Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
estorm - специалист
За месец си отидоха последните 4ри бадема. Ей така пожълтяха. Първо единия после другия накрая тези двата. 4г. изкараха и сега се приключи. А прасковата точно до тях никакъв проблем.
Почвата е чернозем знам не е подходяща. И градината преди да почне всичко бе наводнена за едни 10на часа. Каква може е причината? Поне да не се мъча повече с бадеми там. Всякакви други дръвчета има нито едно не е пострадало и всички се развиват добре.

Прикачен файл

rsz_img_20140614_141255.jpg
alsted - майстор
Никакви аномалии/твари не се забележават по листата? "Доброжелателен съсед"? Клоните при прекършване сухи ли са (дали липсва всякакво сокодвижение)?
estorm - специалист
Значи някъде в март били пръскани против листна въшка. Оттогава допреди месец когато почна съхненето не се е появил видим проблем по листата и плода. Съхненето се разви бързо. Буквално за месец едно след друго си заминаха. Като казвам едно след друго значи в началото съхнеха 2 а на другите 3 нищо им нямаше. После почна 3то и накрая последните 2. За външна намеса от човек е изключено. Клонките на пречупване са свежи. И дървото си е свежо по стъбло и кора. Много бързо заминаха. Толкова ме е яд бяха си отрупани с плод и въобще си изглеждаха много добре.
profy - специалист
estorm написа:
Значи някъде в март били пръскани против листна въшка... Клонките на пречупване са свежи. И дървото си е свежо по стъбло и кора. Много бързо заминаха.
Причината е в много влажната дъждовна пролет, създават се условия за бурно развитие на гъбични заболявания.
При мен къдрилката нападна масово зарзалите, което от 30 години за пръв път се случва.
При бадемите се развива болестта оранжеви петна по листата.
Необходимо е третиране с препаратите Дитан М-45 - 0,2% или Топсин М 70 ВП - 0,1% още при цъфтежа,
и след това през 14 дни, ако времето е дъждовно.
Опитай да ги спасиш чрез тези препарати, възможно е да не изсъхнат.
При мен зарзалите след пръскане със СКОР пуснаха нови листа.
Dam46 - специалист
При мен по подобен внезапен начин изсъхна един орех на 2 м от съседа с дънер около 20-25см. :? След време започнаха да избиват нови клончета. В крайна сметка го подарих на съседа за приклад на пушката му.
estorm - специалист
profy написа:
estorm написа:
Значи някъде в март били пръскани против листна въшка... Клонките на пречупване са свежи. И дървото си е свежо по стъбло и кора. Много бързо заминаха.
....
При бадемите се развива болестта оранжеви петна по листата.
Необходимо е третиране с препаратите Дитан М-45 - 0,2% или Топсин М 70 ВП - 0,1% още при цъфтежа,
и след това през 14 дни, ако времето е дъждовно.....
Ще опитам още утре с препаратите, но се боя, че ще е 'след дъжд качулка' Лошо нещо е незнанието още повече нехайството. 4г не им обърнах почти никакво внимание и накрая стана белята. Жалко за дръвчетата - ще насадя нови и си закачам голяма обеца на ухото.
Благодаря за помоща!
lov - майстор
При нас валя един кален дъжд. Вероятно киселинен и листата на много от дърветата станаха на дупки а на някои опадаха тотално. Добре че покараха от ново. А плодчетата станаха както ти обясняваш. не е от зложелателни комшии защото и при тях е така. Говоря за праскови кайсии и бадеми щото и аз съм и фен.
Чешитесто дърво е бадема. По миналата година ми загина едно 30 годишно дърво. Отрупа се целия с плод и изведнъж умря. И това не ми е първия случай. Отрязах го че дори и дисекция му направих и нищо видимо. А понеже си пръскам едни други дървета по график и той не е отърван никога. Та не е от никаква болест ама и нищо чудно да е и заради прекомерната влажна пролет.
Dam46 - специалист
estorm написа:



- ще насадя нови и си закачам голяма обеца на ухото.
Само гледай да ги засадиш на нужното според закона разстояние от оградата, а не на 40-50 см. :?
estorm - специалист
Dam46 написа:
estorm написа:



- ще насадя нови и си закачам голяма обеца на ухото.
Само гледай да ги засадиш на нужното според закона разстояние от оградата, а не на 40-50 см. :?
Отатък мрежата си е мое :-D имам си до комшията повече от 3 метра.
Днес отидох и напръсках с Топсин. Не са сухи клонките, но гледката е отчайваща. Сигурно няма да ги бъде.
Между другото и аз се хванах за киселинния дъжд затова не отреагирах адекватно като почна жълтеенето. Едно време имахме 2 бадема на лозето. Единственото пръскане което виждаха бе със син камък за да не ги ядат гаргите. Даваха страхотен плод. После се почна неразборията със земите и всичко отиде на вятъра. Ама тогава я нямаше тая зараза по земята. Днес гледам на една млада черешка дупки по листата с кафяво наоколо. Май май радиацията от Фокушима взе да пада с тия дъждове. А в града се навъдили едни комари баси природата 3 пъти пръскаха само ги озлобиха :lol: Здраве да е!

Тема "Какво стана с тези бадеми?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: