Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
juvesan - специалист
Здравейте,
бързам да се извиня за вероятно неестествено зададеният въпрос, но нищо не разбирам по въпроса, а ми се иска нещо да направя... :rolleyes:
В старата къща, която искам да заприлича на нещо, някога, до оградата е имало лоза... и сега я има, но , както можете да си представите е в положение надхвърлящо трагичното.. 8-[
Преди 2 години тръгнах да я съсипвам една есен, порязах я в стил " ти си отиваш" , обаче видях, че текна сок и я оставих.... тя пък като се разхвърча следващият сезон, плъзна по оградата, пусна листа навсякъде и въобще даде признаци за живот, които не подозирах...
И сега, след като моите новозасадени лозички в двора не се хванаха ( много строителство и все около тях) ми се прииска да хвана тази стара "брантия" и да я пусна да стане асмалък... обаче то не е лигуструм, да го подрязваш както ти падне....

та.. въпроса ми е: какъв е логичното продължение на процеса:
1 - да отрежа пак всичките 4 хм... отклонения и да чакам да хвана някое от ново появилите се и чистя другите
2 - да избера най-жизненият и другите да премахна, а него да насоч към бъдещата конструкция
3 - да оставя един на оградата и един да насоча към асмалъка
4 - нещо друго ?

п.с не се каня да ям грозде, боря се за сянка отгоре, а с лигуструм ще си уплътнявам оградата...

Благодаря предварително :partyman:

Прикачен файл

resized_20140823_135427.jpg Тук се вижда резултатът от моето невежество по въпроса, лозата е увита до изсъхнало преди 5-6 години дърво ( отдясно)

Прикачен файл

resized_20140823_180449.jpg Тук се вижда общото текущо положение и наченките на асмалъка
juvesan - специалист
дотук добре... обаче възниква въпроса : кога е подходящо да се извърши тази манипулация - като опадат листата или сега, докато е гъвкаво и следва ли да го подрязвам или да отплета каквото е пораснало и да му пазя "върха" за да нараства ?
dadko - майстор
Може и сега.Т. нар. резитба "на зелено" Оставяш само пръчката, която искаш да ти оформя асмата да узрее. Вдигаш я нагоре до височината на конструкцията. Вариант 1 се изключва, щото ако отрежеш всички пръчки- връщаш всичко отначало и губиш една година. Ако от основата почнат да избиват още филизи- чистиш и тях.
Това, което се вижда на снимката- тази пръчка, по- дебелата-която сочи надясно- май е двегодишна и вече е вдървесена, другите ( сочещата към нас и тази наляво)- са още зелени. Чисти ги още сега. Остави дебелата.
juvesan - специалист
:prayer: Ще видим каква ще я сътворя.. че когато имаше кой да ми казва как се правят нещата аз човърках машинарии, сега като ми дойде друг акъл ...вече го няма човека.... :cry:
big_death - специалист
Напролет, започни с рязането като премахнеш слабите филизи и оставиш тези които си си харесал, и предварително си им дал посока в която да вървят . На тези дългите филизи им викаме "майки" ! Та тези майки се оставят в зависимост от броя им в твоя случай са 3,4 майките - на по 8-10 пъпки или " възелчета " както искаш така им кажи ! Кое как стърчи отделно от тази майка се премахва за да остане като пръчка на която и даваш посока която желаеш !От всеки възел догодина ще излезне такъв фелиз като сегашния на някои от които ще има грозде . Ако някоя от новоизлезналите пролетни филизи ти е под асмалъка го махаш докато се покатери всичко на асмата и ще се стремиш по стеблото и да не излизат шумки като переодично ги чистиш. В твоя случай обаче вече е образуване стебло и само насочи майките в желаните посоки след като им направиш предварително конструкция .На по следващата година вече ако е живот и здраве от тези възелчета дето ти казах че ще има филизи , тях ще ги оставяш на по 2 - 3 пъпки(възелчета) които са през по-близко разстояние от тези на майката и им се казва "чеп" , но да не се оставя повече от 7-8 чепа на майка !!! Дано си успял да ми разбереш поне нещо както съм го обяснил ) :partyman:
stonesour - специалист
тази лоза има мощен корен и ако никоя от сегашните пръчките не те кефи / не ти върши работа, напролет махни всички пръчки без една на която трябва да оставиш 2 очи.
двата филиза, които покарат от тези очи (единия е резервен), ги филизиш /чистиш/ докато получиш 2 дълги прави пръчки, които да качиш на асмата.
на по-следващата пролет махаш едната пръчка и пак по същия начин докато получиш желаната структура..

ако отрежеш пръчките сега и оставиш само 2-те очи, рискуваш да имаш повреди зимата и ще трябва да разчиташ да се развият спящи пъпки /не че няма да се развият, с тоя як корен, но ще се забави процеса/. така че аз не бих пипал нищо сега.
juvesan - специалист
Дано си успял да ми разбереш поне нещо както съм го обяснил ) :partyman:
:prayer: Идеята е ясна в общи линии. Така или иначе аз чета по въпроса, обаче да си чел не е като да си видял и правил [-X
тази лоза има мощен корен
В действителност тази лоза е зарязана да расте абсолютно без никакви грижи до един сух дувар от смайващо количество време... затрупана е с камъни, паднали от дувара в някакво време, удушена е ( засега) с предишната ми жива ограда от някакъв вид жив плет ( който е толкова як, че успява да пробие 60 см дувар и расте от него ) и въобще беше се позагубила дотолкова, че я бях отписал, но.... аз като я "посякох" тя пък взе, че се амбицира :rock: и ...как да погубиш такава жажда за живот.. :rolleyes:
timo1 - специалист
Тая лоза веднъж си я рязъл,след тва избила от долу и от там имаш филизи,а там вече може да е диво,нищо че ти е за сянка,друго си е да има и някои гроздак горе :partyman: .Гледаи си я щом искаш,но си засади и нови лозички и ако си ги поливаш нема как да не се хванат.
juvesan - специалист
Ами съгласен съм, че може да е диво и щастливо... относно лозичките - бях боднал 2 тази година ( всъщност миналата есен) , с все салтанати - дълбока дупка, угнил оборски тор - смес, рохкава купчинка да пробие пролетта.. обаче на , пробиха, изкараха по някое друго листенце и после.. като се почнаха едни бетонни пътеки наблизо, едно движение на колички с вар, баластра, бетон и ... нещо залиняха и си заминаха... а и аз мога да съм там веднъж седмично + огромният ми опит по въпроса :? .. и бяха дотам. Ама тази година - втора серия... дотогава обаче искам асмалък :lol:
Всъщност , рязах я на 1,50 от земята... не знам от коя страна се е паднало - от към дивото или откъм облагороденото ;)

Тема "Лоза - има ли шанс да се превърне в асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: