• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 116
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
alsted - майстор
Ливади за сено се косят юни. Кога по-точно - когато се реши, че прогнозата за времето е благоприятна за изсушаването му :-D Височината на тревата никой не я гледа - колкото-толкова. При забавяне , особено при дъждове, вятър - поляга и това вече е проблем при косенето :idea:
Втора реколта се получава само при обилно напояване.
Твоя случай все пак не е точно такъв. В смисъл, че при теб не е чиста ливада - има плевели, които растат със значително по-висока скорост и при по-ниска влажност. Препоръчително е да не се допуска узряване на бурените за да не хвърлят семена и да се сгъстяват допълнително.
Какво е мнението ти за хербецидите?
Stefan_62 - майстор
Тани написа:
Ами нека задам въпросите си по друг начин:Всички гледат, но вижда който знае! - е, аз гледам, но засега не виждам това, което виждате вие! Може да ми се подигравате, а може и да помогнете! Избора е ваш!
Не се сърди Тани, но поне да беше споменал, че става дума за косене на ливада и какво ще се прави окоената трева. Колегата "alsted" ти е обяснил точно и все пак зависи дали ще използваш сеното за храна на животни или проста ще се поддържа някъква височина на тревата. :drinkers:
iivanov - майстор
Семената на превелите никнат по всяко време, Тани.Не е като културите, като го засадиш и да чакаш определен период.Освен това поникването зависи от времето, валежите, вида на заплевяване и т.н.И въобще земеделието не е точно занимание.
Машината ти е достатъчно мощна, да се справи с всякакви предизвикателства, така че и да отървеш тревата,няма се плашиш.Както казаха тревата става проблемна, като израсте и полегне.Тогава има гадния "навик" да се навива около редуктора и главата и да спира работата.За избягване на това мястото на откоса се минава два пъти.Надясно "подстригваш" наполовина, а наляво режеш отдолу.
alsted - майстор
Stefan_62 написа:
... да беше споменал, че става дума за косене на ливада и какво ще се прави окоената трева...
Тани написа:
Днес:
- орязах 4 реда по 90м рози ...
- окосих почти 4 междуредия широки по 3м. около декар ...
Аз го разбрах, че просто почиства, затова го питам за химия :?
Stefan_62 - майстор
Ами той така беше задал въпроса, че все едно става въпрос за косене в дворното място :? и че се интересува колко висока да си остави тревата на определен терен. Но мисля, че вече се уточни въпроса и ще си прецени.
Тани - модератор
Извинявам се, че съм задал малко половинчато въпроса! Не ми се искаше да разводнявам темата с подробности различни от косене, но май е необходимо :? Става въпрос за поддържането на тревата в междуредията на розите. Смятам да не го ора, а да кося. Самите рози смятам да мулчирам около корените. Засега със слама, а в последствие с окосената трева евентуално. Когато е висока става за тази цел, но пък за мулчиране не трябва да има семена. Ако няма да става за мулчиране, ще я оставям да си се "компостира" в междуредията. В интерес на истината, първия път я косих преди две седмици , а сега почти няма следи от "сено" за сметка на това, под малкото остатъци от суха трева, почвата е влажна и "надупчена" от червеи. На есен смятам да засея ръж с някакво бобово растение за сидерална култура в междуредията, защото четох че ще ме отърват и от плевелите, а ще мога да ги ползвам и за зелено торене за обогатяване на почвата с азот. След това мога да посея и люцерна, защото имала много дълбоки корени - да разрохка почвата в дълбочина и да я направят по-пропусклива за вода, а по-нататък ще му мисля! Може би детелина, да задържа влагата. От дотук написаното се разбира, че ще избягвам честите почвообработки в междуредията, защото ерозират почвата. От тази гледна точка, орането е за предпочитане пред хербицидите. Пък и емпиричния опит ми е достатъчен - от използването на хербициди от предишния собственик, 20% от розите са загинали, а още 10% все още се борят за живота си със свити недоразвити листа. Може и да не е пръскал правилно , но защо да се боря с природата, като мога да се възползвам от предимствата на "плевелите" . Сигурно ще допускам и грешки, но пък така се трупа опит, който смятам да споделям, независимо от резултатите!
alsted - майстор
Принципно поемаш риск с твоето алтернативно поддържане - не е ясно развиващите се микроорганизми в разлагащата се трева доколко няма да са в конфликт с розите. Другите как го правят сега? А "някога"?
Тани - модератор
Ами точно затова не исках да споделям подробностите, защото темата ще тръгне в посока мулчиране, сидерация, сеитбообращение, зелено торене и т.н. Нека не забравяме, че това е тема за моторни коси :wink: Ще пиша и за тези неща, но не тук!
alsted - майстор
Ми почисти отплесването - нека си остане темата само за моторни коси. Ако ще си отваряш тема и тези неща тук случайно ти се струват съществени, би могъл да ги преместиш там.
Stefan_62 - майстор
Тани написа:
И След това мога да посея и люцерна, защото имала много дълбоки корени - да разрохка почвата в дълбочина и да я
Не допускай грешка с люцерната, тя е като троскота и най-вече, че изсушава бързо почвата. После няма отърване от нея. Вариянта с мулчиране с окосена трева е добър, но коси само с кордата, аз поне така практикувам в овощната градина, кося и не събирам тревата. Само да попитам това рози за градинка и красота ли са или ги гледаш за бизнес?
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 116

Тема "Коса или косачка и каква да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: