Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Имам следната ситуация - трябва да премахна около 3/4 от смокинята, а може би и цялата, за да направя на нейно място алея за първи автомобил, т.е. ще редя павета на това място. Трябва да я изрежа до земята, което с ръчен трион е доста трудно, а пък с бензинов или електрически е опасно и трудно да се реже до земята, доколкото знам, за да не се скъса веригата или да не се отплесне машината, доколкото съм чувал. Аз съм изкопал вече около корените, проблемът е, че ако се реже до земята, може да се закачи някой камък (почвата тук е изключително камениста) и да се отплесне опасно машината най-малкото. Искам да я изрежа максимално ниско и после вече с малката брадва и кирката махам корените един по един.
Иначе трябва да си избера и моторен трион, но не знам кой. Нямам никакъв опит с тези машини да си призная. Ще го ползвам главно да оформям дърветата вкъщи и на вилата. Няма да режа професионално. Иска ми се да е електрически, понеже идеята да дишам изгорели газове, докато режа, не ми допада никак. Загледал съм
http://www.kol-bg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B ... e-1523.htm и http://www.kol-bg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B ... se-898.htm
Знам, че Щил и Хускварна са най-добрите, но аз пък не съм професианолист. Искам просто да е нещо, което не се троши лесно и върши работа, понеже от зелената серия на Бош примерно съм много недоволен (имах тример от тях, който само късаше корди, без да реже кой знае колко трева), а и ниския клас храсторези на Блек енд декер се оказа боклучив. Втория, който ми го замениха в рамките на гаранцията проявява същата слабост на склононност към саморазвиване на болтовете по шината, след което ако не го бях хванал навреме, понеже вече имах опит, машината се разлуфтва и за нищо не става.

Имам и друг проблем - за да направя врата за автомобил, трябва да махна една пешеходна врата. Т.е. да изрежа или избия винкелите на рамката и до/от земята. Рязане с ъглъшлайф до земята не става. Остава вариантът избиване и с какво ако рамката е циментирана?
Мерси за съветите в аванс!
dan4o6437 - помощник
Добрия стар селски метод.Бел/права лопата/ и брадва.Разчистваш почвата и като стигнеш корен го режеш и в началото и към края за да не ти пречи после като продължиш да разчистваш.Може и с бел и няква машинка ,но щом има камъни,трябва да разчистиш добре корена да се вижда преди да почнеш да режеш.По принцип смокинята има корени и надолу и те са най-трудните.
С две думи ,не е лесна работа ,и се иска здрав физически труд.
juvesan - специалист
Да дам и аз моите 10 цента... Значи, имах една смокиня , която ми пречеше на вратата на гаража и аз реших да я изтръгна брутално... омотах я с едно стоманено въже няколко пъти ( беше поне 10мм ) и на ушите му закачих една ръчна лебедка ..мисля 3 тона... другият край закачих на верига омотана на съседно гигантско дърво и започнах да натягам [-X [-X няма такъв филм, веригата се натегна до положение да звънти почти като струна, накрая тресчотката почти не можех да я поместя и се отказах, защото предположих, че ако недай боже се скъса нещо съм до там.. :rolleyes: Та... мисля, че в твоя случай е както спомена колегата - или някаква земекопна техника, или поизкопаваш наоколо, сечеш и подравняваш... :weedman:
Andri01 - майстор
Раундъп! Оставяш стеблата да тръгнат малко-към 10мм дебелина,режеш ниско и със спринцовка вкарваш раундър на 2 пъти през 10-на дена. Изпробвано! Става ,но наистина е бавно. Аз го правих по минала есен това упражнение и вече на са виждат издънки от смокинята.
bigdragon - майстор
Ето ги и моите двадесет стотинки:
-Купуваш си най малката опаковка тотален хербицид, Раундъп или нещо такова;
-Изчакваш на пролет да започне интензивен растеж на растението. До тогава ако ти пречат клоните, може да ги поокастриш;
-Изрязваш дънера максимално близко до земята или под нивото на земята и намазваш отрязаното място обилно с хербицида, ако са се разлистили издънки, може да напръскаш и тях с хербицида. Дървото е до тук;
-Ако не ти пречи, може да оставиш по-висок дънер и след година две, когато загният корените, да го изкъртиш... Смокинята е лабава дървесина и гние бързо.
Andri01 - майстор
номера аз го направих есента-тогава соковете на дървото тръгват към корените и файдата от раундъпа е по-голяма.А може да направиш дупка със свредло в израстъците и да го сипиш там.
romanpm - майстор
Може и без отрови , режеш я като правиш вдлъбнатина в средата на дънера и слагаш шепа морска сол :wink:
Но това е бавно , така че с кирка и лопата - фитнес :partyman:
Делян - специалист
Кирка, лопата, брадва и трион... и здраво копане... #-o

Не се старай да режеш дървото близо до земята. Напротив, отрежи го колкото се може по-високо. След като разкопаеш и изрежеш повечко корени, това, които си оставил от дънера ще ти служи като лост, и като разклатиш здраво, ще изкараш дървото и с останалите корени.
bikerider_ - специалист
Мда, явно следва яко копане. Че е меко дърво, меко е, просто трябва елекрически трион за клоните, щото е прорасла като ламя, като змии са се сплели клоните в основата си. Благодаря на всички! Нещо по въпроса за трионите?
nikolson - майстор
Може и с ножица за клони, ако не ти се дават пари за трион. За 15-20 мин. ще я окастриш. Нататък...ти обясниха.

Тема "Изрязване на смокиня до корен и премахване на корена - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: