• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
brum - майстор
Гледам хората по света си ползват разни fertilizer injectors. И викам и аз да си направя/купя нещо такова. И се чудя как да го направя :) .

Хората масово ползват някакви "venturi valve" което е рестриктор дето да увеличи скороста и намали налягането на водата и зона с подналягане в която се намира маркуч засмукващ разтвора за торене от вън. Ама това май не е много приложимо при капковото когато има малък дебит на водата или поне аз не си го представям.

Другия вариант дето замислих е да вкарам два маркуча в тръбата - един гледащ срещу течението (червеният), друг гледащ по посока на течението (жълтият). И двата маркуча да влизат в общ съд в който е разтвора (зеленият правоъгълник). Тоя маркуч дето е по течението ще вкарва вода в съдъ с разтвора, а другият дето е по течението ще изкарва разтвора и ще го вкарва в тръбата с водата. С клапан регулиращ дебита през червеният маркуч ще се регулира и количеството тор. Обаче има проблем - няма да е равномерно торенето. В началото ще вкарва повече тор, а като поработи системата в съдъ ще остава все по-разреден разтвор. За пълнене на разтвора ще има по едно кранче и на червеният, и на жълтият маркуч. Затварят се крановете, отваря се съда с разтвора, изсипва се водата и се налива следващата доза.

Та търся разни идеи как да го реализирам това. Също малко ме притеснява, че ще използвам "био" торове. Намерих някакъв "хумусил" дето е нещо като био хумус, ама в течен вариант. Ако от това тръгнат да се развъждат разни живи работи може да запуши някой капкоотделител.

Та не съм наясно има ли въобще смисъл от такава система. Мога и да си торя сам, ама мога да се опитам и да автоматизирам :) .

Прикачен файл

fertilizer mixer.JPG
fertilizer mixer.JPG (4.28 KиБ) Видяна 7931 пъти
ivanovbg - майстор
Аз имах идея една бутилка с тор да я напомпвам и с дюза да регулирам ...но не стигам все до реализация. По лесно е да сипя тор в бидона...шот сега съм на бидон де. :wink:
pipilica - майстор
Тва дето си го намислил добре но трудно ще го направиш и още по-трудно ще регулираш количеството тор. Може би е по-добре резервоара с торта да е под налягане и с кран да регулираш колко тор да се влива в тръбата с вода. Туряш един водомер и гледаш колко вода на час харчи капковото и смяташ за тая вода колко тор ти трябва, и взависимост от това с какъв съд разполагаш смяташ с каква концентрация трябва да е торта в съда. Нещо такова може би ти трябва.
ivanovbg - майстор
С тръба на Вентури лесно се дозира и добре работи. За регулиране количество тор което трябва да засмуче се прави байпас и с него... Изображение
Ето ти и параметрите на засмукване в зависимост от дебита и цолажаИзображение

П.П.Ако решиш да правиш и размери имам, но са в инчове.
brum - майстор
Точно тия тръби на вентури споменах в началото, но ме притеснява при тоя моя малък дебит дали ще работи. Иначе ако работи ми е най-удобното, ама дебита ми варира от 70 литра на час до около 600 литра на час. И не знам дали ще работи в тоя голям диапазон. Особенно в долния край, където 70 литра на час си е направо никакъв дебит.
ivanovbg - майстор
Няма да работи, поне 600л/ч трябват. Като мене - бъркаш в бидона и .... :wink:
brum - майстор
Ако имах бидон нямаше да го мисля, ама поливам директно от кладенеца през хидрофора :) .
hidrazin - майстор
Ами явно ще се налижи да ториш на ръка. Тези пластмасови уйни са безбожно скъпи. Ето и в плювалника:
http://olx.bg/inzhektor-za-tor-i-himika ... -i50631115
http://olx.bg/inzhektor-za-tor-i-himika ... -i49832849
Иначе в това няма нищо особено и скъпо. Достъпно е и за любителска изработка, стига ръцете да не са ти .... :-D
На този принцип работят карбуратори, бояджийски пистолети, вакум помпи на вода ... Просто ще иска малко проби и настройка.
:partyman:
brum - майстор
Абе не ме кефи т'ва, щото ще трябва всеки път да регулирам разликите между наляганията на входа и изхода за да работи. Искам нещо по-просто :) .

Та май ще остане торене на ръка.
ivanovbg - майстор
По просто от бидона няма, а има доста предимства. Като започнеш от поливането с темперирана вода, торенето и по малкия разход за ток и свършиш с това, че не натоварваш маркучите. Аз миналата година една част бях на водопровода. Да ама като бях забравил една нощ да спра и за късмет се беше спукал един маркуч... та 30 кубика залудо.Добре че беше в края, та само водата ми излезе скъпо. Взех програматор, в началото екстра, но нещо заседна, не беше затворил като хората и почти ги удави... Та затова съм на няколко бидона за различните култури. И торенето е лесно. Примерно поливам с един бидон 100 корена домати, по 2 грама на корен НПК разтворим - сипвам 200 грама в бидона, разбърквам и врътвам крана :)

:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Смесител за тор при капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: