Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kalin72 - майстор
Здравейте, имам 20 сантиметрово орехче в саксия, интересува ме дали сега е добре да го засадя, или да го поддържам в по-голяма саксия до октомври, и тогава да го бодна?
hidrazin - майстор
Като му окапят листата.
:partyman:
kalin72 - майстор
Значи на есен, засега да го поддържам живичко :) Мисля да го хакна в по-голяма саксия, че сега е в кофичка от кисело мляко :)
А наесен ще го засадя до оградата на стадиона, точно срещу вратата на гаража ми :) Гледам по нет-а има кое как се прави, ама все пак - дупка 50 на 50 на 50 см, на дъното тор или хубава почва от магазинската в чувалите, има една чешка, наистина е качствена, то си личи и по цената де. И после една кофа вода отгоре. Така ли е?
Svetoslavoff1 - майстор
Колкото по-голяма ямка, толкова по-добре. Като я копаеш, не смесвай пластовете и при затрупване най-горния пласт слагаш най-отдолу и обратно. Торчица ще е добре, поливаш и затъпкваш да се уплътни почвата.
forski - специалист
Копаеш дупка, на дъното малко тор, малко пясък, малко стърготина, или пък от тези готовите почвени смеси от магазина.
Вадиш дръвчето от саксията, оправяш му корените, ако има счупени или много израстнали ги подрязваш, разполагаш ги хубаво в дупката, да няма стърчащи нагоре и ги засипваш в пръст. Засипваш с пръст 1/3 от дупката и притъпкваш хубаво, засипваш и останалата част от дупката и пак притъпкваш, наливаш му 10л. вода и като попие хубаво с ръце натискаш почвата около дръвчето надолу за да изкараш въздуха и да уплътниш почвата хубаво коло корена, и ...това е :)
Всички дръвчета си ги сея по-този начин и до момента нямам пропуск, успех :)
М/у другото аз подрязвам връхчетата на всички корени, по-този начин се стимулира тяхното развитие и по-бързото прихващане на дървото или растението, не оставяй много дълги или прекалено израстнали корени, режи смело няма да му навредиш.
kalin72 - майстор
Да, благодаря, и аз по този начин засаждам дръвчетата си, но ме интересуваше дали при ореха има някакви особености.
Тия дни ще го прехвърля в голяма саксия с хубава почвена смес :)
hidrazin - майстор
Използвай голяма бутилка 10-11л от минерална вода. Ореха има много мощна коренова система, която е огледална - колкото е голяма короната, толкова и кореновата система. Има и централен корен който расте право надолу като свредел. В никакъв случай не го режи, скъсявай при засаждането.
Имах в двора такъв саморасляк и ме домързя да го преместя на друго място навреме. Тръгнах да го местя когато беше станал над метър. Не успях да му изкопая централния корен цял и без да го прекъсна. Пак се храна но му се забави растежа с поне две години. От няколко години вече бера доволно орехи.
При засаждането се съобрази наоколо да няма стени, огради, кладенци, шахти... и разни подобни строежи. Бавно и сигурно ще ги разруши и ще се наложи да се реже. Ако го пресадиш, след 3-4-5 години ще роди. Ако не го пресадиш - след 8-9-10 години. Моя не е пресаждан и плодовете са добри.
:partyman:
kalin72 - майстор
Има ограда, на стадиона до нас, но на 50 метра по-надолу има засаден друг орех, на 20-30 години, който не е увредил оградата и бетонния пояс. Ще опитам на есен, пък каквото стане, инак орехчето е от прекрасно дърво, плодове с меки черупки и здрава и вкусна сърцевина :)
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте!И аз засях преди около 30 години две орехчета на лозето,по същия начин описан от колегите.Не съм суеверен ,но докато ги засаждах мина един старец със козичките си.Погледа ме и каза,момче дай на мен аз да ги засадя,попитах го защо.Стареца каза че знаел от стари хора че когато засееш орех и той стане дебел колкото вратът на човека който го е засадил човека умирал.Орехите порастнаха,но стареца почина докато бяха млади фиданки,значи е било само легенда или суеверие.Порастнаха и брахме доста орехи и то хубави едри и с мека черупка,но преди две години отивам на лозе и орехите ги няма,някой ги е отрязъл.
kuger - майстор
алцек написа:
Здравейте!И аз засях преди около 30 години две орехчета на лозето,по същия начин описан от колегите.Не съм суеверен ,но докато ги засаждах мина един старец със козичките си.Погледа ме и каза,момче дай на мен аз да ги засадя,попитах го защо.Стареца каза че знаел от стари хора че когато засееш орех и той стане дебел колкото вратът на човека който го е засадил човека умирал.Орехите порастнаха,но стареца почина докато бяха млади фиданки,значи е било само легенда или суеверие.Порастнаха и брахме доста орехи и то хубави едри и с мека черупка,но преди две години отивам на лозе и орехите ги няма,някой ги е отрязъл.
Такъв, да го набараш, и неговите "орехи" под ножа, и ще сте квит :evil:
Сега съм под дилема, имам стар орех на межда между комшиите и мен. Ореха и кастрен на времето според това, на къде са расли клоните. Под него баща ми /мир на праха му/ е сял орехче в моя имот, да няма дрязги. Ами, как да махна стария? Имам снимки на стария, ще поствам, като ги намеря.

Тема "Засаждане на орех." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: