист
Здравейте,

Като стана въпрос за лавровишна, да се включа и аз с два въпроса:
1. Споделете някой читав разсадник, от който мога да си взема - става въпрос за 15ина корена от вида rotundifolia (тези с по-закръглените и светлозелени листа).
2. Искам да направя с тях жив плет, който минава покрай орех - някой има ли опит с лавровишни, садени под орех? Ще успеят ли да се преборят с химикалите му?

Благодаря предварително :partyman:
swot - специалист
themask написа:
Здравейте,

Като стана въпрос за лавровишна, да се включа и аз с два въпроса:
1. Споделете някой читав разсадник, от който мога да си взема - става въпрос за 15ина корена от вида rotundifolia (тези с по-закръглените и светлозелени листа).
2. Искам да направя с тях жив плет, който минава покрай орех - някой има ли опит с лавровишни, садени под орех? Ще успеят ли да се преборят с химикалите му?

Благодаря предварително :partyman:
Попитай в разсадника в Овча Купел, намира се близо до НБУ
themask - специалист
swot написа:
Попитай в разсадника в Овча Купел, намира се близо до НБУ
Благодаря :) Някаква подсказка къде точно се намира?
BAT_GOIKO - специалист
Здравейте,

може ли да помогне някой с подрязването по приложените снимки? Допълнително имате ли опит с торенето на подобни храсти. Какъв и колко тор да хвърля сега на пролет?

Поздрави
BAT_GOIKO
swot - специалист
themask написа:
swot написа:
Попитай в разсадника в Овча Купел, намира се близо до НБУ
Благодаря :) Някаква подсказка къде точно се намира?

http://www.zeleno.bg/bg/firms/264-houm-garden.html
themask - специалист
BAT_GOIKO написа:
Здравейте,

може ли да помогне някой с подрязването по приложените снимки? Допълнително имате ли опит с торенето на подобни храсти. Какъв и колко тор да хвърля сега на пролет?

Поздрави
BAT_GOIKO
Търсих из моите PDF-и специално за тези храсти подробности, но за съжаление не открих. По-важният въпрос за подрязването според мен е "кога" :)
Лоницерата расте доста бързо и с кастрене ще стане килим за има няма 2 години. Според мен недей да режеш "до дъно" - остави малко листна маса все пак :roll:

Ето и нещо за лавровишната, ако четеш английски:
http://www.bakker.co.uk/artikel/gardeni ... ry-laurel/
Мисля, че това са изреченията за твоя случай:
"...This branch structure should be left intact after pruning. The more branches are left after pruning, the bushier the plant will eventually become. You should therefore cut down to just above where the branches divide. The new shoots will develop from the dormant buds on these branches."
  • 1
  • 2

Тема "Подрязване/сгъстяване на лоницера и лавровишна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: