• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miro-penchev - специалист
Здравейте,

Доколкото успях да открия в снимки в мрежата това от моята снимка е шарка по сливата? :? В случая е някаква синя слива, тази година за първа година съм й собственик на градината. И доколкото разбрах оправия няма, всяка година ли поразява листата и плодовете? И освен че явно влошавала качеството на плодовете, други последствия има ли? В нета се върти една статия, която изглежда като изкопирана един от друг без много полезна информация.

Благодаря,

Прикачен файл

DSC_0299.JPG
КИМИ - специалист
Ако е само на 1 клон- отрежи го и постоянна борба с въшките и цикадите,
защото те разпространяват шарката,
ако е цялото дърво- отрязване и изкореняване и
на нейно място се засажда устойчиви
на шарката сортове като Станлей например..
alsted - майстор
Имам такава (моята е Стенлей) на няколко десетилетия. Нищо й няма! Плодовете и плододаването са си съвем нормални. Правил съм няколко присадки от нея. Новите дръвчета също я имат и също прекрасно си плододават. Рутинните пръскания са си задължителни.
Що за градина имаш? В смисъл колко и какви дръвчета? Още по-то-точно - има ли изобщо други сливи, които не са шаркави? Въпросното дръввче фиданка ли е, младо ли е?
miro-penchev - специалист
Купих къща с малка овощна градина и това е първата ми пролет, в която се грижа за градината. Имам две сравнително стари сини сливи, една до друга са, диаметъра на дънера им е към 25-30 см. Предния собственик преди вероятно 4-5 г. е отрязал всички стари клони и е оформил корона, не зная по каква причина, може би да ги подмлади. В начало на пролетта изглежда че едната от двете сливи (и една кайсия) беше хванала ранно кафяво гниене според съвети от тук, пръсках с препарати 2-3 пъти и се оправиха, с малко загуби на леторасти.
Сега сливата, която не беше засегната от гниенето е с тези петна, не зная дали предните години е имала. Сега забелязах че има листни въшки тук-там и ще пръскам тези дни, при първа възможност.

А въпросите ми за болестта бяха свързани с това че все пак дори и да има някакви леки забележки по плодовете, все пак изкореняване на цяло дърво за този проблем (ако е само този) ми се струва прекалено. И без това повечето плод (дано да има :) ) ще отиде за сладко, за което пък съвсем няма значение този проблем.

Освен тези двете сливи имам една кайсия, четири круши, три ябълки, две праскови, някаква кръгла слива и една дюля - все големи дървета и няколко нови, на по 3-5 г. - череша, праскова, ябълка и едно, което май е вишна или череша, не го разпознавам съвсем :)

А нали уж Стенлей бил резистентен сорт? Поне така четох в нета.

Прикачен файл

DSC_0122_small.jpg Двете в ляво са сините сливи
alsted - майстор
miro-penchev написа:
Имам две сравнително стари сини сливи, една до друга са, диаметъра на дънера им е към 25-30 см.
Значи (поне според мен) заразата не се внася сега и няма опасност да пострадат масово някакви масиви. Затова и питах - да не би да става дума за сливов масив. Не мисля, че се налага премахването на въпросната слива. Все пак може да спазваш препоръчваната хигиена на инструментите, когато я обработваш.
miro-penchev написа:
А нали уж Стенлей бил резистентен сорт? Поне така четох в нета.
Ами имай по едно на ум за информацията от нета :wink:
iivanov - майстор
alsted написа:
.
miro-penchev написа:
А нали уж Стенлей бил резистентен сорт? Поне така четох в нета.
Ами имай по едно на ум за информацията от нета :wink:
С това заболяване не съм имал вземане-даване, но доколкото знам стенлей са резистентни.Всъщност причината за разпространението на този сорт е заразата от шарка по кюстендилската слива, някъде през 50-те.Тогава са били унищожени цели масиви. Това съм го чел и не настоявам да съм крайна инстанция.
alsted - майстор
Аз също съм го чел. Питал съм и конкретно за моя случай. Имаше типични стряскащи отговори, но някой ми беше казал да не се притеснявям, да го приема като козметичен дефект (при положение,че е Стенлей, а не Синя кюстендилска) и да си я ползвам.
Питащия не уточнява неговата каква е, но факта, че е стара и жива ми се струва оптимистичен. Не съм наясно как става заразяването, но мисля, че не е от скоро. За моята не мога да твърдя, че не си е купена така. Отговорно мога да потвърдя обаче, че при взимане на калем от нея, новото дръвче ще си е шаркаво. Това изобщо не му пречи да си ражда добре!
hidrazin - майстор
Покрай оградата на къщата имах сини сливи (кюстендилски и мнооого стари). Повечето от тях бяха с изгнили стволове и много изгнили клони. Почти никакъв плод не даваха. Преди няколко години ги изкорених всичките и сложих дръвчета асорти. :-D Боднах една ябълка, една бяла череша, две зелени Ренклоди, две М15, една Йо-Йо, и две Стенлей. С тях май сбърках. Полъгах се от комшиите дето имаха такива. Когато сях моите, тези на комшиите бяха вече в активно плододаване от 2-3 години. Те по целия тротоар бяха насели само такива. Много добре изглеждащи - отрупани с едър плод. От миналата година вече ги няма. Почти всички изсъхнаха.
От моите две Стенлей едната е с шарка още от първата година. Явно така е купена от разсадника. Тази година ще ражда за първи път и ще видя как е. От прочетеното из нета се оказва че Стенлей е умерено резистентен към шарката, много чувствителен към ранно и късно кафяво гниене и въобще не е устойчив на студ и резки температурни промени. Това означава че въобще не трябвало да ги сея. :lol:
За райони заразени с шарка се препоръчва Йо-йо. Първият сорт резистентен към шарка и устойчив на гъбни болести.
:partyman:
alsted - майстор
hidrazin написа:
... много чувствителен към ранно и късно кафяво гниене и въобще не е устойчив на студ и резки температурни промени.
Личното ми впечатление не е точно такова, но без пред- и след-цъфтежно пръскане, нищо не се бере! Цъфти, връзва и всичко почти веднага окапва. Какво точно я е поразявало - не съм проучил (първите й 10-15 години не съм се занимавал ... баща ми уж ...). След като започнах да пръскам - плододава доста добре.
hidrazin - майстор
Хората казват друго. Аз лично това съм видял което съм и написал.
http://www.fruitgarden.org/bg/plum.php#fruit0
Стенлей
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Шарка по сливата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: