Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
milen56 - специалист
Здравейте. Ако може да ми кажете какъв е този сок от ореха, кафяв и много лошо мирише. Капе много от една дупка на отрязан клон преди повече от 10г, та чак локва си е направил.Това го имаше и миналата година, но само като овлажняване. Дървото е доста старо и има позагнили места на отрязани клони, пак преди 10г. или повече. Къщата я имаме от 5г. и много е добре да си сложиме масата под сянката му. Но ме притеснява това капене, да не е някакъв процес на вътрешно загниване и да падне при някой по-силен вятър, че понякога се събират доста деца от махалата в къщи.
И още един въпрос за този орех. Понеже е точно до оградата, комшията иска да го махам, че корените влизали в мазето му и щели да му бутнат къщата. А на мен хич не ми се иска да го махам и проточвам във времето с оправданието, че е много голямо дърво и не може да се отреже хей така от двама души.
ivanovbg - майстор
Вземи една тръба и я заточи отпред като трион за да можеш да извадиш ядка. Пробий посоченото място открай до край и извди ядката. По нея ще съдиш за степента на изгниване. Можеш и на други места да си направиш проба. Ако е здраво дървото после ги запуши и обмажи с овощарска замазка.
big_death - специалист
И излъжи комшията че дървото ти се води на скицата на двора и си питал в общината и ще те глобят ако го махнеш.
hidrazin - майстор
Това за глобата хич не е лъжа. За незаконно отсичане на орех обикновено присъждат към хилядарка.
По принцип съм против отсичането на дървета. Еле пък орехи. Но пък понякога се налага. Хубаво беше питащия да сложи някоя снимка колко голям е отрязания клон, какво му е състоянието... Ако е загнило навътре почти няма спасение и е много опасно. По принцип трябва да се изчисти до здраво и тогава да се запечата. Иначе хваща една гъба и вътре става мармалад. :-D
И това с комшията - наистина е неприятно и наистина може да му бутне къщата. За рязане на орех се иска разрешение от кмета. Назначава се експертна комисия и се изготвя становище. Може да не разрешат отрязване дори и да е до оградата му а само кастрене на клоните в неговия имот и премахване на корените навлизащи в неговия имот. Ако е възможно.
:partyman:
MrMurdjo - майстор
Интересно, че никой не иска разрешение да го посади, ако ще да е и на място, където ще създаде проблеми, когато порасне. Но реши ли да го отсече - проблем.
hidrazin - майстор
За засаждането си има правила. Високи дървета - минимум 3 метра от оградата.
Пък за рязането - ако беше свободно, един нямаше да остане у нас.
:partyman:
MrMurdjo - майстор
Не говоря за свободно, а в случай, когато е посаден от баща ми в нашата градина, но вече е висок 10-12 м, плод вече не дава, но пък аха да скъса жиците на 220 в.
Що например да не е бартерно - сечеш един, при засадени два в твоя си имот?
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
За засаждането си има правила. Високи дървета - минимум 3 метра от оградата.
Пък за рязането - ако беше свободно, един нямаше да остане у нас.
Хората си кастрят и режат както си искат дърветата в имота си. Това са някакви пълни абсурди, лично според мен. Разрешение за това какво искам да правя в имота си.... Орех и аз принципно не пипам. И никакви други дървета. Ако не пречат сериозно.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
Хората си кастрят и режат както си искат дърветата в имота си. Това са някакви пълни абсурди, лично според мен. Разрешение за това какво искам да правя в имота си...
В голяма грешка си. Не можеш да режеш каквото си поискаш. Лично според мен не си в час. Ама и никой не те пита де.
:partyman:
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
В голяма грешка си. Не можеш да режеш каквото си поискаш. Лично според мен не си в час. Ама и никой не те пита де.
Около мен се е рязало каквото е трябвало без да се е било допитвано до никого. Според мен това са изкуствени регламенти и вероятно дори повечето кметове не ги знаят. Това ми е идеята. А иначе - за първи път го чувам и ми звучи като да "поискам разрешение от кмета, за да отида до тоалетната". Моите дървета, където съм ги имал, съм ги правил каквото е необходимо и никой не ми е казал и стотинка. Общо взето като го прочетох от тебе написано се възмутих, още един начин бюрокрацията да прибира едни пари. Не го знаех иначе. То остава и в моят имот да не мога да правя каквото си искам. Тоя имот чий е - мой или го ползвам на рента от общината?

Тема "От ореха капе нещо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: