Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Предстои ми тази есен да подновя 1-2 ябълки. Бихте ли ми препоръчали устойчива на струпясване и мана и с добри вкусови качества(при цялата относителност на това понятие:)
Вече имам Флорина и Айвания с подобни качества, а също и една едра червена, леко прищипната отдолу ама и забравих името.
Мястото е на 30-ина км на юг от Варна, проветриво и слънчево.
atanasov2004 - специалист
Привет! Не пишеш - ранна или късна. Предлагам ти сорта : Молиз Делишес, устойчива, редовно дава едри сочни ябълки. Цвета жълто-зеленикав, покрит с размити червени петна. Не знам какви опрашители изисква :? Зрее в началто до средата на м.август, друг сорт от който съм сравнително доволен : Шарден и Мерлоуз, ама Мерлоуза е капризен малко и струпясва във влажни години....Поздрави!
imegogo - специалист
Ред Делишъс червена много сладка и сочна други хубави са Джонаголд доста едри с много хубав вкус сладко-кисели и сравнително сочни
Svetoslavoff1 - майстор
Атанасов, късна. Лятна имам 2бр и съм много доволен от нея. За мелроуз - имам и с тези дъждове наистина не успях добре да я опазя от струпясване . Ще имам предвид другите, които с imegogo ми препоръчвате.
juvesan - специалист
Предлагам ти сорта : Молиз Делишес,
Срок на зреене: 15-20 август.
Опрашители: Грени Смит, Златна Превъзходна и Старкримсон.
Американски сорт.

да се възползвам и да попитам.. на какво разстояние най-много от дървото се приема, че в местността има опрашители? :?
atanasov2004 - специалист
Привет отново :) Късни са Шарден, и Муцо, ама Муцо иска 2-3 опрашителя. Сега за колегата който пита за разстояние на опраштели ще кажа че имам в овощната градина 22 ябълки, 19 круши/ много хубави сортове-подбрани все/, 5 череши и 3 праскови. Не съм спазвал някакви схеми, но имам и доста кошери с пчели. Основната работа вършат малките работнички :-D , получава се добро опрашване и няма празна година, разбира се иска си сериозно прореждане на плода за не се получи алтернативно плододаване през година. Но допуснах грешка като засадих толкова много ябълки - искат много вода и много пръскане, а трябва да се пазят и пчелите. Ако сега създавах градината нямаше да сея повече от 3-4 ябълкови дървета и щях да наблегна на хубавите зимни круши :-D и късните череши. Поздрави ! :)
juvesan - специалист
но имам и доста кошери с пчели.
=D> ... така работата е опечена но... това е идеалният случай. А аз задавам въпроса, защото в моя случай селото е с почти затихващи функции що се отнася за смислено земеделие - по улицата празните къщи са поне 3 към 2, градините на повечето са буренясали а на част от хората ако не са, то дворовете се обработват със... сенокосачка :-D Разбира се, мяркат се тук там по някое овощно дърво от едно време, но като цяло е "умрела работа" Пчелари ...чувам , че имало ....някъде :rolleyes: И в тази връзка питах за разстояние между дръвчета- опрашители - доколко човек може да се довери на късмета и доколко трябва да си опече работата с повече мисъл.. :partyman:

Тема "препоръка за сорт ябълка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: