• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 116
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
bulhomes2 - майстор
Малко не е добре да се самоцитирам, но доста от последните постове повтарят това
bulhomes2 написа:
1. За декар и нещо равен двор (щото моя е такъв) и нагоре с ежеседмично косене - бензинова самоходна косачка.
2. За рядко косене на до 500 кв.м. - китайка коса до 150 лв (с гаранция за поне 2 години)
3. За често косене на до 500 кв.м. - ел косачка
4. За неравни места с по-големи размери или по-рядко косене - маркова моторна коса.
5 За над 3 декара (в подредност от най-добро към надолу) - трактор, палцева самоходна косачка (тук имам в пред вид такава дето се сяда на нея), палцева косачка (а тук такава, дето се ходи след нея), косач (независимо от народността).
Тани, що не вземеш да го сложиш някак като извод в началото (и да добавиш за неравностите), щото явно не се чете цялата тема?
Последна промяна от bulhomes2 на чет юли 31, 2014 8:18 am, променено общо 1 път.
forski - специалист
С точка 3 не съм съгласен, моята поляна зад къщата е точно такава, 500кв/м и се коси всяка седмица, да кося с ел.косачка половин декар... не благодаря :)
bulhomes2 - майстор
forski, ясно е, че за хляб можеш да ходиш и пеша и с мерцедес. Въпрос на възможности. Тук даваме горната граница на оправдаването на съществуването на даден вид коса или косачка. Колко според теб е горната граница на ел.косачка?

ПП. Някъде трябва да вкараме и от тези косачки за стадионите - дето се сяда на тях.
bigdragon - майстор
bulhomes2 написа:
Драго, това твоето е мазохизъм. Вземи си една бензинова самоходна (има ги и по 150 лв в продавалника), да видиш колко си се мъчил. Хем не опъваш кабел, хем сама върви, хем е по-широка и свършваш много по-бързо. С такава като твоята си косих двора по 4 часа, а сега - 40 минути...
Изключително точна забележка.
Тази косачка е купена на шега от една промоция за 80лв. и две години гаранция, обаче излезе голямо куче и не умира, а само коси...
До сега за четири години веднъж съм точил ножа и два пъти съм я мил с водоструйката.
Следващата ще е може би нещо такова:
Изображение
forski - специалист
Честно казано аз не съм фен на ел.инструменти за градината, предпочитам бензиновите макар и да са шумни и да изискват масла, бензин, греси и т.н. може би и за това съм предубеден към тях :)
Ел. косачка бих използвал за малки площи, като алеи с райграс например, малки декоративно озеленени площи и т.н. по-простата причина че ел.косачката е лека и можеш да я размятваш на където си поискаш,можеш и лесно да маневрираш м/у храсти, цветя и друга растителност!
Аз за нещо подобно бих я използвал.
Сега особенно с тези дъждове, тревата расте като луда, и за седмица става 15-20 см. дива трева, детелина, и всякаква друга кощтрява която се е разсяла по-поляната. Бензиновата на моменти се озорва, с електрическата не ми се мисли как ще е. Ако площа е засята с райграс сигурно ще върви по-леко и ще успява да смогне, но ако е оставена на дива трева според мен ще е мъка да се коси с нея.

п.п. Хускварната е страхотна, ама много скъпа да и се невиди, па в крайна сметка и тази за 300 и тази за 1300 вършат една и съща работа...косят :-D
hidrazin - майстор
Определено електрическа косачка е за много малки площи. Примерно до 100-тина квадрата. Дори и тогава ще е мъка ако в дадената площ има дървета, колове за асми и други такива които трябва да обикаляш и постоянно да мислиш за кабела. Става за малки площи и разни алейки.
Кося към 120 квадрата райграс където има колове за асми и към 50 метра тротоар широк 2 метра с дръвчета по него. Не ми се мисли каква мъка ще е ако трябва да го кося с електрическа, както го правят комшиите. Единия с косачката и един да му помага с кабела. Кошмар. Тези 120 квадрата ги косих близо две години с електрическа. После я подарих и никога повече няма да си купя такава. Все пак читава бензинова може да се намери за 120-150 лева, макар и втора ръка.
Иначе имам електрически аератор. За 1-2 годишно не е проблем да му опънеш кабелите.
:partyman:
bulhomes2 - майстор
ОК. Намаляме площта на електрическата до 200 квадрата.
forski - специалист
200 квадрата - райграс :)
bulhomes2 - майстор
Явно остарявам нещо, щото напоследък все по-не мога да разбирам какво са искали да кажат съфорумците
Krass написа:
Каква по-сериозна трева. За това си имам самоходна бензинова, а с тримера само довършителни работи. Оригиналната корда на тримера (флаймо на ток 1000W) свърши за 10 минути работа. Като на всяко късане свалях главата, за да издърпвам на ръка. Някаква квадратна, която се заклинва и не излиза сама.
а след малко
Krass написа:
Роторна е 53см. Площта ми е към 700 квадрата. а главен озеленител-жената :razz: Палцова имаме в службата. Колегите, които поддържат (косят) тревата в уредбите казват, че тая година машината направо спира там където са закъснели с косенето. С моята (роторната) пробвах да кося пред вилата, там където изобщо не е косено, ами не става :?
forski написа:
200 квадрата - райграс :)
:?
forski - специалист
Исках да кажа че с ел.косачка бих косил само малки декиративни площи засяти с райграс и нищо друго :)

п.п. Не ме кефят тея ел.машинки за двора и градината, кабели, удължители, обичам да ми бръмчи и да мирише на изгорял бензин и масло :-D
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 116

Тема "Коса или косачка и каква да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: