• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
feikot - специалист
Здравейте колеги,искам да попитам някой,ако има запознат,кой вариант за напояване на овощна градина ще е по-удачен. Разбира се капковото е най,но в момента нито дръвчетата го позволяват,нито имам финансите,още повече,че нямам желание за капково сега.

Та,имам сонда с потопяема помпа (6 куб. час) и има доволен дебит,но я бих началото на септември и до сега не съм я "пробвал в боя".Досегашното поливане го правих по следния начин-пълних или от реката или от кладенеца в къщата един пластмасов кубик,после с буса по дръвчетата и така.Отвратително.

Сега мисля да ги поливам директно,но проблема е,че редовете са по 180 метра.

Питането ми е-с какво ще е по-удачно поливането - вариантите са няколко- с черната ПЕ тръба навита на ролка и да я изтеглям последователно по дръвчетата или с градински маркуч (доста е скъпичък за такъв метраж)
или с този тип Изображение
но пък тук излиза проблема как ще бъде навит или събран маркуча като поливам първите и докато стигна до последните. Ще се прегъва и хем ще мъчи помпата,хем и мен.

Дайте ми съвет,ако някой има идея или е правил,ще се радвам да сподели :)
hidrazin - майстор
Най-удачно с капково.
:partyman:
feikot - специалист
Знам,просто го изключвам за сега като вариант :)
feikot - специалист
За сега 9 по 180 метра. Тази година (живот и здраве) предстои разширяване с още 7-8
hidrazin - майстор
Ами не знам на какво разстояние са ти дръвчвтата ама както и да го мислиш при тази дължина на редовете все ще е мъка. Това са към 1700 метра обща дължина на редовете. Предполагам сега са малки и минаваш с по 30-40 литра на дръвче за поливка, ама те си растат и догодина ще искат повече.
С каквито и да е тръби и маркучи ще е голяма хамалогия. Черната РЕ тръба трудно се навива и развива. Ако е по-студено времето си остава на "пружина". Освен това също не е застрахована срещу пречупване, макар и рядко.
Оня лентовия маркуч няма никакъв шанс с него да правиш завои. Трябва да върви все направо. Има някакъв вариант да вземеш такъв маркуч и да го направиш на по няколко парчета примерно от по 20 метра дето да съединяваш с бързи връзки. Опъваш го в едно междуредие и му слагаш накрая едно парче армиран градински маркуч. С това парче вече поливаш дръвчетата - примерно последните четири в двата съседни реда. Общо около осем броя или колкото там ти стигне маркуча. Като ги напоиш тези последните откачаш последното парче от лентовия маркуч и пак закачаш градинския. И така докато напоиш два съседни реда.
После изместваш парчетата през едно междуредие и пак така. За девет реда ще трябва да го правиш четири пъти.
Има и други варианти, но все са не много удачни, трудоемки и изискващи много време.
:partyman:
feikot - специалист
Е да,ама при положение,че до сега поливах с бидона и буса :rolleyes:

А за ПЕ тръбата имах предвид нещо такова като макара (ролка),само че по-малка разбира се
Изображение

А ако е капково,ще трябва да вадя с помпата в резервоар,а после с хидрофор по редовете...
petiolov - напреднал
като гледам тия работи дето си ги намислил може да ти излезне по скъпо и от капково,и много време ще губиш за поливане,а за капковото не ти трябва нито резорвоар нито хидрофор просто ще го отделиш на няколко кръга защото няма да ти стига дебит и налягяне,сам си правих капковото преди три години не е сложно и не излиза никак скъпо сега го командвам от 50км с телефона и не губя никакво време за поливане
feikot - специалист
Предимствата на капковото са ясни,на оранжериите ми (домати) съм го направил така,но там хем е рисково да го откраднат,хем ми казаха,че на малките дръвчета не е много добре,защото кореновата система започвала да се разпространява хоризонтално,а не вертикално надолу. Което е лишено малко от логика,но все пак. Ако 500 метра тръба на 1/2 е 140 лв. това значи,че с 2-3 ролки ще се справя. Още 400 капкообразователи и т.н. което е поне 1000 + лв. Най-вече ме притеснява,че няма да го намеря :) Сондата има пре предостатъчен дебит,помпата дава 6 кубика на час,предполагам,че ще стигат.Ако не имам бензинова руска,която прави 18 кубика на час. Ще правя опити сега и ще видим какво ще става...
hidrazin - майстор
Нещо си се объркал. Капкообразовтаелите са по 20-тина стотинки на дребно. Примерно:
http://napoqvane.com/drip_irrigation/dr ... ipper_0_40
http://agrocomers.eu/site/index.php?do= ... w&view=422
Тези 400 броя са няма и 80 лева. За сметка на това обаче при 9 реда и 400 дръвчета, ако избереш капкообразователи с дебит 50 литра на час ти излиза дебит 2,2 кубика на ред. На веднъж ще може да поливаш два реда с тая помпа. И този маркуч от 1/2 ми се струва тънък за този дебит и дължина на реда от 180 метра.

Изображение
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Поливане на овощна градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: