• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
julisimo - помощник
Здравейте,
тази година смогнахме да посеем малко трева и на вилата. И макар времето да беше с нас, относно дъждовете, все пак имаше няколко седмици в които се налагаше ръчно да поливаме. Така разбрах, че е доста времеемко, затова реших да направя автоматична система за поливане.
Първо да споделя, че благодарение на няколко теми по въпроса в прекрасния форум, които съм изчел неколкократно, установих че е възможно човек да направи непрофесионална авт.поливна система със собствени възможности. И тук е момента да отбележа, че нямам особен опит, всичко ще правя сам, и ще съм много благодарен на малко помощ и съвети.
Първо малко обща информация за проекта и самото място:
- Разположение- в близост до Благоевград, от изток има малка стена, от запад е къщата, която хвърля сянка лятото след 16 часа, някъде на около 30% от ливадката, от север няма нищо, което да засенчва, от юг има 3 дръвчета (но те са в съседното място).
Прикачен файл:
IMG_0235.JPG
Прикачен файл:
IMG_0234.JPG
- Размери - грубо около 250кв.м., иначе размерите на тревната площ : 18х14м.
- Вода - в съседното място има сонда, от която се пълни резервоар с около 8-9 кубика. Идеята ми е да включа помпа, която да бъде само за поливната система и да черпи вода от този резервоар. Разстоянието от моето място до резервоара е не повече от 15м, като той дори се пада малко по-високо.
- Заделил съм някакъв бюджет за материали и се надявам да се вмъкна в него...

И така, първо от сайта на Гардена направих примерна схема с автоматично изграждане на поливната система. Може да видите схемата и какви материали са подбрани.
http://dox.bg/files/dw?a=9d2212211e
Но след като се уверих, че там цените са сравнително високи, направих малко проучване и по другите фирми, които доставят аналогично оборудване. Някои от тях дори ми изпратиха примерни оферти, на базата на моето запитване, но бяха коренно различни и още повече ме объркаха :)
Ето някои от тях:
http://dox.bg/files/dw?a=6b7b45f5e1 - описания на елементите
http://dox.bg/files/dw?a=981defffb0 - схема разположение
http://dox.bg/files/dw?a=84d09233ba - писание 2
http://dox.bg/files/dw?a=a45a86cc3e - схема 2.

И така, след известно време четене през нощите :), че през деня няма време от ежедневната работа, се опитах да подбера от всичко по нещо, без да твърдя че е правилно:

Разпръсквач Hunter PGP - радуис (6,4-15,8 метра) Hunter PGP-ADJ 19.20лв. с ДДС 76.80лв. с ДДС, 6 броя
поставени по 3 на дългата страна.
Коляно Hunter 1/2" 3/4" - коничен накрайник Hunter HSBE-050 HSBE-075 0.36лв. с ДДС 2.88лв. с ДДС, 8броя
Тръба ф16 Profi за мека връзка Тръба ф16 Profi за мека връзка 1.92лв. с ДДС 3.84лв. с ДДС,
Тефлонова лента Pro 12мм. X 12 метра Х 0,10 мм 1.02лв. с ДДС 2.04лв. с ДДС
Водовземна скоба ф32-3/4" D=32 - 3/4" 1.68лв. с ДДС 10,08лв. с ДДС, 6бр.
Тръба ф32 PN6 HDPE HDPE D=32mm PN6 1.02лв. с ДДС 71.40лв. с ДДС, 60м
Модел Тапа HDPE: ф323 1.32лв. с ДДС 2.64лв. с ДДС, 2бр
Адаптер(съединител) с външна резба за тръба HDPE PN6 - с размер А(ПЕ)-М": ф32 х 1 "14 1.56лв. с ДДС 4.68лв. с ДДС, 3бр
Коляно за тръба HDPE PN6 - с размер К(ПЕ)-К(ПЕ): ф32 х ф32 PN1014 2.34лв. с ДДС 4.68лв. с ДДС, 2бр
И сега, ако се използва хидрофор, са подбрани следните допълнителни компоненти:
Шахта за клапани Irritec 10" / кръгла / D = 25,40 cm 15.00лв. с ДДС 15.00лв. с ДДС, 1бр
Програматор Hunter X-Core вътрешен монтаж + датчик за дъжд Rain Click- Програматор с: 4 станции9
Hunter X-Core Indoor + Rain Click 144.00лв. с ДДС 144.00лв. с ДДС, 1бр
Клапан електромагнитен Hunter PGV 101G-B - 1" 24V Hunter PGV 101G-B 24V AC 26.40лв. с ДДС 52.80лв. с ДДС, 2бр
Колектор(тройник) за клапани 1"M х 1"M х 1"Ж MTT-100 Промяна Премахване 3.60лв. с ДДС 3.60лв. с ДДС, 1бр
ЦЕНА дотук: 390лв + да се подбере хидрофор.

Или, без клапани и скъп програматор, а да се сложи обикновена помпа + програматор за време за контакта директно, който да включва и изключва помпата.

И така, моля по-компетентните, както и hidrazin ;), виждам че се изказва винаги компетентно, дайте ми съвет:
- ако съм пропуснал нещо важно, моля да ми го кажете докато е време :) :cool:
- да бъде с хидрофор или не?
- какъв да бъде хидрофора (и евентуално да препоръчате модел)
- ако може да стане с една идея по-евтино, но достатъчно функционално и с помпа - предложете модел (и понятие си нямам как да изчисля характеристиките на помпата, спрямо разпръсквачите, че да пръскат оптимално).

Много благодаря предварително на всички отзовали се.
[-o<
hidrazin - майстор
- ако съм пропуснал нещо важно, моля да ми го кажете докато е време
Естествено че си пропуснал най-важното - какъв е дебита на водоизточника?
:partyman:
P.S. Жокер. Тези първите въобще няма да ги коментирам. Няма как да погледнеш на някой сериозно, след като на сайта му в две изречения има поне 5 правописни грешки. Ама всичкото това е видно и от "проекта" който са ти направили. :lol:
Прикачен файл:
Агро.jpg
Агро.jpg (45.71 KиБ) Видяна 6947 пъти
julisimo - помощник
Естествено че си пропуснал най-важното - какъв е дебита на водоизточника?
:partyman:
Благодаря за бързия отговор =D>
Дебита - предполагам, че ние трябва да го "подберем".
Както съм написал в началото (извинявам се за дългия пост, но ми се стори, че всичко е важно да се спомене), имаме шахта с около 9кубика вода, която се допълва почти постоянно от една сонда. Та идеята е да ползвам този резервоар - да си сложа помпа с необходимия дебит, според разхода на разпръсквачите. Предполагам, че в моя случай мога да подходя отзад напред, или по-точно - "да изберем дебита според разхода" :) Или поне аз така си го обяснявам :|
Разбира се, ще се радвам, ако тези 8-9 кубика стигнат за поне 2 поливки...
julisimo - помощник
Някой? Нещо по въпроса ми :-?
Колега hidrazin [-o<
ivanovbg - майстор
Ами би трябвало да ти стигнат и за повече. 9 кубика на 250 квадрата си е код жълто - 36 литра/м2. :wink:

Правилно си се ориентирал за дебита. Първо разполагаш разпръсквачите по поляната, така че да ти покриват цялото място и после като им сметнеш дебита купуваш нужната помпа. Той Хидразин не е читател, а ... :lol: :lol: :lol:
hidrazin - майстор
Аз бих го направил така като на набързо драсната схема. Сега обяснявам защо. Мястото е несъразмерно - 14х25м. Ако беше 14х28 или 12,5х25 щеше да стане равномерно само с шест разпръсквача. Избрал съм 10 разпръсквача:
ECO-04-3090 - Разпръсквач "PS Ultra" 10см + дюза "MP300090", радиус 6.7 - 9.1 м., рег. сектор (90~210 º), синя дюза
И два разпръсквача:
ECO-04-30360 - Разпръсквач "PS Ultra" 10см + дюза "MP300090", радиус 6.7 - 9.1 м., фикс. сектор 360 º, сива дюза
Сините им се регулира ъгълът от 90 до 210 градуса - те са за по края. Сивите са фиксирани на 360 градуса - по средата.
http://napoqvane.com/mp_rotator_sprinkl ... co_rotator
http://vodensviat.bg/razpraskvach-eco-rotator-18.html
Сега смятаме нужния дебит. При 2 атмосфери ще е нужен дебит 4188 литра. При 2,5 атмосфери ще е нужен дебит 4670 литра.
Значи за да работят едновременно ще е нужен дебит от около 5 кубика на час (за да имаме някакъв аванс). Това ни мята към хубави и скъпи помпи.
Например WILO MC 605 EM. Поради тази причина разделям системата на два кръга. Тогава отиваме на по-слаби помпи.
Примерно дори и едно WILO WJ 204 X EM би свършило работа. Ето тук има характеристиките на помпите:
http://www.pumpstrade.com/wprom/PROMOCIA_WILO.html
Разбира се в този случай пък отиваме към програматор и два клапана, което оскъпява с около 200 лева. Това си е горе-долу разликата между двете помпи като цена. Програматора пък си има плюсове. Най-малките са за 4 кръга - винаги ще може да добавиш още кръгове за напояване(дръвчета, асми, храсти, цветя...) и други подобни, които искат друг режим на напояване. Лесни сезонни настройки, датчик за дъжд...
Пък и да е на един кръг пак ще трябва поне някакъв седмичен таймер.

За фитингите - колена, тетки... Каквито си избереш. Гледай да са с поне 3 или 4 зъба отвътре където хваща тръбата. Тръба - никакви 25мм. Пускай си 32 мм навсякъде. Няма да икономисаш кой-знае колко.
За свързване на разпръсквачите - най-бързо и лесно става с такива колена:
http://vodensviat.bg/koliano---konichen ... ik-25.html
Те обаче се използват само с такава тръба:
http://vodensviat.bg/profesionalna-traba-f16-mm-26.html
Не се плаши от цената. Тази тръба се слага само от главната тръба до самия разпръсквач - 50-80см за всеки. Тази тръба е доста гъвкава и лесно се наглася разпръсквача в нужното положение.
Прикачен файл:
ПОЛИВ1.jpg
ПОЛИВ1.jpg (26.19 KиБ) Видяна 6845 пъти
А защо съм избрал такива разпръсквачи?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q1pAZOjMaoY[/youtube]

Успех!
:partyman:
P.S. На ivanovbg не му обръщай внимание. Няма с какво да ти е полезен, освен да те агитира да си бучнеш някой кондензатор в контакта или да станеш набожен. :lol:
ivanovbg - майстор
Ako не съм аз да те накарам да спреш да се правиш на чукча писател... :wink:

Човека казва:
julisimo написа:
- Вода - в съседното място има сонда, от която се пълни резервоар с около 8-9 кубика. Идеята ми е да включа помпа, която да бъде само за поливната система и да черпи вода от този резервоар...
- ако съм пропуснал нещо важно, моля да ми го кажете...
А ти отговаряш:
hidrazin написа:
Естествено че си пропуснал най-важното - какъв е дебита на водоизточника?
Прочети, преброй до 10 и тогаз отговаряй.

Иначе добре си сметнал всичко.

:partyman:
hidrazin - майстор
ivanovbg написа:
...Прочети, преброй до 10 и тогаз отговаряй...
Да, така е. Не съм го доскивал в този дълъг пост. Питал съм. Човека отговори. Нямах много време и ми беше интересно какво са му надробили, та гледах да дръпна файловете. Проблем?
Ако съм го затруднил с въпроса - моля да бъда извинен!
За това дали ще му стигне не съм писал. При 250 квадрата и норма около 10 литра на квадрат в сухите периоди ще му стигне за около три поливки.
Ще има достатъчно време да се възстанови между две поливки и то така, че да не изпитва никакви затруднения.
:partyman:
julisimo - помощник
Здравейте момчета.
Нямате си напредстава колко се радвам, че се заформи темата. Почти се бях отчаял :)
Първо да благодаря на всички за отделеното време, и най-вече на Хидразин, който се осмелих да предизвикам да ми отговори :)
И в този момент, докато препрочитам отговора :
Сега обяснявам защо. Мястото е несъразмерно - 14х25м. Ако беше 14х28 или 12,5х25 щеше да стане равномерно само с шест разпръсквача. Избрал съм 10 разпръсквача
- се зачудих дали пак не е станала някаква грешка? Бях писал, че мястото е 18х14, а не 25х14 :? Или си имал в предвид съотношението, а не точните размери... ? И ако е грешка, ще промени ли пректо-предложението ти?
За всичко останало съм съгласен и много благодарен за конкретните предложения.
Другата седмица смятам да закупя тръбите за полагане и разпръсквачите, а в последствие и останалото оборудване...

п.п. надявах се да не ми се налага да разкопавам през средата на тревната площ, щото доста трудно ми беше докато покара тревичката, но пък ме успокоиха, че ако се направи добре (леко с права лопата и после се върнат чимовете), не би трябвало да е проблем и ще се възстанови бързо тревата....
hidrazin - майстор
Уфффф... да са в червената шапчица. Мисля си за 14х18 пък пиша глупости. Нищо няма да променям. Разпръсквачите имат достатъчен диапазон на регулиране.
Тези които са по ъглите не ги бараш - както са настроени фабрично на MAX. Всички средни ще трябва да ги намалиш за да не излизат извън пределите на терена.
За каналите в тревата - няма проблем. Миналата година се наложи да пускам кабел през перфектна тревна площ на 4-5 години. Като отидох след две седмици не можех да намеря къде са махани чимовете.
За настройката си намери някакви кофи за да захлупваш съседните разпръсквачи. Иначе ще станеш .... :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Съвети Автоматична Поливна Система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: