Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
brum - майстор
Тъй, да споделя какво съм подхванал. Както заглавието показва - интелигентна система за поливане. Т.е. няколко датчика за влажност на почвата, датчик за влажност на въздуха и температура на въздуха и няколко клапана управляващи поливането на отделни части на градината. Или на кратко - ще вкарвам хайтек-а на село :) .

Налични части (всичко е яко китайско, че идват по-евтини частите :) )
1) Контролер - Arduino Nano
2) Датчици за влажността на почвата
3) Датчик за температура и влажност на въздуха
4) Релета за електромагнитните клапани за поливане
5) Електромагнитни клапани за водата, 12V, 300mA, необходима е малка преработка за да работи с ниско налягане на входящата вода
6) Часовник и памет за логовете и настройките

Какво ще представлява системата: Задават се часове през които е удачно да полива и целева влажност на почвата в мястото където се намират датчиците (2). Целевата влажност се задава като горна и долна граница - при влажност под долната граница - полива и се прави корекция за времето на поливане, при влажност над горната - не полива и се прави корекция за времето на поливане, при влажност в границите - полива без да се правят корекции. Полива се според зададен час/ден от седмицата. Параметрите ще могат да се променят през серииния порт (ще поддържа един вид AT команди) и ще се пазят в постоянната памет. Ще има един датчик за влажност на място където не се полива - той ще следи за количеството валяли дъждове и ще се прескача поливането ако не е нужно.

През 30 мин ще записва показанията на всеки датчик и тази информаця ще е достъпна за сваляне на компютър (или телефон ако му добавя bluetooth сериен интерфейс). Логовете ще пазят също час и дата на записа.

Захранване - 12V през 2 ампера адаптер със закачен акумулатор (4aH 12V липо батерия) за бекъп - да може все пак да оцелява при сривове на захранването. Не че рестарта му е проблем, ама само връзването на една батерия паралелно на захранването и един токоограничител преди нея ще позволява системата да изкара 1-2 дни без ток.

За поливане ще се използват капково маркучи и бидон (1 куб. м.) на височина около 2.5 метра.

Къде съм за момента - събрах частите, пиша софтуера :) . До края на седмицата се надявам да съм готов с това и да мога да тествам в полеви условия. Следващата седмица доизкусурявам проблемите и после бодвам всичко да работи за постоянно. За месец след това се надявам да успея да изчистя проблемите и да заработи перфектно :) .

Ако всичко се получи грижите за градината ще се сведът до веднъж в седмицата. Да гледам за болести, да пълня бидона с водата и да окопавам като е необходимо. Различните зони (с различните датчици за влажност на почвата) ще позволят една система да поддържа правилни условия за различните култури. Та ще ми полива и доматите, и чушките, и краставиците, че и лука и чесъна чак :) .
Последна промяна от brum на вт мар 11, 2014 4:49 pm, променено общо 1 път.
stiv1961 - майстор
Интересна тема, но си оправи от сега заглавието, че някой ще помисли, че системата е за плевене :-D
Ще я следя с интерес :)
MrSpasov - специалист
Дай цена и почвай да приемаш поръчки, че лято иде :)
iivanov - майстор
Не казваш колко ти е мястото.С този кубик резервоар, дали ще стигнеш седмица м/у обслужванията? Помисли ли за автоматично пълнене? И защо точно резервоар?
brum - майстор
В моя случай ще стигне. Ако не стигне - да, ще се пълни автоматично. Иначе мястото е много малко - около 30-40 квадрата.

А за поръчките - който може ще си го направи сам. Всичко ще е публично достъпно. Който не може - ще търси някой да му го направи :) .

Иначе цената за частите е около 40-50 долара май. С 6 датчика, 4 клапана и другите екстри там. Още 50лв за маркучи, снадки и другите там работи и си мисля, че тотала ще е под 200лв накрая.
Stefan_62 - майстор
brum написа:
мястото е много малко - около 30-40 квадрата.Тотала ще е под 200лв накрая
Интересно наистина, но ми се струва, че в твоя случай за тази площ просто не си заслужава труда и парите /има много по-лесни и по-евтини решения/, но пък предизвикателството си заслежава. Успех. :drinkers:
dadko - майстор
Не съм много съгласен с аргумента, че площта е малка и не си струва. Какво, като са 40 кв. м.?
Щом не са половин декар- да изсъхват насажденията ли?
Аз също ще правя капково, но без автоматизация. Градинката ми е с близка квадратура и да разчитам да вали дъжд ли, когато съм на почивка?
brum - майстор
Правя го точно заради предизвикателството :) . Пък и ще работи на вилата където през седмицата няма никой. Та определено ще върши работа.

Но ударих на греда с клапаните. Тия дето ги имам няма да свършат работа и не подлежат на тунинг. Имате ли идея какъв 12V клапан мога да ползвам който да работи на ниско налягане и да има достатъчно дебит?
angel_ov - специалист
Ей тука viewtopic.php?f=29&t=41619&p=588219#p588219
бистрим същия проблем само че с фабрични програматори. Помагай!
Последна промяна от angel_ov на ср мар 12, 2014 12:36 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Ще следя с интерес. Отдавна ми се върти нещо такова в главата ама за сега не ми се отделят едни 1х лева за това. :)
какви са клапаните дето имаш и какъв е проблема с тях? В другата тема бях писал - за ниско налягане са подходящи само такива със задвижка (моторче с редуктор и крайни изключватели(. В нета ги има ама са си цифра.
И само за инфо. Хората си имат интелигентни метеостанции. Събира си данни през годината и си прави прогноза за конкретния микроклимат. Имат си няколко готови настройки за конкретни географски райони. Естествено нас там ни няма. :sad: Ама иначе се обучава за конкретния район. При падане на температурата ти зазимява системата и източва водата. :-D На пролет стартира сама, :shock:

Изображение

:partyman:

Тема "Интелигентна система за пoливане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: