Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
Здравейте
Искам съвет как да се преборя с мравките -местото е около 1 декар и ги има навсякъде и нападат всичко, освен лука -сигурно не им харесва.
Есента засадих овощни дръвчета-основно ябълки-различни сортове 12 бр.
Пролетта ми изядоха пъпките на 3 от тях,двете се оправиха горе-долу,но едното дръвче е с изядени пъпки отгоре.Ясно защо ги изядоха-листни въшки,яко пръскане,но едното даде фира,на нищо не прилича.
Изображение
Изображение
Днес забелязах,че са нападнали и хубавите ябълки-някакъв зимен сорт.
Изображение
Изображение
Итересното е ,че не ядат падналите ябълки под дървото, а тези на дървото.
Мравките са по-големи и черни от тези които обикновенно сме виждали.
С какво да ги пръскам или някакви примамки.
pipilica - майстор
Дурсбан двойна доза или БИ-58 двойна доза, 2-2,5 на 1000. Наливаш в марвуняка и пръскаш обилно около него.
hidrazin - майстор
Това изяденото по ябълката силно ме съмнява да е от мравки. Нещо друго го е гризало а мравките само се възползват да се хранят със сока.
Иначе вярно че мравките разнасят листни въшки.
:partyman:
pipilica - майстор
Листните въшки отделят един лепкав и сладък сок на капки и мравките ходят и го ядат, ако ликвидираш въшките мравките ще си намерят друго за ядене. Имам едни диви праскови, питомното измъзна, пълни с листни въшки освен мравки са пълни и с оси и те ядат тоя сок, за това ги държа въшките събират осите от двора, цели рояци кацнали и облизват листата.
vlax - майстор
hidrazin написа:
Това изяденото по ябълката силно ме съмнява да е от мравки. Нещо друго го е гризало а мравките само се възползват да се хранят със сока.
Иначе вярно че мравките разнасят листни въшки.
:partyman:
Ако е кълвано от птици или нещо друго, дали ако и метна върху ябълката една мрежа против градушка ще има полза.
Ябълките за сега са големи и здрави,но доста от тях наядени.

Тема "Съвет за мравки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: