Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
gechevp - специалист
Здравейте приятели,
имам следния проблем - слънцето. Мястото е голямо, което се огрява през целия ден и лятото става ад!
Приблизително 1200 кв.м е - лицето на имота е 49 л.м. което лице е на Юг. и към улицата, поради което искам покрай огрдата да засадя някакви дървета, които да са високи и да правят не много дебела сянка.

Ориентирах се към брези, красиви ръвчета, но проблема, е че падат от тях някаква "звездички", които се притеснявам, че много ще цапат мясото.

Моля споелете идеи и съвети! :)
imegogo - специалист
според мен най-добре е асмалък но е доста занимавка с него иначе ти препоръчвам овощни дръвчета хем ще ти правят сянка ,хем ще береш плодове,ако търсиш дебела сянка орех, но той хвърля много сянка и не можеш да гледаш градина примерно
iivanov - майстор
imegogo написа:
...хем ще ти правят сянка ,хем ще береш плодове...
Такова животно няма.Овошките се гледат или за сянка, или за плодове.
Stefan_62 - майстор
iivanov написа:
Такова животно няма.Овошките се гледат или за сянка, или за плодове.
:? Е що мислиш тъй Иво. Кво пречи да ти пазят сянка и да береш плодове. Не виждам логика в думите ти :? .
Svetoslavoff1 - майстор
Има логика Стефане и според мен тя е в следното:
Засенчването предполага моравка отдолу за разпускане, игри с дечица и домашни любимци, софра да се спретне навън и все такива глезотийки. А плодните дръвчета - рязане, пръскане, нападали плодове с мухи и оси. Е разбира се има и компромиси - например райската ябълка дава шарена сянка и е красива и есента след листопада с оранжевите слънчица на плодовете. Според мен авторът има напразни опасения от брезата - това нейното няма нещо смолисто и да цапа. Много ми допада за засенчване албицията. Има и разни бързорастящи тип иглолистни. Но какво ще боцне авторът си зависи и от мястото - ветрове, студове, валежи. Сетих се и за японска вишна.
Stefan_62 - майстор
Svetoslavoff1 написа:
Има логика Стефане и според мен тя е в следното:
Засенчването предполага моравка отдолу за разпускане, игри с дечица и домашни любимци, софра да се спретне навън и все такива глезотийки.

Ами не виждам логика защото колегата е описал в поста си, че става въпрос за сянка с дървета покрай оградата и до самата улица, а не вярвам някой нормален човек да седне точно там да разпуска и да прави софра и тем подобни, като може да направи това по-навътре в двора далеч от пепеляка и шума от улицата. Вярно е, че може да се засеят и други видове дървета, но пък от плодните ще има и сянка и плодове за децата, а и за ракийца. :drinkers:
iivanov - майстор
Стефане, ей къде е логиката.Плодове дават едногодишните клонки при костилковите и двугодишните при семките.Затова се прави и подържащата резитба. А при гледане за сянка се прави само санитарна резитба, т.е при болест.В един момент въпросните клонки отиват там, където не можеш да ги стигнеш нито за пръскане, нито за беритба.Освен това безконтролния растеж на клоните намалява плододайноста.
hidrazin - майстор
Явно човека търси "стерилни" дървета. Ми да си насее пауловния.
:partyman:
Stefan_62 - майстор
iivanov написа:
Стефане, ей къде е логиката.Освен това безконтролния растеж на клоните намалява плододайноста.
Ами щом казваш може и да е така, аз съм насял череши, които са високи около 4-5м., резитбата им е дотолкова колкото да не се допират и кръстосват клоните им и не съм забелязал да им е намаляло плододаването и да им е безконтролен растежа. Вече 7-8г. даже си дават плод прекалено много /всяка година са отрупани/. Сливите ми са почти на същата резитба, само, че тях ги подържам на около 2-3м. и при тях не забелязвам проблем в плододаването, но по вашият край може и да е така.
alsted - майстор
gechevp написа:
... да са високи и да правят не много дебела сянка.
Тополи. Стига да нямате алергии. Отделно факта, че те притеснява цапането от звездичките ... на есен всяко широколистно ще ти цапа много по-яко. Мислех още в началото да ти предложа иглолистни (вечно зелени), но и от тях постоянно има капещи ... Нещо не схващам как ги поддържаш 1,2дка при положение, че те притесняват някакви звездички?

Тема "Съвети за хубава сянка! :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: