Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mici - специалист
Здравейте, имам асма 50-60 кв.м. с около 15 лози, засаждани са преди 7 години. Тая година има страшно много филизи, може би от дъждовната пролет. На всеки филиз - по два, та и по три грозда. Трябва да ги проредя, лозите няма да могат да ги изхранят. Кое е по-правилно: да оставя по-малко филизи с по два грозда или повече филизи на които да премахна по един грозд?
hidrazin - майстор
Аз лично премахвам цели филизи. Там където от едно място излизат по два махам по-слабия. Също всички дето растат надолу. Ако все още е много гъста прореждам през едно око. Ако оставиш много филизи се зашумява много и не може да узрее добре.
Ама това си е мое виждане по въпроса. Нека и някой по-навътре в матрияла да каже.
:partyman:
big_death - специалист
Ами щом е асмалък, къв ти е проблема - ограничаваш само където излиза като ги чупиш на "кокълчето" там където ти пречи ! Нали и това е идеята да си имаш хубава сянка от долу ! А раждаемоста се определя предимно в резитбата - 80% от нея зависи дали да береш повече или по- малко ! А за това дали ще ги изхрани не им бери дерт - тя ако не може - няма да си хвърли филизите с гроздовете ! :-D :lol: :-D :partyman: А и ограничаването на филиза на 7-8 листа след грозда, може и повече но да не са много допринася за наливането на гроздовете !
tysonlkr - специалист
Аз никога до сега не съм виждал на асма да се прорежда плододаването :? Това се прави при овошки, но не знам да се прави и при асми
"Кръшенето" както му казват по нашия край е премахване на краищата, на част от израстъците със шума, но не и на гроздове.
Както казаха колегите с резитбата се определя плододаването.
timo1 - специалист
tysonlkr написа:
Аз никога до сега не съм виждал на асма да се прорежда плододаването :? Това се прави при овошки, но не знам да се прави и при асми
"Кръшенето" както му казват по нашия край е премахване на краищата, на част от израстъците със шума, но не и на гроздове.
Както казаха колегите с резитбата се определя плододаването.
Разреждат се та знае ли се:)))

Изображение
chapara - майстор
Тиме, става дума за "АСМА" :wink:
timo1 - специалист
chapara написа:
Тиме, става дума за "АСМА" :wink:
Ела да видиш при маика ми на дворо шо га прам...половината на земята.

п.п.здрасти Божо и вземете да се обадите наесен :partyman:
mici - специалист
tysonlkr написа:
......с резитбата се определя плододаването.
Е, уж съм спазвал правилата за резитбата, но сега, струва ми се, има много леторасли извън предвидените. От мненията разбирам, че трябва да премахна всички леторасли, които нямат гроздове и освен това - да намаля гроздовете като оставя по един-два на летораст, а дългите леторасли да съкратя до 3-5 листа след гроздовете?
EDI - майстор
Маха се от асма, та и отгоре.Оня ден съборих 1/4 яловици, филизи с немощни чепки и бая листна маса.Тая година дъжда и жегата яко морят асмите, та има нужда от добро прореждане.

Тема "Асмата "полудя"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: